معرفی 101 فیلم برتر عاشقانه تاریخ (خارجی + جدید و قدیمی)

به دنبال بهترین فیلم های عاشقانه تاریخ سینمای جهان هستی؟ پس با مقاله معرفی 101 فیلم برتر رمانتیک و عاشقانه همراه سایت پلی مگ باش :)

11 451,523

بهترین فیلم های عاشقانه مناسب افرادی که رمانتیک هستند و یا شکست عشقی خورده اند

همه به فیلم های عاشقانه علاقمند نیستند اما یک فیلم عاشقانة خوب، فیلمی است که دل سنگ ترین افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. یک فیلم عاشقانه باید کاری کند که بی اختیار اشک بریزید، بخندید و پر از احساس شوید. اما در آخر زندگی با وجود عشق خیلی بهتر است. در این لیست فیلم های فوق العاده ای از جمله فیلم کلاسیک رقص کثیف، اثر بی نظیرِ نورا افرون When Harry Met Sally، انیمیشن فوق العاده وال-ئی و فیلم های جدیدی مثل پرتره بانویی در آتش، آتلانتیکس و تولد یک ستاره وجود دارد. به طور خلاصه سعی کرده ایم به معرفی 101 فیلم برتر عاشقانه تاریخ که با استقبال منتقدین و مخاطبین روبرو شده اند را به شما معرفی کنیم.

لطفا تا انتها با مقاله برترین فیلم های رمانتیک و عاشقانه، همراه سایت پلی مگ باشید.

توضیحاتی راجع به معرفی 101 فیلم برتر عاشقانه تاریخ

به جرئت می توان گفت مقاله «معرفی 101 فیلم برتر عاشقانه تاریخ» پرزحمت ترین مقاله ایست که تاکنون در سایت پلی مگ تهیه و منتشر شده است. در این مقاله سعی کرده ایم تا برترین فیلم ها را برای افرادی که شکست عشقی خورده اند، رمانتیک هستند، دپ و غمگین هستند و یا حتی می خواهند عشق ورزی را بیاموزند را آماده کنیم. ضمن اینکه تمام این فیلم ها خارجی هستند و هم آثار سینمایی جدید و هم قدیمی در این لیست حضور دارند و به معنای دیگر اگر فیلم باز هم نباشید، حتی اگر آثار قدیمی را تماشا کنید، شدیدا لذت میبرید. نکته دیگر در را رابطه با سبک های آنها هست که بالاتر اشاره کردیم و اگر جزو خانواده ال جی بی تی (LGBT) یا همجسنگرایان هستید، مثل گی (Gay) – لزبین (Lesbian)، دوجنس گرا (Bisexual) و … ما فیلم های عاشقانه مربوط با این قشر را نیز آماده کرده ایم.
امیدوارم از لیست کامل بهترین فیلم های عاشقانه لذت ببرید.

× بدون شک کامنت های شما عزیزان در بخش نظرات، مقاله را جذاب تر خواهد کرد و باعث می شود تا لیست بهترین فیلم های عاشقانه تکمیل تر شود و اینگونه به دیگران که به دنبال فیلم خوب برای حس و حالشان هستند، کمک بسیار زیادی خواهید کرد ×

نگاهی به لیست بهترین فیلم های عاشقانه و رمانتیک تاریخ سینما

101. تولد یک ستاره (A Star is Born) | محصول 2018

فیلم تولد یک ستاره (A Star is Born)
فیلم تولد یک ستاره (A Star is Born)

کارگردان: بردلی کوپر

بازیگران: بردلی کوپر، لیدی گاگا

این فیلم، بازسازی دیگری از فیلم A Star is Born است که بردلی کوپر وظیفه ساخت آن را به عهده داشت و اثر خوبی هم از آب در آمد. کوپر در این فیلم داستان الی (با بازی فوق العاده لیدی گاگا) را از زاویه دیگری روایت میکند. الی یک خواننده وانابی ساده است که به کمک یک ستاره مشهور راک، جکسون مین (بردلی کوپر)، کشف میشود. این فیلم، به رابطه جدی این دو هنرمند میپردازد و نشان میدهد که آنها چقدر میتوانند در زندگی ای پر از اعتیاد، مشکلات روانی و حسادت و در عین حال محبت و حرارت، بی پروا و عاشق یکدیگر باشند. این توصیفات، داستان عاشقانه جکسون و الی را تشکیل میدهند. داستانی که از ملاقات آنها در کاباره شروع میشود و کل شب را با هم درباره داستان زندگی شان صحبت می کنند.

100. خارج از دید (Out of Sight) | محصول  1998

فیلم خارج از دید (Out of Sight)
فیلم خارج از دید (Out of Sight)

کارگردان: استیون سادربرگ

بازیگران: جرج کلونی، جنیفر لوپز

این فیلم متعلق به دهه 90 میلادی است. زمانی که جرج کلونی و جنیفر لوپز در دوران اوج شهرت بودند اما اکنون مسیر متفاوتی را پیش گرفته اند. همبازی شدن آنها در این فیلم عاشقانه جنایی تاثیرات هیجان انگیزی داشته است. این فیلم به زیبایی سینمای دهه 70 میلادی را به تصویر میکشد، با این حال سادربرگ تکه هایی از عصر های مختلف سینما را با هم ترکیب میکند که شامل ملاقات بامزه آنها در فضایی تاریک، کنار یک ماشین میباشد.

99. بوفالو 66 (Buffalo ’66) | محصول 1998

فیلم بوفالو 66 (Buffalo '66)
فیلم بوفالو 66 (Buffalo ’66)

کارگردان: وینسنت گالو

بازیگران: وینسنت گالو، کریستینا ریکی

سندرم استوکهلم یکی از دشوار ترین موضوعاتی که میتوان در سینما به تصویر کشید و وقتی رباینده بیلی (وینسنت گالو)، فردی عصبی و فحاش که قبلا یک زندانی بوده، باشد، عادلانه است که بگوییم در این فیلم باور ها و دیدگاهمان از باید و نباید های عشق آزمایش میشود.

در سمت دیگر ماجرا، لیلا که یک تپ دنسر است، توسط بیلی ربوده میشود تا در خانة ترسناک والدین بیلی نقش همسرش را بازی کند. بازیگر نقش لیلا، کریستینا ریچی در این فیلم ما را متقاعد میکند که در این رابطه عجیب و غریب، چیزی برای نجات دادن و دوست داشتن وجود دارد. اینی است که میتوانیم به آن ایمان داشته باشیم، حتی اگر نتوانیم آن را بپذیریم.

98. آتلانتیک (Atlantics) | محصول 2019

فیلم آتلانتیک (Atlantics)
فیلم آتلانتیک (Atlantics)

کارگردان: ماتی دیوپ

بازیگران: مامه بینتا سین، آمادو امبو، ابراهیما ترائوره

برخوردی عاشقانه و غیر قابل توصیف. داستانی فرضی طبق واقعیت جامعه. فیلم سنگالی ماتی دیوپ مانند هیچ یک از فیلم هایی که تا به حال دیده اید نیست، اما با این حال بسیار قابل فهم است. همه ما حس شکار شدن توسط یک عشق نافرجام را درک میکنیم. در این داستان دختری به نام ادا (مامه بینتا سین) وجود دارد که در یک رابطه خالی از عشق گیر افتاده است. کسی که با گوش دادن به ندای قلب خود گوش میدهد و خود را در موقعیت های عجیب و مکان های شگفت انگیزی قرار میدهد. این ماجراجویی ای است که ارزش دنبال کردن دارد.

97. یک آهنگ برای عشق (a song of love) | محصول 1950

فیلم یک آهنگ برای عشق (a song of love)
فیلم یک آهنگ برای عشق (a song of love)

کارگردان: ژان جنت

بازیگران: جاوا، آندری ریباز، لوسین سینیماد

ژان جنت از سپاه خارجی فرانسه به خاطر ناپاک بودن اخراج شده بود و با به همراه داشتن صفاتی مثل دزد و هرزه در اروپا گشت و گذار میکرد. با این حال، در سال 1950 یک فیلم کوتاه 26 دقیقه ای ضبط کرد. این فیلم ترکیبی قدرتمند از یک فیلم خام و یک فیلم شاعرانه است. زندانیان مرد از نگاه های شهوانی نگهبان زندان آزرده شده اند و به فکر رویارویی با او هستند.

در سال 1966 میلادی دادگاه کالیفرنیا فیلم Un Chant d’Amour را ممنوع اعلام کرد و آن را یک پورنوگرافی بی ارزش، ترویج همجنسگرایی و انحراف و آموزش غلط جنسی خواند. نیازی به گفتن نیست اما این فیلم به یک فیلم زیرزمینی (که امروزه آن را در یوتوب میتوانیم مشاهده کنیم) و یک منبع الهام برای فیلم سازان آینده مثل کنث انگر، رینر ورنر فسبیندر و تاد هینز تبدیل شد.

96. بیکر های شگفت انگیز (The Fabulous Baker Boys) | محصول 1989

فیلم بیکر های شگفت انگیز (The Fabulous Baker Boys)
فیلم بیکر های شگفت انگیز (The Fabulous Baker Boys)

کارگردان: استیو کلاوس

بازیگران: جف بریجز، میشل فایفر، بو بریجز

این فیلم یک داستان هوشمندانه است و ماجرای یک حواس پرتی، بلند پروازی، ناامیدی و رابطه عاشقانه پررنگ بین یک خواننده به اسم سوزی (میشل فایفر) و پیانیستی به نام جک بیکر (جف بریجز) را تعریف میکند. هالیوود اشتباه بزرگی کرد که این ترکیب را دوباره تکرار نکرد. استیو کلاوس قبل اینکه بر روی فیلمنامه هری پاتر کار کند، بی شک یک فیلم عالی ساخت.

95. دکتر ژیواگو (Doctor Zhivago) | محصول 1965

فیلم دکتر ژیواگو (Doctor Zhivago)
فیلم دکتر ژیواگو (Doctor Zhivago)

کارگردان: دیوید لین

بازیگران: جولی کریستی، عمر شریف، جرالدین چاپلین

داستان حماسی بزرگ دیوید لین درباره گم گشتگی و پیدایش عشق در تاریخ 50 سالة پر از آشوب روسیه شاید امروزه کلیشه ای و از مد افتاده به نظر برسد. اما باید تمامی فیلم های مشابه را به فراموشی بسپارید تا بفهمید که این فیلم چگونه تخیل چندین نسل را تصاحب کرده است.

کافی است یک بار به تماشای این فیلم بنشینید که تا همیشه صدا و چهره ژیواگو، کیک عروسی در کاخ یخی، لباس های خز دار و داستان عاشقانه پر فراز و نشیب و مثلث عشقی بی رحمی که بیننده را هر لحظه در جبهه های مختلف قرار میدهد، یادتان بماند.

94. سیرانو دو برژراک (Cyrano de Bergerac) | محصول 1990

فیلم سیرانو دو برژراک (Cyrano de Bergerac)
فیلم سیرانو دو برژراک (Cyrano de Bergerac)

کارگردان: ژان پال رپنیو

بازیگران: جرارد دپاردیو، آنه بروشه

تحسین شده ترین استعداد بازیگری روسی بعد از آیزنشتاین، جرارد دیپاردیو تکرار نشدنی است که به خاطر به تصویر کشیدن پاسخ فرانسه به “الفنت من” نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر خارجی زبان شد.

جدای از ظاهر عجیب سیرانو، او یک عاشق خارق العاده است. حداقل روی کاغذ. او به صورت مخفیانه با دختر عمویش راکسان (ان بروشه) نامه نگاری میکند. راکسان که از هویت سیرانو بی خبر است به شدت عاشق او میشود. برخلاف خوزه فرر که برای بازی در نقش سیرانو در سال 1950 برنده جایزه اسکار شد، دیپاردیو موفق به دریافت جایزه برای این نقش نشد اما تصویر او در نقش سیرانو بسیار به یاد ماندنی بود.

93. بانی و کلاید (Bonnie and Clyde) | محصول 1967

فیلم بانی و کلاید (Bonnie and Clyde)
فیلم بانی و کلاید (Bonnie and Clyde)

کارگردان: آرتور پن

بازیگران: وارن بیتی، فی دناوی

فیلم های عاشقانه موفق زیادی وجود ندارد که با کشته شدن یک معشوق با گلوله به اتمام برسد. اما این یکی از قوانینی است که آرتور پن در این فیلم با خونسردی زیر پا گذاشته است. داستان این فیلم بیوگرافی یک سارق بانکِ افسرده است که محدودیت هارا در زمینه خشونت در فیلم زیر پا میگذارد. گرچه تنها خونریزی و خشونت نبود که بینندگان سنتی فیلم را در سال 1967 ناراحت کرد، بلکه عشق منشا گرفته از شهوت بانی و کلاید این کار را انجام داد. وارن بیتی و فی دناوی در این فیلم زوج خلافکار جذابی را خلق کردند.

92. مگس (The Fly) | محصول 1986

فیلم مگس (The Fly)
فیلم مگس (The Fly)

کارگردان: دیوید کراننبرگ

بازیگران: جف گلدبلام، جینا دیویس

این فیلم همان فیلمی است که پسر به طرز وحشتناکی به یک حشره تبدیل میشود. شاید بپرسید که چه چیزی در این داستان رمانتیک است؟ همه چیز.

در ابتدای فیلم دیداری بامزه را بین آنها شاهد هستیم، خبرنگار با دانشمند دیوانه آشنا میشود. عشق بین آنها شکوفا میشود. اما بعد از رخ دادن فاجعه ای تحت عنوان حادثه تلپورت، دختر باید تصمیم سختی را بگیرد، بین ماندن با مردی که عاشقش است بدون توجه به اینکه ظاهر وحشتناکی دارد یا به خاطر فرزند زاده نشده اش فرار کند. این شاهکار کراننبرگ شاید کمی عجیب و غریب باشد اما اثری احساسی و عاشقانه است.

91. تعطیلات رمی (Roman Holiday) | محصول 1953

تعطیلات رمی (Roman Holiday)
تعطیلات رمی (Roman Holiday)

کارگردان: ویلیام وایلر

بازیگران: آدری هپبورن، گرگوری پک

فیلم “مگس” محصول 1953 آدری هپبورن را در سن 22 سالگی به شهرت رساند. او در این فیلم نقش “شاهزاده ان” که روحیات پسرانه داشت را بازی میکرد. شاهزاده ای که از زندگى مبادى آداب و خشک دربارى خسته شده است.

در سفری به رم، شاهزاده ان سعی دارد زندگی غیر اشرافی و معمولی را تجربه کند. گرگوری پک در این فیلم نقش خبرنگاری را بازی میکند که بسیار از پیدا کردن یک شاهزاده فراری خوشحال است و خودش را خوش شانس میداند. به شاهزاده میگوید که مناظر دیدنی را نشانش میدهد. اما در حقیقت در حال پایه ریزی یک خبر بزرگ است. البته، عاشق همدیگر میشوند و…

در پایان تقریبا بی نقصِ خود، به شما میگوید که یک لحظه شادی و خوشحالی میتواند تا ابد به یادتان بماند.

90. لالا لند (La La Land) | محصول 2016

فیلم لالا لند (La La Land)
فیلم لالا لند (La La Land)

کارگردان: دیمین چزل

بازیگران: رایان گاسلینگ، اما استون

نسخه مدرنِ ساخته شده توسط دیمین چزل از فیلم موزیکال قدیمی هالیوودی به خوبی در دل بیننده می نشیند. اما به نحوی سعی میکند خودش را از دیگر فیلم های موزیکال جدا کند. با وجود در این فیلم رقص های زیادی وجود دارد، اما در عین حال حس طبیعی بودن به بیننده منتقل میکند. ایفای نقش رایان گاسلینگ و اما استون در نقش میا و سباستین، دو بازیگر خلاق در این فیلم واقعا ستودنی است. آنها به خوبیِ هرچه تمام تر، تمایلات، انگیزه ها و بلند پروازی شخصیت هایشان را به تصویر میکشند. شیمی  و ارتباط بین این دو در هر شرایطی از فیلم، تصویری به یاد ماندنی در ذهن ها ایجاد میکند و این حس را به شما منتقل میکند که از پس هر مشکلی بر میآیند و آن را حل میکنند.

89. بعضی ها داغش را دوست دارند (Some Like It Hot) | محصول 1959

فیلم بعضی ها داغش را دوست دارند (Some Like It Hot
فیلم بعضی ها داغش را دوست دارند (Some Like It Hot

کارگردان: بیلی وایلدر

بازیگران: مریلین مونرو، تونی کورتیس، جک لمن

فیلم عاشقانه “بعضی ها داغش را دوست دارند” فیلمی بسیار متفاوت است. کمدی زیرکانه و پر انرژیِ وایلدر (کارگردان فیلم)، داستان جو و جری را روایت میکند که شاهد یک قتل توسط مافیا بوده اند و اکنون تحت تعقیب هستند. به همین دلیل لباس زنانه میپوشند و عضو یک گروه موسیقی زنان می شوند. تونی کورتیس و جک لمن در بیشتر سکانس های فیلم، لباس زنانه بر تن دارند.

تمام شوخی های جنسیتی در این فیلم خنده دار اند اما بین کورتیس و مونرو  – و همینطور جک لمن و یک مردِ پیرِ عیاش مقداری احساس وجود دارد. دلپذیر و هوسناک.

88. آدم درست را راه بده (Let the Right One In) | محصول 2008

فیلم آدم درست را راه بده (Let the Right One In)
فیلم آدم درست را راه بده (Let the Right One In)

کارگردان: توماس آلفردسون

بازیگران: کا هدبرانت، لینا لندرسون

چون دو بچة دوازده ساله عاشق یکدیگر اند و یکی از آنها برای مدت خیلی زیادی دوازده ساله باقی می ماند، دلیل نمیشود که این یک فیلم عاشقانه نباشد. دوست دختر اش، یک دختر عادی نیست؟ دستش به خون انسان های بی گناه آلوده است؟ حداقل یک دوست دختر در این فیلم وجود دارد.

اسکار، الی را در یک دوره سختی از زندگی اش ملاقات میکند و عاشقش میشود. کمی بعد میفهمد که این عشق بی دردسر نیست. الی یک دختر غیر طبیعی با قدرت های فرا انسانی است.

87. بدلندز (Badlands) | محصول 1973

فیلم بدلندز (Badlands)
فیلم بدلندز (Badlands)

کارگردان: ترنس ملیک

بازیگران: مارتین شین، سیسی اسپیسک

ترنس ملیک معمولا فیلمی نمیسازد که در آن یک جهانی را تعریف و خلق کند. اما بدلندز قطعا یک جهان جذاب و درگیر کننده است. در این جهان آزاد، پر از ماجراجویی و فساد، هولی (سیسی اسپیسک) و کیت (مارتین شین) زندگی می کنند، به یکدیگر عشق می ورزند و مرتکب قتل میشوند. عاشقان فراری یک موضوع کلیشه ای محسوب میشود اما ترنس ملیک به آن یک جان تازه بخشید و سینمای آمریکا را تازه سازی کرد. حومه شهر در این فیلم بسیار رویایی و زیبا به تصویر کشیده شد. بدلندز فیلمی پر از غافلگیری و هیجانِ عشق است که بسیار تکان دهنده و عاشقانه است.

86. تابو (Tabu) | محصول 2012

فیلم تابو (Tabu)
فیلم تابو (Tabu)

کارگردان: میگل گومز

بازیگران: آنا موریرا، کالوتو کوتا

مثل هنرمند های مقلد بزرگ دیگر، گومز یک ماشین زمان برای رفتن به یک دوره ای تا به حال وجود نداشته، ساخته است. پس همزمان، جدید و تکراری به نظر می رسد. داستان درباره یک پیرزن بازنشسته است تصمیم می گیرد به کمک خدمتکارِ همسایه اش، به دنبالی مردی بگردد که رابطه ای با گذشته ی او در یک مزرعه واقع در کوهپایه تابو در آفریقا داشته.

85. پیرو و خله (Pierrot Le Fou) | محصول 1965

فیلم پیرو و خله (Pierrot Le Fou)
فیلم پیرو و خله (Pierrot Le Fou)

کارگردان: جین لوک گودارد

بازیگران: جین پال بلموندو، آنا کارینا

این عاشقانة پر هرج و مرج توسط فیلمساز فرانسوی جین لوک گودارد ساخته شده که دوست دختر آن زمانش آنا کارینا و جین پال بلموندو (ستاره فیلم از نفس افتاده) در آن به ایفای نقش میپردازند. داستان فیلم درباره زوجی است که قانون را زیر پا میگذارند و از جامعه سختگیری که در آن زندگی میکردند فرار می کنند و توسط گنگستر ها مورد تعقیب قرار میگیرند. داستان این فیلم کمی بعد به منبع الهام فیلم “بانی و کلاید” تبدیل میشوند.

فیلم پر از رنگ های شلوغ، ایده ها و احساسات است و روایتی آتشین و پر جنب و جوش را تعریف میکند که در نهایت، باعث خلق فیلمی پر انرژی و تفکر برانگیز می شود. داستان قانون شکن های عاشق، که کارینا و بلموندو به آن استایل و شخصیت میدهند. اثری نا مطمئن که سینمای جهان را تحت تاثیر خود قرار داد.

84. چانگ کینگ اکسپرس (Chungking Express) | محصول 1994

فیلم چانگ کینگ اکسپرس (Chungking Express)
فیلم چانگ کینگ اکسپرس (Chungking Express)

کارگردان: وانگ کار وای

بازیگران: تونی لیانگ، فایه وانگ، تاکشی کانشیرو، بریگیتی لین

این اثر وانگ کار وای، یکی دیگر از اثر های او است که از زیبایی شناسی خاصی برخوردار است. اثری که با استفاده از راوی، موسیقی دل نشین، چهره ها و مکان ها، خود را در دل بیننده جا میکند و بینندگان را در خود غوطه ور میکند.

در این فیلم دو زوج عاشق وجود دارد. پلیس کانشیرو که عاشق خانم بریگیتی لین شده است و همکارش لیانگ که عاشق یک دختر کباب فروش به نام فایه وانگ شده است.

83. هر چی خواستی بگو (Say Anything) | محصول 1989

فیلم هر چی خواستی بگو (Say Anything)
فیلم هر چی خواستی بگو (Say Anything)

کارگردان: کامرون کرو

بازیگران: جان کوزاک، لون اسکای

لون اسکای در این فیلم نقش یک دختر باهوش و زیبا را بر عهده دارد که از تمایلات متغیر رنج میبرد اما به اندازه ای وسواس جان را توجیه کند. همچنین یک تیم بازیگری فوق العاده در این فیلم وجود دارد که شامل جان ماهونی، خوان کوزاک، جرمی پیون و بازی فوق العاده لیلی تیلور میشود.

فیلمنامه “هر چی خواستی بگو” بسیار هوشمندانه و خوب نوشته شده است، به طوری که برای چند لحظه فکر میکردیم که کامرون کرو میتواند وودی النِ بعدی باشد. فقط با مو های موج دار بیشتر و رفرنس های موسیقی راک کلاسیک بیشتر.

82. جونو (Juno) | محصول 2007

فیلم جونو (Juno)
فیلم جونو (Juno)

کارگردان: جیسن ریتمن

بازیگران: الن پیج، مایکل سرا

موضوع سقط کردن بچه هنوز هم موضوع بحث بر انگیزی است، اما بیایید آن را از ذهن حدف کنیم، چیزی که حالا در ذهن باقی میماند یک کمدی بامزه و رمانتیک بین یک نوجوان و یک میان سال است، که هرنوع عشقی بین آنها وجود دارد، عشق پدرانه، رمانتیک، افلاطونی…

81. دیو و دلبر (Beauty and the Beast) | محصول 1992

فیلم دیو و دلبر (Beauty and the Beast)
فیلم دیو و دلبر (Beauty and the Beast)

کارگردان: گری تروسدیل، کرک وایس

بازیگران: پیج اوهارا، رابی بنسون

نه شاهکارِ کاکتو در سال 1946 (شماره 17 همین لیست) و نه لایو اکشن سال 2017 با بازی اما واتسون. کارتون جادوییِ دیزنی که در سال 1991، در روز های اوج استودیو دیزنی ساخته شد. در این انیمیشن یک قهرمان دلیر به نام بل را می بینیم که با جدیت با گرگ ها مبارزه میکند تا پدرش را از قلعه گوتیک دیو نفرت انگیز نجات دهد.

در حقیقت این دیو، یک شاهزاده جوان است که به خاطر طلسم یک جادوگر به این شکل در آمده است. این طلسم تنها با سه کلمه کوچک شکسته میشود (من عاشقت هستم). غیرممکن است که غرق در موسیقی ها و رقص های زیبا در این انیمیشن نشوید.

80. پل واترلو (Waterloo Bridge) | محصول 1940

فیلم پل واترلو (Waterloo Bridge)
فیلم پل واترلو (Waterloo Bridge)

کارگردان: مروین لروی

بازیگران: ویوین لی، رابرت تیلور، ویرجینا فیلد

ویوین لیِ جوان همیشه با بازی اش در نقش اسکارلت اوهارا یِ سرکش در فیلم بر باد رفته در یاد ها باقی خواهد ماند. اما او همچنین یک تصویر به یاد ماندنی دیگر در این فیلم ناراحت کننده و احساسی خلق کرد. فیلمی که داستان یک سرباز را تعریف میکند که میان جنگی بزرگ با یک رقاص باله آشنا میشود.

79. آملی (Amélie) | محصول 2001

فیلم آملی (Amélie)
فیلم آملی (Amélie)

کارگردان: ژان پیر جونت

بازیگران: آدری تاتو، متیو کاسوویتز

آملی یک سوپرایز بین المللی بود. این فیلم داستان یک پیش خدمت تنها را روایت میکند که هدفش را در زندگی پیدا میکند. که به مردم کمک کند و آنها شاد کند.

این فیلم پر از بازیگوشی و لحظات خنده دار است. در ابتدا قرار بود امیلی واتسون نقش آملی را بازی کند اما امیلی انصراف داد و کارگردان فیلم ژان پیر جونت از پیدا کردن بازیگر برای این نقش نا امید شده بود تا اینکه آدری تاتو را در یک پوستر فیلم توی خیابان دید. حالا اصلا نمیتوان بازیگر دیگری را برای این نقش تصور کرد.

78. شکوه علفزار (Splendor in the Grass) | محصول 1961

فیلم شکوه علفزار (Splendor in the Grass)
فیلم شکوه علفزار (Splendor in the Grass)

کارگردان: الیا کازان

بازیگران: ناتالی وود، وارن بیتی، پت هینگل

داستان فیلم از این قرار است که دو جوان در شهر كوچكى از ایالت كانزاس، با نام‏ هاى ویلما دین لومیس (ناتالی وود) و باد استامپر (وارن بیتى)، در اواخر دهة 1920، دل باختة یكدیگر مى‏ شوند و چون نمی خواهند رابطه‏اى صمیمی داشته باشند، اوقات‏شان به سرگردانى و كسالت مى‏ گذرد.

77. یک بار (Once) | محصول 2006

فیلم یک بار (Once)
فیلم یک بار (Once)

کارگردان: جان کارنی

بازیگران: گلن هانسارد، مارکتا ایرگلووا

فیلم های زیادی بوده اند که بر پایه دیالوگِ “با هم یک موسیقی زیبا درست کنیم” فیلم های موفقی از آب در آمند. این دقیقا کاری است که این دختر و پسر بعد از گفتنش انجام می دهند. یک هنرپیشه ایرلندی و یک خواننده خجالتی اهل کشور چک که بعد از اجرای مشترک آهنگ های زیبا و عاشقانه با هم صمیمی می شوند. چیزی که درباره فیلم Once خیلی تاثیر گذار است، این است که در این فیلم خیلی به عشق پرداخته نمی شود، این فیلم داستانی درباره اگر ها و اتفاقات تصادفی با محوریت موسیقی است. جان کارنی قبل از ساخت این فیلم آثار موزیکال دیگری هم داشته است اما به خوبی و موفقی این فیلم نبوده اند.

76. تعطیلات (Holiday) | محصول 1938

فیلم تعطیلات (Holiday)
فیلم تعطیلات (Holiday)

کارگردان: جرج کیوکر

بازیگران: کاترین هپبورن، گری گرنت، دوریس نولان

فیلم های Bringing Up Baby و The Philadelphia Story بیشتر در دسته فیلم های کلاسیک عالی یاد میشوند، اما فیلم Holiday همچنان تحت عنوان یک فیلم فوق العاده با بازی کاترین هپبورن و گری گرنت به یاد آورده می شود. گری گرنت در این فیلم نقش یک مرد خود ساخته ای را بازی میکند که رویاهایش با زندگی ای که برای خودش ساخته همخوانی ندارد. کاترین هپبورن هم نقش یک دختر شجاع و یک نامزد محدود شده را بازی میکند که با کنجکاوی و اعتماد به نفس در فکر رویاهایش است. آیا تفکر و غریزه می تواند جای برنامه ریزی و تمرین را بگیرد؟

75. چهار جشن عروسی و یک تشییع جنازه (Four Weddings and a Funeral) | محصول 1994

فیلم چهار جشن عروسی و یک تشییع جنازه (Four Weddings and a Funeral)
فیلم چهار جشن عروسی و یک تشییع جنازه (Four Weddings and a Funeral)

کارگردان: مایک نیول

بازیگران: هیو گرنت، اندی مکداول

با اینکه نتوانست تصویر واقع گرایانه ای از لندن به جای بگذارد، اما فیلم کمدی عاشقانه بسیار خوبی است. ریچارد کورتیس (نویسنده فیلم) در این فیلم حرفی برای گفتن دارد و کار نویسندگی را به خوبی انجام داده است. بخش بزرگی از موفقیت این فیلم به لطف ایفای نقش هیو گرنت در نقش چارلز محقق شده است. یک احمق بی احساس که دل یک زن را به دست میاورد و از کلمه Gosh زیاد استفاده میکند. به طور کلی این فیلم یک فیلم احساسی، خنده دار است که ارزش چند بار دیدن را دارد.

74. روشنایی های شهر (City Lights) | محصول 1931

فیلم روشنایی های شهر (City Lights)
فیلم روشنایی های شهر (City Lights)

کارگردان: چارلی چاپلین

بازیگران: چارلی چاپلین، ورجینیا چریل

این فیلم یکی از اولین فیلم های کمدی عاشقانه تاریخ است. مخصوصا در دوران فیلم های صامت. در فیلم “روشنایی های شهر” می بینیم که چارلی چاپلین به خاطر یک دختر گل فروش نابینا تبدیل به یک آواره میشود و به صورت اتفاقی کاری میکند که دختر باور کند که او یک میلیونر است. اما “روشنایی های شهر” بیشتر یک فیلم عاشقانه است تا یک فیلم کمدی.

همچنین این فیلم که از روش دنبال کردن چند شخصیت همزمان استفاده میکند، منبع الهام کلی از فیلم ها و انیمیشن های امروزی شده.

73. دفترچه امیدبخش (Silver Linings Playbook) | محصول 2012

فیلم دفترچه امیدبخش (Silver Linings Playbook)
فیلم دفترچه امیدبخش (Silver Linings Playbook)

کارگردان: دیوید او راسل

بازیگران: بردلی کوپر، جنیفر لارنس

قطعا با این لحظه آشنایی دارید که در یک فیلم، دو نفر یکدیگر را ملاقات میکند و عاشق یکدیگر میشوند. اما شاید هم از همدیگر متنفر شوند و بعدا دوباره عاشق یکدیگر شوند. این دقیقا اتفاقی است که در این فیلم برای پت (بردلی کوپر) و تیفانی (جنیفر لارنس) میفتد. البته اثرات جانبی ضد افسردگی است که روی رابطه آنها تاثیر میگذارد.

پت از یک مشکل روانی شدید نجات پیدا کرده است و تیفانی نیز به تازگی بیوه شده است. اینجا است که کمدی عاشقانه آغاز میشود. شرایط خیلی خجالت آور و پیچیده است اما داستان خیلی سریع و بامزه پیش میرود. داستانی که به عشق ایمان دارد و فرح بخش است.

72. دفترچه (The Notebook) | محصول 2004

فیلم دفترچه (The Notebook)
فیلم دفترچه (The Notebook)

کارگردان: نیک کازاتز

بازیگران: رایان گاسلینگ، ریچل مک آدامز

احتمالا نام این فیلم را شنیده باشید. خیلی سخت است که بار احساسی این فیلم را توصیف کرد. اما بین آنها حرارت زیادی وجود دارد. نوح (رایان گاسلینگ) یک پسر روستایی ساده است و الی (ریچل مک آدامز) یک وارث ثروتمند زیبا است. درباره اش فکر کنید، این فیلم راجع به یک رابطه غیرممکن است. پاکی یک عشق آرمان گرا.

71. سبکی تحمل ناپذیر هستی (The Unbearable Lightness of Being) | محصول 1988

فیلم سبکی تحمل ناپذیر هستی (The Unbearable Lightness of Being)
فیلم سبکی تحمل ناپذیر هستی (The Unbearable Lightness of Being)

کارگردان: فیلیپ کافمن

بازیگران: دنیل دی لوییس، جولیت بینوس، لنا اولین

در برخی از بهترین داستان های عاشقانه، “انکار” نقش مهم تری نسبت به از خود گذشتگی دارد. داستان فیلم بر اساس رمانی به قلمِ میلان کاندرا در سال 1968 است. داستان درباره مردی است که هیچ تمایلی به عاشق شدن ندارد. دنیل دی لوییس یک بازیگر ایده آل برای نقش توماس است، یک جراح جوان اهل کشور چک که به دنبال یک رابطه شهوانی عاری از هرگونه احساسات میگردد.

70. پرتره بانویی در آتش (Portrait of a Lady on Fire) | محصول 2020

فیلم پرتره بانویی در آتش (Portrait of a Lady on Fire)
فیلم پرتره بانویی در آتش (Portrait of a Lady on Fire)

کارگردان: سلین سیاما

بازیگران: نوئمی مرلنت، ادل هنل

این فیلم عاشقانه زیبا داستان درباره دو زن جوان، در اواخر قرن 18 میلادی، که در یک جامعه سخت گیر و سرد مزاج زندگی میکنند، است. داستان فیلم بدین گونه است که یک نقاش جوان تصمیم میگیرد پرتره دختری را بدون آنکه خودش متوجه شود بکشد. برای این کار به دیدار او میرود تا بتواند در تنهایی شب پرتره را آماده کند.

69. در مقابل دیوار (Head-On) | محصول 2004

فیلم در مقابل دیوار (Head-On)
فیلم در مقابل دیوار (Head-On)

کارگردان: فاتح آکین

بازیگران: بیرول اونل، سیبل ککیلی، کاترین استریبک

شهروندی از هامبورگ آلمان که با ظاهری ترکی که به خاطر نوشیدنی ها، مواد و رابطه جنسی در حال ابتلا به فراموشی است. همه اینها قبل از صانحه رانندگی اش است. حالا او در واحد روانپزشکی در حال بهبود است اما بیمار دیگری در آنجا به صورت غیر منتظره ای به او پیشنهاد ازدواج می دهد. یک فرد متفاوت ترکی آلمانی.

این فیلم حرف های زیادی درباره سختی های بزرگ شدن بین دو فرهنگ مختلف دارد. یک فرهنگ خیلی آزادی طلب و یک فرهنگ سخت گیر و محدود کننده. اما با وجود همة عصبانیت ها، خونریزی ها و پرخاشگری های موجود در فیلم، کلمه ای وجود دارد به نام عشق. قدرت عشق به این داستان درگیر کننده معنا می بخشد.

68. ستاره فروزان (Bright Star) | محصول 2009

فیلم ستاره فروزان (Bright Star)
فیلم ستاره فروزان (Bright Star)

کارگردان: جین کمپیون

بازیگران: ابی کورنیش، بن ویشا

زندگی شاعران بزرگ همیشه باعث ساخته شدن فیلم های موفق نمی شوند. درباره جان کیتس هم میتوان گفت که بسیار کار دشواری برای کارگردان فیلم جین کمپیون بود که گفته ها و زندگی این شاعر را بازگو کند. اما فیلم شگفت انگیز جین کمپیون یک زبان بصری دلچسب پیدا میکند که کاملا در همدردی با این شاعر موفق عمل میکند. همچنین این فیلم در به تصویر کشیدن شعر های او نیز خیلی خوب عمل میکند. در مقابل جان کیتس دختری لج باز و رک  به نام فنی براون وجود دارد. دختر خیاط جوانی که جان کیتس عاشق او است. ابی کورنیش به زیبایی این نقش را بازی میکند. کمپیون این داستان را همراه با احساسات ضد و مانند، آسیب پذیری های مشترکِ غم انگیز جلو میبرد.

67. آواز در باران (Singin’ in the Rain) | محصول 1952

فیلم آواز در باران (Singin' in the Rain)
فیلم آواز در باران (Singin’ in the Rain)

کارگردان: استنلی دان، جن کلی

بازیگران: جن کلی، دبی رینولدز، جین هاگن

ماجرای صدا دار شدن فیلم ها و تحول آنها، زیرسبک جدیدی را در سینما به وجود آورده است که شامل فیلم هایی مثل Sunset Blvd 1950 و یا The Artist 2011 میشود. در این فیلم دان لاکوود خوش گذران و خوشحال (جن کلی) را داریم که سرزده سوار ماشین کتی سلدن (دبی رینولدز) میشود و وانمود میکند که یک بازیگر حرفه ای است.

این فیلم نسخه ای کلاسیک از فیلم هایی است که آنتاگونیسم داستان و یک دختر عاشق یکدیگر میشوند. هنگامی که استودیوی دان تصمیم به ساخت یک فیلم صدا دار داشت با کتی همکار شد. کتی در این فیلم وظیفه صداگذاری برای لینا لمونت، ستاره سینما، را بر عهده داشت. این فیلم همچنین با رقص و آواز تیتراژ آغازین اش نیز شناخته میشود.

66. زیر آسمان برلین (Wings of Desire) | محصول

فیلم زیر آسمان برلین (Wings of Desire)
فیلم زیر آسمان برلین (Wings of Desire)

کارگردان: ویم وندرز

بازیگران: برونو گنز، سولویگ دومارتین

برونو گنز قبل از بازی در فیلم Downfall در نقش آدولف هیتلر و تبدیل شدن به یک میم معروف در دنیای اینترنت، در یک فیلم فانتزی به نام Wings of Desire نقش یک فرشته را بازی میکرد که عاشق یک دختر بند باز فانی در برلین غربی شده است. ویم وندرز در این فیلم با الهام گرفتن از فیلم A Matter of Life and Death، از یک ترکیب رنگی و سیاه و سفید استفاده کرد.

65. مولن روژ (Moulin Rouge) | محصول 2001

فیلم مولن روژ (Moulin Rouge)
فیلم مولن روژ (Moulin Rouge)

کارگردان: باز لورمن

بازیگران: نیکول کیدمن، ایوان مک گرگور

درست وقتی که فکر میکنید به اندازه کافی آواز های عاشقانه شنیده اید، باز لورمن (کارگردان فیلم) آواز ها، لباس های براق و رقاص های بیشتری را وارد فیلم میکند. زیاده رویِ موجود در هر یک از خصوصیت های فیلم، از احساسات گرفته تا دکوراسیون داخلی، بینندگان “مولن روژ” را شگفت زده خواهد کرد. باز لورمن در این فیلم به خوبی بی پروایی، تنش، شور و اشتیاق را به تصویر میکشد. یکی از بهترین لحظات این فیلم، سکانس ورود نیکول کیدمن هنگام بند بازی است.

64. بتی بلو (Betty Blue) | محصول 1986

فیلم بتی بلو (Betty Blue)
فیلم بتی بلو (Betty Blue)

کارگردان: ژان ژک بنیکس

بازیگران: بیتریس دله، ژان هیوگ آنگلاد، جرارد دارمن

بیتریس دله، عملکرد خیلی خوبی را در اولین فیلم دوران حرفه ای اش در نقش دختری بد اخلاق به نمایش گذاشت. آنگلاد، نویسنده ای رنج کشیده، تمام تلاشش را میکند تا تمام محبتی که بتی به آن نیاز دارد را به او بدهد، اما این برای تسکین عذاب درونی بتی کافیست؟

کارگردان و نویسنده فیلم، ژان ژک بنیکس با اصالتی فرانسوی است. همچنین لازم به ذکر است که نسخه director’s cut و 186 دقیقه ای فیلم که مدت بیشتری را به شخصیت پردازی بتی میپردازد تجربه بهتری نسبت به نسخه 120 دقیقه ای فیلم محسوب میشود.

63. فارغ التحصیلی (The Graduate) | محصول 1967

فیلم فارغ التحصیلی (The Graduate)
فیلم فارغ التحصیلی (The Graduate)

کارگردان: مایک نیکولز

بازیگران: داستین هافمن، ان بنکرافت، کترین راس

فیلم عاشقانه “فارغ التحصیلی” درباره رابطه بنجامین براداک و خانم رابینسون است. بنجامین پسری خجالتی و گوشه گیر است که از شهوت نوجوانی و استرس رنج میبرد و خانم رابینسون نیز آرزوی این را دارد که به دوران نوجوانی اش برگردد و نیاز به یک تغییر بزرگ در زندگی اش دارد. در این میان قرار خواستگاری بین بنجامین و دختر خانم رابینسون وجود دارد، اما آنها همدیگر را ملاقات نمیکنند و به روش سنتی پیش میروند.

پوچی ها، بدبینی ها و فاصله های ناراحت کننده ای در فیلم وجود دارد، اما مایک نیکولز، کارگردان فیلم، به ما کمک میکند تا با آنها روبرو شویم.

62. ژول و جیم (Jules et Jim) | محصول 1962

فیلم ژول و جیم (Jules et Jim)
فیلم ژول و جیم (Jules et Jim)

کارگردان: فرانسوا تروفوت

بازیگران: جین مورو، اسکار ورنر، هنری سر

داستانی که فرانسوا تروفوت در این فیلم به تصویر کشید تا به امروز همچنان عجیب به نظر میرسد. کاترین (جین مورو) در این داستان دو نویسنده جوان را در سال 1910 میلادی پاریس، عاشق خود میکند. کاترین معشوقه جولز است، او زیبا یا باهوش نیست، اما به گفته خودش یک زن واقعی است. این سه نفر با هم کل پاریس را میگردند. زندگی آنها شبیه یک تعطیلات طولانی است. یک شب بعد از اینکه درباره نمایش استریندبرگ شنیدند، کاترین خودش را به درون یک تور ماهیگیری پرتاب کرد. کاترین دختر بسیار غیرقابل پیش بینی ای است.

61. عاشقان مصلوب (The Crucified Lovers) | محصول 1954

فیلم عاشقان مصلوب (The Crucified Lovers)
فیلم عاشقان مصلوب (The Crucified Lovers)

کارگردان: کنجی میزوگوچی

بازیگران: کازو هاسه گاوا، کیوکو کاگاوا

داستان فیلم “عاشقان مصلوب” اقتباسی از یک افسانه قدیمی ژاپنی است. کنجی میزوگوچی با ساخت این فیلم ثابت کرد که در زمینه فیلم های عاشقانه همراه با تراژدی، به خوبیِ افرادی مانند شکسپیر و توماس هاردی است. داستان درباره یک کارمند ساده به نام موهی (هاسه گاوا) است که لطفی را از روی خیرخواهی برای همسرِ رئیسش انجام میدهد. اما به آنها تهمت زده می شود و به زنا متهم می شوند. سپس تصمیم می گیرند که با هم فرار کنند. زیرا که مجازات زنا در قرن 17 ژاپن صلیب آویزی بود.

بر اساس این اتفاق آنها با هم یک سفر هیجان انگیز و دلهره آور را به سمت پسکرانه آغاز میکنند، عده ای نیز در تلاش اند تا آنها را پیدا کنند. اثر بسیار احساسی و پر از معنا و مفهوم، میزوگوچی در این فیلم به ما یاد میدهد که چند دقیقه از عشق بی پروا خیلی با ارزش تر از یک عمر تنهایی مورد تائید جامعه است.

60. دختر گرگوری (Gregory’s Girl) | محصول 1981

فیلم دختر گرگوری (Gregory's Girl)
فیلم دختر گرگوری (Gregory’s Girl)

کارگردان: بیل فورسیس

بازیگران: جان گوردون سینکلر، دی هپبورن، کلر گروگان

اینکه پی ببریم عاشق چه شخصیتی در فیلم باشیم، بسیار مهم است. لحظات ناگهانی، وقت هایی که یک اتفاق به سرعت در فیلم رخ میدهد در بسیاری از فیلم ها دیده میشود. اما فیلم هایی نیز وجود دارند که ترجیح میدهند کمی این سرعت و روند را کاهش دهند. عشق در نگاه اول تصور زیبایی است، اما برای انتخاب یک شریک، راه نامطمئن و بی پروایی به نظر میرسد.

فیلم “دختر گرگوری” با یک لحظه ناگهانی آغاز میشود، گرگوری جوانی اهل گلاسکو است که با دوروتی (هپبورن)، دختری که به ورزش کیپی آپی علاقه دارد آشنا میشود. دوروتی با صبوری دلیل علاقه اش به این ورزش را توضیح میدهد. برای فرد بی منطق و غیر عادی ای مثل گرگوری این عشق که عشقی بی نقص و کامل است، سرانجامی ندارد. پس تصمیم میگیرد سراغ مورد بهتری برود. نتیجه منطقی و واقع گرایانه بود اما از عاشقانه بودن فیلم چیزی کم نمیکند.

59. 500 روز سامر (500 Days of Summer) | محصول 2009

فیلم 500 روز سامر (500 Days of Summer)
فیلم 500 روز سامر (500 Days of Summer)

کارگردان: مارک وب

بازیگران: جوزف گوردون لویت، زویی دشنل

داستان فیلم پانصد روز سامر درباره تام (جوزف گوردون لویت) و سامر (زویی دشنل) است. تام که کارآموز رشته معماری است و بعنوان نویسنده کارت های تبریک کار میکند، عاشق منشی جدید شرکت میشود. بر خلاف اخطار های دوستان و خود سامر که به عشق باور ندارد، تام به تلاش برای به دست آوردن او ادامه میدهد و سرانجام با یک علاقه مشترک به سامر نزدیک میشود.

58. روز های خوب زندگی (The Way We Were) | محصول 1973

فیلم روز های خوب زندگی (The Way We Were)
فیلم روز های خوب زندگی (The Way We Were)

کارگردان: سیدنی پولاک

بازیگران: باربرا استرایسند، رابرت ردفورد، بردفورد دیلمن

موسیقی “تصاویر پراکنده در کنار و گوشه های ذهن من…” اثر الن و مرلین برگمن و ملودی ماروین هملیش در فیلم “روز های خوب زندگی” با بازی بی نظیر ستاره های فیلم ترکیب بسیار خوبی برای دریافت اسکار ایجاد کرده بودند. باربرا استرایسند شخصی لج باز و پر سر و صدا است و رابرت ردفورد نیز در حال ادامه دادن فعالیت هنری خود است. آنها مثل کارد و پنیر هستند و هیچ اشتراکی با یکدیگر ندارند، اما در این فیلم داستان رمانتیکی را به تصویر می کشند.

خیلی واضح نیست که داستان این فیلم بر پایه فرار از استاندارد های موجود جامعه است و یا نگاهی جدی به جریانات سیاسی آمریکا که منجر به اختلاف فرهنگی دهه 50 می شود. گرچه سکانس های کوتاهی از دوره ریاست جمهوری مکارتی نیز میبینیم.

57. یک افسر و یک جنتلمن (An Officer and a Gentleman) | محصول 1982

فیلم یک افسر و یک جنتلمن (An Officer and a Gentleman)
فیلم یک افسر و یک جنتلمن (An Officer and a Gentleman)

کارگردان: تیلور هکفورد

بازیگران: ریچارد گر، دبرا وینگر، لوئیس گزت جونیور

فیلم قدیمیِ “یک افسر و یک جنتلمن” داستان دختری محلی را روایت میکند که سعی دارد دل یک سرباز نیروی دریایی را بدست آورد و در عین حال شرافت خودش را نیز حفظ کند. ریچارد گر در این فیلم به واسطه نقشی که ایفا میکند، می آموزد تا عاشق شخص دیگری جز خودش باشد. دبرا وینگر نیز در این فیلم مرتب بین خوبی و پلیدی جا به جا میشود.

این فیلم باعث میشود تا تصویر ریچارد گر با یونیفورمش تا مدتی در ذهنتان باقی بماند البته اگر بتوانید صدای جو کاکر را فراموش کنید.

56. در یک شب اتفاق افتاد (It Happened One Night) محصول 1934

فیلم در یک شب اتفاق افتاد (It Happened One Night)
فیلم در یک شب اتفاق افتاد (It Happened One Night)

کارگردان: فرنک کاپرا

بازیگران: کلادت کالبرت، کلارک گیبل

این فیلم نقطه شروع فیلم های کمدی و عاشقانه است. البته به این معنی نیست که فیلم عاشقانه ای تا قبل از آن وجود نداشته است، برخی از آنها خیلی سرگرم کننده هستند. اما فیلم “در یک شب اتفاق افتاد” کمی از قوانینِ فیلم های عاشقانه را دستکاری کرد. دو نفر که هیچ وجه اشتراکی با هم ندارند بر حسب اتفاق یکدیگر را ملاقات میکنند و ادامه آن نیز به اتفاقاتی سریع، شوخی های خنده دار، از خود گذشتگی های کوچک و بزرگ و پایانی خوش مزین می شود.

این فیلم مراحل تولید دشواری داشت. کلارک گیبل و کلادت کالبرت، بازیگر های فیلم، از فیلمنامه خوششان نمی آمد و آن را بی مزه میدانستند. اما زمانی که 5 جایزه آکادمی را دریافت کردند، نظرشان عوض شد. فیلم های زیادی بر اساس این ایده ساخته شدند و طرفدار های زیادی از جمله هیتلر و استالین پیدا کرد. فیلم “در یک شب اتفاق افتاد” همچنان مهمترین فیلم در ژانر رام کام (عاشقانه-کمدی) باقی ماند.

55. داستان فیلادلفیا (The Philadelphia Story) | محصول 1940

فیلم داستان فیلادلفیا (The Philadelphia Story)
فیلم داستان فیلادلفیا (The Philadelphia Story)

کارگردان: جرج کاکر

بازیگران: کاترین هپبورن، گری گرنت، جیمز استوارت

تریسی (کاترین هیپبورن) زنی از طبقه اشرافی است که در آستانه ازدواج دومش با مردی ثروتمند است. اما ورود دکستر (کری گرانت) و خبرنگاری به نام مایک (جیمز استوارت) که به تریسی علاقه مند شده، معادلات را تغییر می دهد.

54. آمال لعنتی (Show Me Love) | محصول 1998

فیلم آمال لعنتی (Show Me Love)
فیلم آمال لعنتی (Show Me Love)

کارگردان: لوکاس مودیسن

بازیگران: ربکا لیلیبرگ، الکساندرا دالستروم، اریکا کارلسون

فیلم Show Me Love اثر لوکاس مودیسن، درباره دو دختر دبیرستانی در شهر کوچک آمال در کشور سوئد است که به صورت پنهانی با یکدیگر رابطه دارند و سرانجام رسوا میشوند. در ابتدا فیلم Fucking Amal نام داشت و به خاطر وجود نگرانی هایی که در خصوص دریافت جایزه، نام آن به Show Me Love تغییر کرد. اما مودیسن بخش های دیگر فیلم را دست نخورده باقی گذاشت، بخش هایی مربوط به احساسات و لحظات عاشقانه و حقایقی که نادیده گرفتن آنها غیرممکن بود.

53. چه زندگی شگفت انگیزی (It’s a Wonderful Life) | محصول 1946

فیلم چه زندگی شگفت انگیزی (It's a Wonderful Life)
فیلم چه زندگی شگفت انگیزی (It’s a Wonderful Life)

کارگردان: فرنک کاپرا

بازیگران: جیمز استوارت، دانا رید

تمام عناصری تاثیر گذار مانند تراژدی، کمدی و همینطور عشق و… را میتوانید در این اثر فرانک کاپرا پیدا کنید. جیمز استوارت یک احمق دوست داشتنی است که به دانا رید علاقه مند میشود و با او ازدواج میکند و یک خانواده تشکیل می دهد. زندگی مشترک آنها سراشیبی هایی دارد و ازدواج بسیار واقع گرایانه و صادقانه و در عین حال بسیار عاشقانه در این فیلم به تصویر کشیده شده است. همچنین فرزندان آنها بسیار دوست داشتنی هستند، مخصوصا زوزو و گلبرگ هایش.

52. ادوارد دست قیچی (Edward Scissorhands) | محصول 1990

فیلم ادوارد دست قیچی (Edward Scissorhands)
فیلم ادوارد دست قیچی (Edward Scissorhands)

کارگردان: تیم بورتون

بازیگران: جانی دپ، وینونا رایدر

ترسناک ترین چیز درباره این افسانه، خواندن لیست بازیگر هایی است که برای نقش “ادوارد دست قیچی” در نظر گرفته شده بودند. استودیو اصرار زیادی داشت که تام کروز برای این نقش انتخاب شود، کسی که اعتقاد داشت فیلم به یک پایان شادتر نیاز دارد. همچنین مایکل جکسون بسیار خواهان این نقش بود و تام هنکس از قبول این نقش خودداری کرد.

در نهایت بورتون جانی دپ را برای ایفای نقش ادوارد انتخاب کرد که حاصل این انتخاب یک شخصیت غم انگیز با چشم های محزون بود. تولید این فیلم آغاز دوستی و رفاقت جانی دپ و تیم بورتون بود. آنها تا به امروز هفت فیلم را با همکاری یکدیگر تولید کردند. اما رابطه عاشقانه جانی دپ و وینونا رایدر پایان خوبی نداشت و در سال 1993 جدا شدند.

51. بدنام (Notorious) | محصول 1946

فیلم بدنام (Notorious)
فیلم بدنام (Notorious)

کارگردان: آلفرد هیچکاک

بازیگران: اینگرید برگمن، کری گرنت، کلاد رینز

فیلم “بدنام” بدون شک یک شاهکار است اما تنها در شرایطی عاشقانه است که بیننده آن یک بیمار باشد. داستان فیلم درباره یک جاسوس (کری گرنت) در زمان جنگ است که در صدد متقاعد کردن دختر یک کارآگاه خصوصی آلمانی است (اینگرید برگمن) تا برای یک هدف ارزشمند با یک رئیس نازی (کلاد رینز) ازدواج کند. اما در ادامه گرنت و برگمن عاشق یکدیگر میشوند که حاصل آن یکی از پیچیده ترین، زیرکانه ترین و آزار دهنده ترین داستان عاشقانه در سینما است.

50. عشق بازی به یاد ماندنی (An Affair to Remember) | محصول 1957

فیلم عشق بازی به یاد ماندنی (An Affair to Remember)
فیلم عشق بازی به یاد ماندنی (An Affair to Remember)

کارگردان: لئو مک کری

بازیگران: کری گرنت، دبرا کر، ریچارد دنینگ

یک پسر عیاش (کری گرنت) و یک خواننده زن (دبرا کر) روی یک کشتی عاشق یکدیگر میشوند. آنها به یکدیگر وابسته میشوند اما زمانی که کشتی آنها در نیویورک لنگر می اندازد، توافق میکنند که شش ماه بعد در ساختمان امپایر استیت همدیگر را ملاقات کنند. این داستان یکی از بهترین فیلم های عاشقانه به نام Love Affair را شکل میداد که برای اولین بار در سال 1939 به کارگردانی لئو مک کری ساخته شد و سپس در سال 1957 با نام An Affair to Remember بازسازی شد. نسخه ضعیفی از فیلم نیز در سال 1994 با نام Love Affair ساخته شد.

49. منشی همه کارة او (His Girl Friday) | محصول 1940

فیلم منشی همه کارة او (His Girl Friday)
فیلم منشی همه کارة او (His Girl Friday)

کارگردان: هاوارد هاکز

بازیگران: رزالیند راسل، کری گرنت

دیالوگ ها و جوک های پیاپی  این فیلم باعث میشود که تمام مدت دست تان روی دکمه توقف باشد. هیلدی جانسون (راسل) به تازگی از شغل خبرنگاری اش استعفا داده است تا با یک ویزیتور بیمه ازدواج کند. اما والتر (گرنت) رئیس هیلدی که همسر سابق او نیز می باشد به او اجازه رفتن نمی دهد.

این فیلم بر اساس یک کمدی برادوِی به نام “صفحه اول” ساخته شده است، اما هاوارد هاکز تغییر بزرگی در آن ایجاد کرد. داستان این کمدی در اصل درباره دو خبرنگار مرد بود اما هاکز داستان را به یک زن و شوهری که از هم جدا شدند اما هنوز عاشق یکدیگر هستند تغییر داد.

48. داستان وست ساید (West Side Story) | محصول 1961

فیلم داستان وست ساید (West Side Story)
فیلم داستان وست ساید (West Side Story)

کارگردان: جروم رابینز، رابرت وایس

بازیگران: ناتالی وود، ریچارد بیمر، راس تامبلین

با وجود اینکه فیلم رومئو و جولیت موقعیت بهتری در این لیست دارد اما طرفداران قدیمی میدانند که کدام نسخه از نمایش های شیکسپیر بهترین نسخه است. فیلم West Side Story تفاوت هایی با دیگر فیلم های موزیکال دارد. از این تفاوت ها میتوان به سیاسی و بی پرده بودن، خشونت و بار احساسی بالای آن اشاره کرد. همچنین این فیلم صاحب بهترین تک آهنگ تاریخ است که متعلق به یک تئاتر موزیکال به نام Somewhere است.

47. روح (Ghost) | محصول 1990

فیلم روح (Ghost)
فیلم روح (Ghost)

کارگردان: جری زاکر

بازیگر: دمی مور، پاتریک سوویز

روح، فیلمی ملودرام است و از نظر معنوی هیچ پیچیدگی ای ندارد، اما ترکیب ژانر های کمدی، هیجان انگیز و عاشقانه آن را بسیار دیدنی میکند.

در ابتدا فیلمنامه نویس بروس جول رابین از شنیدن اینکه سازندگان قصد دارند فیلم عاشقانه فراطبیعی او را به دست جری زاکر (کارگردان فیلم Airplane) بسپارند بسیار نا امید شد، اما این کار منجر به ساخت یک اثر احساسی و دیوانه وار شد، همچنین باعث شد تا ووپی گلدبرگ جایزه بهترین بازیگر مکمل زن برای نقش اودا می براون را در مراسم اسکار دریافت کند.

46. گمشده در ترجمه (Lost in Translation) | محصول 2003

فیلم گمشده در ترجمه (Lost in Translation)
فیلم گمشده در ترجمه (Lost in Translation)

کارگردان: سوفیا کوپولا

بازیگران: بیل موری، اسکارلت جوهنسن

داستان فیلم درباره همسر یک عکاس به نام شارلوت (اسکارلت جوهنسن) است که بعد از سفر کاری همسرش کسل و بی حوصله میشود. از طرفی دیگر باب (بیل موری) یک بازیگر آمریکاییِ تحلیل رفته است که در تبلیغ های ویسکی ژاپنی بازی میکند. این فیلم حال هوای اکتشاف و ماجراجویی و کمدی دارد اما در عین حال سوفیا کوپولا (کارگردان فیلم) آن را درست مانند سکانسی که باب حرفی را به شارلوت زد و هیچکس آن را نشنید، آرام و مرموز نگه میدارد.

45. زن زیبا (Pretty Woman) | محصول 1990

فیلم زن زیبا (Pretty Woman)
فیلم زن زیبا (Pretty Woman)

کارگردان: گری مارشال

بازیگران: ریچارد گر، جولیا رابرتز

یکی از جذاب ترین و پرفروش ترین کمدی-عاشقانه های تاریخ فیلم Pretty Woman است که شروع درخشش جولیا رابرتز محسوب میشود و محبوبیت این ژانر را به طرز چشم گیری افزایش داد.

داستان درباره مردی است که در یک تجارت قانونی اما خطرناک کار میکند و برای چند رویداد اجتماعی به اسکورت نیاز دارد. او یک زن فاحشه را برای این کار استخدام میکند و عاشق او میشود.

44. آخر هفته (Weekend) | محصول 2011

فیلم آخر هفته (Weekend)
فیلم آخر هفته (Weekend)

کارگردان: اندرو هایگ

بازیگران: کریس نیو، تام کالن

فیلم “آخر هفته” به کارگردانی اندرو هایگ، یکی از معدود فیلم هایی است که صادقانه به پیچیدگی های عشق و رابطه جنسی می پردازد. داستان فیلم درباره شخصی به نام راسل (تام کالن) است که بعد از مهمانی دوست های دگرجنسگرایش به کلاب همجنسگرا ها میرود و با گلن (کریس نیو) آشنا میشود و رابطه آنها به یک رابطه ویژه تبدیل میشود.

43. پرورش بیبی (Bringing Up Baby) | محصول 1938

فیلم پرورش بیبی (Bringing Up Baby)
فیلم پرورش بیبی (Bringing Up Baby)

کارگردان: هاوارد هاکز

بازیگران: کری گرنت، کاترین هپبورن

شاید غیرممکن باشد اما سعی کنید برای یک بار هم که شده این شاهکار هاوارد هاکز در سال 1938 را به خاطر شوخی های خنده دار، کیفیت ساخت و سبک و سیاق دیدنی آن تماشا کنید.

داستان فیلم درباره یک دیرینه شناس است که در حال جمع آوری یک میلیون دلار برای موزه اش است که توسط وارثی دمدمی مزاج و پلنگ اش تحت تعقیب قرار میگیرد.

42. رقص کثیف (Dirty Dancing) | محصول 1987

فیلم رقص کثیف (Dirty Dancing)
فیلم رقص کثیف (Dirty Dancing)

کارگردان: امیل آردولینو

بازیگران: پاتریک سوئیز، جنیفر گری

شاید هنگام دیدن این فیلم نتوانید آن را تحمل کنید اما موسیقی، رقص و سکانس های عاشقانه این مشکل را جبران میکند.

داستان درباره فرانسیس دختر نوجوان هفده ساله ‌ای است که در تابستان 1963 برای گردش و مسافرت به همراه خانواده اش به شمال نیویورک می‌روند. پدرش یک دکتر است و از فرانسیس انتظار دارد که به دانشگاه برود و با یک دکتر ازدواج کند. فرانسیس با یک مربی رقص به نام جانی اشنا می‌شود و…

41. قلمرو طلوع ماه (Moonrise Kingdom) | محصول 2012

فیلم قلمرو طلوع ماه (Moonrise Kingdom)
فیلم قلمرو طلوع ماه (Moonrise Kingdom)

کارگردان: وس اندرسون

بازیگران: جرد گیلمن، کارا هیوارد، بروس ویلیس، بیل موری

عشق تنها چیزی نیست که میتوانید در فیلم های وس اندرسون ببینید، بلکه عناصر دیگری مثل موسیقی، دیالوگ های شنیدنی و خوش ساخت بودن در کنار داستانی پرِ هرج و مرج و دیوانگیِ عشق های جوانان همگی دست به دست هم داده اند تا یک اثر جذاب خلق کنند.

داستان فیلم درباره سم و سوزیِ 12 ساله است که با هم فرار میکنند. سوزی بچه ای باهوش و مستقل است و سم نیز بچه ای درسخوان و جدی است. آنها زیاد از مبدا دور نمی شوند اما یک مایل برای یک بچه 12 ساله راه زیاد و خطرناکی محسوب میشود. این فیلم پر از کمدی و خنده است و جدی بودنِ ماجراجویی سم و سوزی بسیار دوست داشتنی است.

40. فروشگاه کنار خیابان (The Shop Around the Corner) | محصول 1940

فیلم فروشگاه کنار خیابان (The Shop Around the Corner)
فیلم فروشگاه کنار خیابان (The Shop Around the Corner)

کارگردان: ارنست لوبیچ

بازیگران: مارگارت سالاوان، جیمز استوارت

فیلم “فروشگاه کنار خیابان” اثر ارنست لوبیچ دارای پیچیدگی های داستانی و شخصیتی زیادی است. اما چیزی که بسیار دیدن آن را لذت بخش میکند، فیلمنامهِ سمسن رافائلسون است که به خوبی پیچش های فیلم را کنترل میکند.

داستان فیلم درباره دو کارگر فروشگاه در بوداپست با نام های آلفرد کرالیک (جیمز استوارت) و کلارا نوواک (مارگارت سالاوان) است. کلارا و آلفرد تقریبا در هر مسئله ای با یکدیگر اختلاف نظر دارند. هردوی آنها شیفته شخصی هستند که با او نامه نویسی میکنند. اما هنوز نمی دانند که در واقع دارند به یکدیگر نامه میفرستند و علی رغم اختلافاتشان در دنیای واقعی، در نامه نویسی عاشق یکدیگر اند.

39. تایتانیک (Titanic) | محصول 1997

فیلم تایتانیک (Titanic)
فیلم تایتانیک (Titanic)

کارگردان: جیمز کامرون

بازیگران: کیت وینزلت، لئوناردو دی کاپریو

هدف جیمز کامرون (کارگردان فیلم) از خلق این اثر، به تصویر کشیدن هرچه دقیق تر یک داستان عاشقانه در میان وقایعِ یکی از ناراحت کننده ترین فاجعه قرن بود و به خوبی این هدف را محقق میسازد. لئوناردو دی کاپریو حضور درخشانی در این فیلم داشت و خواسته های جیمز کامرون و بیننده ها را برآورده کرد.

داستان فیلم درباره یک نوجوان 17 ساله اشراف زاده است که عاشق یک پسر هنرمند مهربان و فقیر در یک کشتی مجلّل و شوم به نام تایتانیک میشود.

38. آخرین موهیکان (The Last of the Mohicans) | محصول 1992

فیلم آخرین موهیکان (The Last of the Mohicans)
فیلم آخرین موهیکان (The Last of the Mohicans)

کارگردان: مایکل مان

بازیگران: دنیل دی لویس، مدلن استووی

“آخرین موهیکان” فیلمی جسورانه، خوش ساخت و به یاد ماندنی است. داستان فیلم درباره آخرین عضو باقی مانده از قبیله موهیکان ها است. اعضای قبیله موهیکان ها آنکس (اریک شوایگ) و پدر او چینگاچگوک (راسل مینز) و برادر به سرپرستی گرفته شده اش هاکای (دنیل دی لویس) نام دارند. آنها در کنار مهاجران بریتانیایی زندگی بی دردسر و صلح آمیزی دارند. اما وقتی دختران یک مهاجر بریتانیایی توسط یک دیده بان خائن ربوده میشوند، هاکای و آنکس وظیفه دارند تا آنها را از یک منطقه ارتشی قدرتمند که بخشی از جنگ فرانسه و هند است نجات دهند.

37. صبحانه در خانه تیفانی (Breakfast at Tiffany’s) | محصول 1961

فیلم صبحانه در خانه تیفانی (Breakfast at Tiffany's)
فیلم صبحانه در خانه تیفانی (Breakfast at Tiffany’s)

کارگردان: بلیک ادواردز

بازیگران: آدری هپبورن، جرج پپارد

آدری هپبورن یکی از هنرنمایی های نمادین و خاص خودش را در این فیلم که بر اساس رمان ترومن کاپوت ساخته شده است به نمایش میگذارد. داستان درباره زن جوانی به نام هولی در نیویورک است که هنگام بازگشت به آپارتمانش با مردی آشنا میشود. آن مرد با یک زن بزرگ تر از خود که بسیار ثروتمند است رابطه دارد و تصمیم دارد که نویسنده شود. هولی بعنوان یک همراه کار میکند و در جستجوی یک مرد ثروتمند برای ازدواج است.

36. ازنفس‌افتاده (Breathless) | محصول 1960

فیلم ازنفس‌افتاده (Breathless)
فیلم ازنفس‌افتاده (Breathless)

کارگردان: ژان لوک گادارد

بازیگران: ژان پال بلموندو، ژان سیبرگ

“از نفس افتاده” محصول سال 1960 فیلم درام جنایی با چاشنی کمدی عاشقانه است و روند فیلم مانند یک مستند بدون توقف است. داستان فیلم درباره پتی توگ میچل (ژان پال بلموندو) است که خود را یک آدم بد جذاب مانند هامفری بوگارت (بازیگر فیلم کازابلانکا محصول 1942) میداند، اما بعد از دزدیدن یک ماشین مضطرب میشود و به صورت اتفاقی یک مامور پلیس را به قتل میرساند. هنگام فرار، معشوقه روزنامه نگارش پاتریشیا (ژان سیبرگ) را میبیند. پاتریشیا در آپارتمانی در پاریس مخفی شده است و در حال جمع آوری مقداری پول برای خرید دو بلیط به ایتالیا است اما وقتی میفهمد پتی در یک پرونده قتل دست دارد، وفاداری خود را زیر سوال میبرد.

35. فیلم All That Heaven Allows | محصول 1955

فیلم فیلم All That Heaven Allows
فیلم فیلم All That Heaven Allows

کارگردان: داگلاس سیرک

بازیگران: جین وایمن، راک هادسن

پشت آنهمه تصاویر دوست داشتنی حیرت آور، رنگ های پر از احساس، مفاهیم و قاب های تو در تو، که در گذشته برای ایجاد نماد های مشخصی استفاده می شدند، دلسردیِ وحشتناکی خوابیده است.

تفاوتی که در این داستان وجود دارد، این است که کری اسکات (جین وایمن) به طرز مشهودی از طرف مقابل بزرگتر است، رون کربی (راک هادسن) یک عکاس طبیعت و مردی خوشتیپ است. او از خود رفتاری نامتعارف نشان میدهد و با محرومیت از حقوق اجتماعی و طرد شدن مواجه میشود. کری داستان عاشقانه اش با رون را شروع میکند. اما خانواده کری با رون مخالف هستند و معتقدند که او دنبال ثروت خانواده است، مخصوصا نِد (ویلیام رینولدز)، برادر سخت گیرِ کری.

34. ترس از روح تغزیه میکند (Fear Eats the Soul) | محصول 1974

فیلم ترس از روح تغزیه میکند (Fear Eats the Soul)
فیلم ترس از روح تغزیه میکند (Fear Eats the Soul)

کارگردان: رینر ورنر فسبیندر

بازیگران: بریژیت میرا، الهدی بن سلم

بسیاری از هیجان انگیز ترین لحظات سینما در نتیجة ترکیب های غیر محتمل به وجود می آیند. چه کسی فکرش را میکرد که ترکیب شکل و شمایل زنان دهه 50 میلادی در هالیوود و فضای شهری دهه 70 میلادی آلمان، منجر به یکی از شیرین ترین، چالش برانگیز ترین و احساسی ترین فیلم های عاشقانه تاریخ شود؟

بریژیت میرا در این فیلم نقش امی را بازی میکند، زنی منزوی، پخش کننده مواد شوینده میانسال که رابطه ای را با گاستاربیترِ مراکشی که 20 سال جوان تر از خودش است شروع میکند. نکته ای که خیلی درباره این اثر فسبیندر بسیار جالب و ستودنی است، این است که او عشقِ بین این شخصیت ها را بسیار باور پذیر و متقاعد کننده جلوه میدهد. به طوری که برای حتی یک لحظه این سوال در ذهنمان ایجاد نمیشود که چرا علی قوی هیکل اینقدر به امیِ خسته اهمیت میدهد.

33. مهتاب (Moonlight) | محصول 2016

فیلم مهتاب (Moonlight)
فیلم مهتاب (Moonlight)

کارگردان: بری جنکینز

بازیگران: تروانته رودز، اشتون سندرز، جنل مونای، نائومی هریس، ماهرشالا علی

مهتاب پر از حسِ بدِ زندگی همراه با کمبود و نارضایتی است. اما در آخر بری جنکینز برای بیننده پیامی مثبت در نظر گرفته است. داستان فیلم در یک نسخه واقع گرایانه از شهر میامی اتفاق میوفتد که در آن سه مرحله از زندگی کایرن، شخصیت اصلی داستان، را به تصویر میکشد. از بچگی تا بزرگسالی، همراه با درد و مشکلات، محبت و ادراک. پیچیدگی های وضعیت و بحران مردانگی او به خوبی در کنار لحظات احساسی فیلم می نشیند و ماهرشالا علی و جنل مونای ایفانی نقش های احساسی بسیار خوبی را ارائه می دهند. رابطه پیچیده و رو به رشد کایرن و کوین از جمله روابط عاشقانه ای است که با وجود کشمکش ها و اختلاف نظر هایش، پر از احتمالات بی پایان است. سکانس های گُنگی در این فیلم وجود دارد و شما چاره ای ندارید جز اینکه با یک حس سردرگمی و همدردی آن را به اتمام برسانید.

32. بیمار انگلیسی (The English Patient) | محصول 1996

فیلم بیمار انگلیسی (The English Patient)
فیلم بیمار انگلیسی (The English Patient)

کارگردان: انتونی مینگلا

بازیگران: رالف فینس، جولیت بینوش، کریستین اسکات توماس

جایزه اسکار آنتونی مینگلا به خاطر تغییر نسل بیننده ها خراب شد و به الین (شخصیت سریال ساینفلد) رسید و تبدیل به مثالی برای طویل و حوصله سر بر بودن یک فیلم شد. اما اگر دوباره آن را تماشا کنید متوجه می شوید که این تعریف چقدر ناعادلانه است.

این فیلم به اقتباس از رمانِ پر از احساس، اندوه و حسرت مایکل اونداتجه که در دوره جنگ جهانی دوم اتفاق میوفتد، ساخته شده است. مینگلا بسیار ماهرانه اشعار اونداتجه را به زبان تصویری پر از احساس بر میگرداند. حس غریبی از عشق به همراه یک حس لمس زنده در فیلم جریان دارد، یک حس نوازش بین رالف فینس و کریستین اسکات، عاشقان صحرا، و جولیت بینوش و نوین اندروز، زوجی که به خاطر جنگ آسیب دیده و دلشکسته شدند.

31. عشق (Amour) | محصول 2012

فیلم عشق (Amour)
فیلم عشق (Amour)

کارگردان: مایکل هانکه

بازیگران: امانوئل ریوا، ژان لوئیس ترینتتگننت

ناراحت کننده ترین فیلم در این لیست 100 تایی، فیلم فرانسویِ عشق با موضوع طلاق است. دو زوج پاریسی به نام های جورجز (ژان لوئیس ترینتتگننت) و ان (امانوئل ریوا) با یک جدایی اجتناب ناپذیر بعد از یک عمر با هم بودن رو به رو میشوند. با اینکه نگرانی اصلی ممکن است مرگ باشد، اما فیلم درامِ هانکه دلگیر کننده نیست. عشق فیلمی درباره ارتباط بین انسان هاست و نشان می دهد که دلبستگی بین آنها ارزش زندگی کردن را بالا میبرد. عملکرد بازیگران فیلم بی نقص است و فیلم نامه نیز بسیار هوشمندانه و زیرکانه است. این فیلم بهترین فیلم برای شکستن قلب شماست.

۳۰. ملکه آفریقایی (The African Queen)  | محصول ۱۹۵۱

فیلم ملکه آفریقایی (The African Queen)
فیلم ملکه آفریقایی (The African Queen)

کارگردان: جان هاستن

بازیگران: کترین هپبورن، هامفری بوگارت

در حالی که تولید کنندگان فیلم به دنبال کسب درآمد از بازار نو ظهور افراد مسن هستند، بسیاری از افراد فکر میکنند که فیلمی که در مورد روابط عاشقانه بین افراد پیر باشد فیلمی مدرن است، اما این مسئله چیز جدیدی نیست. در حقیقت، وقتی که فیلم نامه “ملکه آفریقایی” به بازرسان ارائه شد، از اینکه دو آدم مجرد، از عشق دیر هنگام خود در آغوش گرم یکدیگر لذت ببرند، کاملا شوکه شده بودند.

ملکه آفریقایی یکی از بهترین فیلم ها خودشناسی دیر هنگام است. به واقعیت پیوستن عشق  خانم هپبرون، زنی تنها و حساس، به آقای بوگارت خوش قلب و چروکیده، نه تنها باورکردنی است، بلکه کاملا ضروری به نظر می‌رسد. فیلم “ملکه آفریقایی” با محیط گرم، عاقلانه، هوشمندانه و مقدار کمی زیرکی، در سبک هالیوود سنتی در بهترین حالت ساخته شده است.

۲۹. پیش از غروب (Before Sunset) | محصول ۲۰۰۴

فیلم پیش از غروب (Before Sunset)
فیلم پیش از غروب (Before Sunset)

کارگردان: ریچارد لینکلیتر

بازیگران: جولی دلپی، ایتان هاک

نه سال بعد از پایان باز و شورانگیز “پیش از طلوع”، ریچارد لینکلاتر دوباره سراغ همان زوجی می‌رود که در سال ۱۹۹۵ با جاذبه خود سروصدا به راه انداختند، تا ببیند زندگی جسی و سلین که الان سی و چند ساله هستند به کجا رسیده است. این بار، بازیگران این دو نقش، ایتان هاک و جولی دلپی نه تنها به ایفای نقش خود پرداختند بلکه در نوشتن نقش هایشان نیز کمک کردند و در نتیجه این فیلم جز موارد معدودی است که از فیلم اول بهتر است.

جسی و سلین حالا بعد از مشکلات زندگی، پخته شده اند ولی هنوز حاضر نیستند حس رومانتیک خود را که ریشه دار شده رها کنند. آن‌ ها حالا مسن‌ تر، عاقل‌ تر و شاید برای همدیگر مناسب‌ تر هستند. این سوال که آیا این دو بالاخره رها شده و به سوی عشق می‌روند سوالی است که در ۸۰ دقیقه زودگذر این فیلم پر‌ رنگ‌ می‌شود و جواب این سوال به راحتی داده نمیشود.

۲۸. رومئو + ژولیت ویلیام شکسپیر (William Shakespeare’s Romeo + Juliet) | محصول ۱۹۹۶

فیلم رومئو + ژولیت ویلیام شکسپیر (William Shakespeare's Romeo + Juliet)
فیلم رومئو + ژولیت ویلیام شکسپیر (William Shakespeare’s Romeo + Juliet)

کارگردان: باز لورمن

بازیگران: لیوناردو دیکپریو، کلیر دینز

آقای باز لورمان برای کار خود منبعی محکم و قوی در فرم داستانی از شکسپیر داشت، اما این نویسنده و کارگردان استرالیایی تراژدی عاشقانه این نمایشنامه نویس را با این بازسازی فوق مدرن کاملاً به سطحی دیگر برد. درهمین حال، او هرگز از اصل داستان شکسپیر غافل نشد: دو جوان عاشق که از نخستین باری که چشم به یکدیگر انداختند محکوم به نابودی شدند.

آن لحظه‌ ای که رومئو (دی کاپریو جوان) و ژولیت (دینز جوان) در یک مهمانی شیک با هم آشنا میشوند، درست مانند سکانس آخر فیلم دیدنی، لذت بخش و ناب است. این فیلم سرشار است از آهنگهای هیپ هاپ، ماشین های بدون سقف، شخصیت هایی پیچیده و اسلحه است. مثل این می‌ماند که تارانتینو آخرین قسمت از سریال “داینسی” را بسازد. این فیلم موزیکال، دیوانه‌ وار و به شدت تکان‌ دهنده است.

۲۷. پل‌های مدیسون کانتی (The Bridges of Madison County) | محصول ۱۹۹۵

فیلم پل‌های مدیسون کانتی (The Bridges of Madison County)
فیلم پل‌های مدیسون کانتی (The Bridges of Madison County)

کارگردان: کلینت ایستوود

بازیگران: مریل استریپ، کلینت ایستوود، انی کرلی

این اقتباس درجه یک از فیلم پرفروش رابرت جیمز والر مثل فیلم “برخورد کوتاه” محصول سال 1945، در زمان و مکان دیگری است. داستان درباره یک زن خانه دار ایتالیایی و ایوایی در اواسط دهه 60 میلادی است که مدت زیادی میگذرد با یک کشاورز محلی ازدواج کرده است. هنگامی که کلینت، عکاس جذاب نشنال جیوگرافیک برای عکس‌ برداری از پل‌ های سرپوشیده معروف آن منطقه پیدایش می‌شود، شروع مي‌کند به فکر کردن درباره زندگی‌ متفاوتی که میتوانست داشته باشد.

با وجود اینکه که چارچوب داستان کمی نا منظم است اما این عاشقانه میانسال با نگاه های پر از عشق، سکانس های الهام گرفته شده و مقدار زیادی موسیقی جاز محبوب روی رادیو، به زیبایی به تصویر کشیده می ‌شود و کم کم به این نتیجه به شدت تلخ و شیرین می‌ رسد که تاییدِ آزادی بخشِ عشق همیشه زمانی از راه نمی رسد که شرایطش فراهم باشد. ‌این نوع اطمینان فقط یک بار در زندگی اتفاق میوفتد. این جمله و مفهوم اصلی فیلم است.

۲۶. چتر های شربورگ (The Umbrellas of Cherbourg) | محصول ۱۹۶۴

فیلم چتر های شربورگ (The Umbrellas of Cherbourg)
فیلم چتر های شربورگ (The Umbrellas of Cherbourg)

کارگردان: ژاک دمی

بازیگران: کاترین دنوو، نینو کستلنوو

باید قلبتان از یخ باشد تا تحت تاثیر “چتر های شربورگ” قرار نگیرید. یک فیلم موزیکال که حتی دلِ سرسخت‌ترین مخالفان ژانر موزیکال را نیز نرم کرده است. نه اینکه این فیلم از گروه موزیکال‌های پر سروصدا است، بلکه هر کلمه به جای گفته شدن، خوانده مي‌شود. آن هم هنگامی که جنیوی ۱۷ ساله (دنوو) به شکل شیرین و دیوانه واری عاشق یک مکانیک به نام گای (کستلنوو) می‌شود.

“چتر های شربورگ” یکی از فریبنده‌ ترین فیلم‌ هایی است که تا به حال ساخته‌ شده و در پوسته ‌ای از رنگ‌های آبنباتی پیچیده شده تا همرنگ سرخیِ عشقِ اول شود. وقتی گای برای جنگیدن در الجزایر فراخوانده می‌شود، جنیوی مطمئن است که از اندوه خواهد مرد. اما زمان می‌گذرد و این اتفاق نمیوفتد. عشق کمرنگ می‌شود. و این پیام تلخ و شیرینی است که درون این قرص شکرپوشی شده زیبا قرار دارد.

۲۵. وقتی هری سالی را دید… (When Harry Met Sally…) | محصول ۱۹۸۹

فیلم وقتی هری سالی را دید... (When Harry Met Sally…)
فیلم وقتی هری سالی را دید… (When Harry Met Sally…)

کارگردان: راب راینر

بازیگران: مگ رایان، بیلی کریستال، کری فیشر، برونو کربی

بهترین اثر نوا افرون بزرگ به عنوان یک نویسنده، یک بررسی از مرز باریک بین عشق رومانتیک و افلاطونی است و به خاطر این موفقیت دین بزرگی به گردن وودی الن دارد. در برخی سکانس ها لباس مگ رایان عملا همان لباس انی هال است. با این حال، افرون با فیلم نامه‌ای دارای طنز شدید و حتی صمیمی‌ تر از بهترین اثر وودستر در زمینه بررسی روابط انسان‌ ها و با در نظر گرفتن تغییرات رفتاری و علاقه شخصیت‌های اصلی فیلم با نگاهی خردمندانه و محبت آمیز به نقاط ضعفشان، توانسته به خوبی به هدفش برسد. علاوه بر همه این‌ ها، این فیلم تعدادی سکانس طنز برای سنین مختلف دارد.

۲۴. پیش از طلوع (Before Sunrise) | محصول ۱۹۹۵

فیلم پیش از طلوع (Before Sunrise)
فیلم پیش از طلوع (Before Sunrise)

کارگردان: ریچارد لینکلتر

بازیگران: جولی دلپی

مدرکی برای اینکه برای عاشق شدن نیازی به هیچ فیلمی ندارید. در “پیش از طلوع” دو غریبه با نام های جسی (ایتان هاوک) و سلین (جولی دلپی) یکدیگر را در یک قطار ملاقات می‌کنند و در وین از قطار پیاده می‌شوند و در طول شب به رقص با کلمات می‌پردازند، در حالی که مهلت پرواز جسی برای بازگشت به خانه‌ در حال اتمام است.

اگر به خاطر دنباله همین فیلم در سال ۲۰۰۴ به نام “پیش از غروب” که ادامه این اتفاقات را نشان می‌دهد، یا به خاطر نسخه ۲۰۱۳ این مجموعه “پیش از نیمه شب” که دوباره همین زوج را در حال رسیدن به میان ‌سالی نشان میدهد نبود، این فیلم را بهترین اثر دلپی و هاوک می‌ دانستید. با یک داستان درجه یک درباره این تفکر که حرارت عشق صرفا فیزیکی است مواجه هستیم. و این فلسفه بافی‌ ها و بحث های تند و تیز جنسیت محور است که این دو آدم حراف را مثل چسب به هم می‌چسباند.

۲۳. بالا  (Up) | محصول ۲۰۰۹

فیلم بالا (Up)
فیلم بالا (Up)

کارگردان: پیت داکتر، باب پیترسن

بازیگران: اد اسنر، کریستوفر پلامر

اینکه انیمیشن “بالا” موفق شد که با یک سکانس عاشقانه ۱۰ دقیقه‌ ای، خود را به فهرست ۲۵ فیلم رمانتیک برتر تاریخ برساند فوق العاده است، و همین جمله به تنهایی برای توصیف این انیمیشن خارق العاده پیکسار کافی است.

روایتی بسیار شیرین و قشنگ در آن جریان دارد: بچه ای عجیب غریب با عینک‌های ته استکانی که آرزو دارد اکتشافگر شود. دختری در خیابان که همین آرزو را دارد. آن ها بزرگ می‌شوند، عاشق هم می ‌شوند، سال ها می‌گذرد و بالا و پایین زندگی‌شان را می‌بینیم: ازدواج، خانواده، کار، بیماری و در نهایت مرگ. شماری از عواطف و مفاهیم تاثیر گذار (فراموش نکنیم، این فیلم مخصوص کودکان است). دیگر قسمت های انیمیشن “بالا” پر از لحظات بامزه و زیرکانه است، اما سکانس های آغازین این انیمیشن، خود عشق است.

۲۲. عشاق روی پل (Lovers on the bridge) | محصول ۱۹۹۱

فیلم عشاق روی پل (Lovers on the bridge)
فیلم عشاق روی پل (Lovers on the bridge)

کارگردان: لئوس کاراکس

بازیگران: جولیت بینوش، دنیس لاوانت

“عشاق روی پل” هدیه ولنتاین لئوس کاراکس به آمور فو، پاریس و همسر آن زمانش جولیت بینوش است و به اندازه عشق واقعی شورانگیز و بی پروا است. حتی داستان تولید این فیلم نیز خود یک تراژدی رمانتیک است: سه سال تولید و گیر افتادن در مارپیچی وحشتناک برای تهیه بودجه برای بازسازی پل عشاق معروف و نمادین واقع در جنوب فرانسه توسط کاراکس. از همان نوع حرکات هنری بزرگ است که برای موفق شدن باید شکست بخورد.

داستان عشقی ساده، بین دو نفر با سبک زندگی کولی‌ ها، که یکی از آن ها شعبده بازی فقیر و دیگری دختری نقاش در حال از دست‌دادن بینایی‌اش است، میتوانست برای یک فیلم ملودرام صامت هم کافی باشد. اما کاراکس این فیلم را تا نقطه خلسگی حسی، از صدا و رنگ پر کرده است.

۲۱. طلوع (Sunrise) | محصول ۱۹۲۷

فیلم طلوع (Sunrise)
فیلم طلوع (Sunrise)

کارگردان: اف-دبلیو مورنو

بازیگران: جرج ابرایان، جنت گینور، مارگارت لیوینگسون

تغییرات رفتاری در طول زمان باعث می‌شود که فیلم‌ های قدیمی به صورت غیر منتظره‌ ای شوکه کننده شوند. انتظار داریم که گرایش ها نسبت به نقش های نژادی و جنسیتی متفاوت باشند. اما “طلوع” فیلمی است که در آن، مرد تلاش می‌کند، با مقداری خشونت، تا همسرش را خفه کند و این حال در آخر فیلم همسرش (و ما) کاملا او را می‌بخشیم.

شاهکار مورنو هنوز هم که هنوزه از لحاظ بصری یکی از تاثیر گذارترین فیلم هایی است که تا الان ساخته شده است. قدرت این فیلم در این تضاد بین شگفتی بصری و نزدیکی عاطفی زوج اصلی فیلم نهفته است. همین طور که جمله قبل تاکید میکند، این فیلم برای هر شخصی مناسب است. صحنه ها و اتفاقات فیلم شاید بزرگ و شکسپیر گونه و گاه غیرقابل باور باشند، اما احساسات در آن نزدیک، انسانی و آشنا هستند.

۲۰. آتالانت (L’Atalante) | محصول ۱۹۳۴

فیلم آتالانت (L'Atalante)
فیلم آتالانت (L’Atalante)

کارگردان: ژان ویگو

بازیگران: دیتا پارلو، ژان داستِی، میکل سایمن

فرانسوی‌ها به رمانتیک بودن معروف هستند، اما برای ما که در فرهنگ های محافظه‌ کار تری بزرگ شده‌ ایم، تمایل آن‌ها به عشق پر حرارت و سیگار دود کردن ممکن است، کمی تند و بیش از حد به نظر برسد. این داستانی عاشقانه و سبُک است که توانسته همزمان عرفانی، احساسی، جدی و عجیب باشد.

کارگردان ۲۹ ساله فیلم قبل از به اتمام رساندن اولین فیلمش، فوت کرد. اما در همین یک فیلم چیز‌ هایی هست که بیشتر کارگردان‌ ها در تمام عمر کاری خود به آن نرسیدند. عمق بیشتر، احساسات بیشتر، شدت و حساسیت بیشتر. شاید به خاطر محیط قدیمی فیلم یا به خاطر زوج اصلی فیلم که به شکل عجیبی از هم جدا هستند، یا به خاطر حضور تند و خشمگین میکل سیمون باشد، که این فیلم اینقدر نا آشنا به نظر میرسد. و دیدن این فیلم میتواند نزدیک ترین تجربه از دیدن رویاهای دیگران باشد.

۱۹. منهتن (Manhattan) | محصول ۱۹۷۹

فیلم منهتن (Manhattan)
فیلم منهتن (Manhattan)

کارگردان: وودی الن

بازیگران: وودی الن، دیان کیتن، ماریل همینگوی، مریل استریپ

در “منهتن” پر است از چیز های آشنایی که در فیلم های دیگر وودی آلن وجود دارد، و یکی از این ها خود وودی در نقش آیزاک، نویسنده ای با مشکلات احساسی فراوان و چند زن مختلف در زندگی‌اش، است. در اینجا، این زن‌ ها دوست‌ دختر ۱۷ ساله‌ اش تریسی (همینگوی) یک مورد عاشقانه دیگر، مری (کیتون) و زن سابقش جیل (استریپ) هستند.

عشق برای وودی روان، پیچیده و زنده است. با این حال بزرگترین عشق در “منهتن” رابطه وودی با خود شهر است. نیویورک معمولا پس  ‌زمینه فیلم‌ های وودی است، اما در این فیلم حس مکان از همیشه مهم ‌تر است. برای مثال مونتاژ‌ های معروف تصویر منهتن که یک زیبایی نادر را از عکاسی سیاه و سفید و عاشقانه گوردون ویلیز قرض گرفته. دویدن آیزاک در خیابان ‌های منهتن مثالی دیگر از این موضوع است.

۱۸. داستان عاشقانه واقعی (True Romance) | محصول ۱۹۹۳

فیلم داستان عاشقانه واقعی (True Romance)
فیلم داستان عاشقانه واقعی (True Romance)

کارگردان: تونی اسکات

بازیگران: کریسشن اسلیتر، پاتریشیا آرکت

مثال‌های کمی از رسیدن به آرزوی‌ های شخصی وجود دارد که به ‌اندازه فیلم ‌نامه‌ “داستان عاشقانه واقعی” کوئنتین تارانتینو واضح و آشکار باشد. یک فروشنده مغازه کمیک و خوره فیلم و سینما، فاحشه ‌ای زیبا و مهربان را ملاقات می‌کند که خیلی سریع، دیوانه‌وار عاشقش می‌شود. شروع به گشت و گذار می‌کنند و در حالی که به صورت پیاپی حرف و کنایه رد و بدل می‌کنند و خوش‌میگذرانند، درباره کارگردان های هالیوودی تا گنگستر های خون خواه، گفتگو میکنند.

به خاطر عدم تمایل تونی اسکات، کارگردان فیلم، به درگیرشدن با زیاده روی های فیلم نامه است که “داستان عشقی واقعی” اینقدر خوب عمل می‌کند. این فیلم که هم از بی احساسی و غرور بی‌جا و هم از ضعف و ترحم دوری می‌کند، به همین خاطر زمان حین دیدن این فیلم بسیار سریع میگذرد و میزبان دیالوگ های بی نظیر، ایفای نقش های جذاب و داستانی با روند سریع و حس عشق به زندگی زیادی است. بله، این فیلم مقداری سطحی است، اما بسیار سرگرم کننده است.

۱۷. دیو و دلبر (La Belle et la Bête) | محصول ۱۹۴۶

فیلم دیو و دلبر (La Belle et la Bête)
فیلم دیو و دلبر (La Belle et la Bête)

کارگردان: ژان کوکتو

بازیگران: ژان ماریس، خوزت دی

معجزه “دیو و دلبر” این است که هنوز هم ترفند هایش جادویی هستند. حتی امروزه، در عصر جلوه‌ های ویژه. کوکتوِ کارگردان، قبل از هر چیزی شاعر بوده و این توانایی خود را به این افسانه سنتی، “دیو دلبر”، می‌آورد: دلبر اشک‌هایی از جنس الماس ریخت، قلعه با دستان قطع شده انسان‌ هایی که جا شمعی ها را نگه داشته بودند، روشن بود. فراموش شدنی نیست، البته ممکن است که در پایان فیلم شما هم با گرتا گاربو موافق باشید، شایعه‌‌ای وجود دارد که وقتی گرتا گاربو همراه با کوکتو “دیو و دلبر” را تماشا می‌کرد، آخر فیلم، هنگامی که نفرین برداشته‌ شد و دیو به شکل شاهزادگی خوده برگشت، گریه کرد و گفت: “دیو زیبای من کجاست؟” گاربو، مثل خود دلبر، عاشق غول دوست داشتنی این فیلم شده بود و شاهزاده به هیج وجه جای او را پر نمی‌کند.

۱۶. از ته دل وحشی (Wild at Heart) | محصول ۱۹۹۰

فیلم از ته دل وحشی (Wild at Heart)
فیلم از ته دل وحشی (Wild at Heart)

کارگردان: دیوید لینچ

بازیگران: نیکولاس کیج، لورا درن

هیچ کس مثل دیود لینچ داستان‌ های عاشقانه را بازگو نمی‌کند. به سندی و رابین در فیلم “مخمل” یا به هنری و خانم رادیاتور در “کله‌ پاک ‌کن” فکر کنید. کسانی هستند که او را یک طعنه زن ماهر و کسی که از بالا به مسائل نگاه می‌کند، می دانند. اما این ستایش بی شرمانه و شدید از عشق به عنوان حالتی بیگانه، لبریز کننده و خطرناک از خودآگاه عالی انسان هر چیزی هست غیر از نگاهی از بالا.

لینچ عاشق عشق است، و عاشق عشاق است. ولی نه بیشتر از سِیلور و لولا، زوج بدشانسِ پر از ویسکی و زخم‌ های احساسی و پر ازجنون عشقی. عشقی تمام آمریکایی که به صورت یک کارناول بازپردازی شده، خشن و زیبا و کاملا دیوانه وار.

۱۵. مرا با نامت صدا کن (Call Me By Your Name) | محصول ۲۰۱۷

فیلم مرا با نامت صدا کن (Call Me By Your Name)
فیلم مرا با نامت صدا کن (Call Me By Your Name)

کارگردان: لوکا گودانینو

بازیگران: آرمی همر، تیموتی شالامه، مایکل استولبارگ، امیرا کازار

بر اساس رمانی مشهور نوشته آندره آکیمن، با فیلم‌ نامه‌ برنده جایزه اسکارِ نوشته شده توسط جیمز ایووری، “مرا با نامت صدا کن” از یک داستان پر فراز و نشیب تعمق آمیز در مورد تاثیر ماندگار عشق تابستانی، جدی تر است.

کارگردان، لوکا گودانینو، سردرگمی و شهوت جوشان و تنش بین الیو (شالامه) ۱۷ ساله با اُلیور (همر) مسن‌ تر، جذاب و خوش‌تیپ را به تصویر کشیده است. طبیعت وسواسی و غرور کودکانه الیو، و همینطور زیاده خواهی او، با چنان وضوحی به تصویر کشیده شده‌ اند که با هر سبک زندگی ای که دارید، باز هم این فیلم به شکل عجیبی نوستالژیک و آشنا به نظر می‌رسد. مونولوگ تکان دهنده پدر الیو (استولبارگ) درباره ضرورت درد و دلشکستگی همراه با همدردی بسیار تاثیر گذار است. مثل سکانس آخر فیلم که الیو روبروی آتشدان خانه گریه می‌کند. این فیلم، یک فیلم عاشقانه روان و ناراحت کننده درباره بلوغ فکری است که شما را پر از درد رها خواهد کرد.

۱۴. نامه یک زن ناشناس (Letter From an Unknown Woman) | محصول ۱۹۴۸

فیلم نامه یک زن ناشناس (Letter From an Unknown Woman)
فیلم نامه یک زن ناشناس (Letter From an Unknown Woman)

کارگردان: مکس افولز

بازیگران: خوان فانتین، لوئیس جوردن

“نامه یک زن ناشناس” در مورد مرگِ عشق است، میل و خواهشی آنقدر شدید که دل را چند تکه می‌کند. از این زاویه دید، این فیلم جایی در این لیست ندارد: عشق تبدیل به از دست دادن و امید تبدیل به نا امیدی می شود. ولی آیا، از زاویه ای دیگر، عشق نافرجام که هیچ کدام از واقعیت‌های کثیف و سازش‌ها جلوی راهش را نگرفته‌اند، پاک ترین نوع عشق نیست؟

اگر اینطور باشد، این رمانتیک‌ ترین فیلم عاشقانه است، داستان عشقی بی پروا، درخشان، مخالف با شرایط و منطق. این فیلم اوج زندگی کاری افولس به عنوان یک هنرمند بصری است. همان ‌طور که دروبین می‌ آید و می ‌رود، همان‌طور که شخصیت‌ها در کافه ‌ها و در سالن ‌های رقص می‌ گذرند و می‌ رقصند، غیر ممکن است به داخل این رویای شیداییِ غیرممکن، مثل هروئین، کشیده نشویم.

۱۳. می‌دانم کجا می ‌روم (I Know Where I’m Going) | محصول ۱۹۴۵

فیلم می‌دانم کجا می ‌روم (I Know Where I'm Going)
فیلم می‌دانم کجا می ‌روم (I Know Where I’m Going)

کارگردان: مایکل پاول، امریک پرسبرگر

بازیگران: وندی هیلیر، راجر لیوزی

ساده‌ ترین و دوست‌ داشتنی ‌ترین حاصل همکاری مایکل پاول و امریک پرسبرگر “می‌دانم کجا‌ می‌روم” روایت دختر انگلیسی سرسختی است که به شمال می‌رود تا با مالک یک جزیره دورافتاده در اسکاتلند ازدواج کند. اما به خاطر وضع بد دریا نمی‌ تواند له آنجا برود. سپس درمیابد که دلباخته یک افسر نیروی دریایی به نام تورکیل مکنیل (راجر لیوزلی) میشود. فیلم‌نامه نویسی پرسبرگر و کارگردانی پاول دنیایی خواستنی، از جنسِ جادویی بی صدا و پر از احساس و عشقِ جان ‌دارِ مردمی، خلق می‌کند.

۱۲. بر باد رفته (Gone With the Wind) | محصول ۱۹۳۹

فیلم بر باد رفته (Gone With the Wind)
فیلم بر باد رفته (Gone With the Wind)

کارگردان: ویکتور فلمینگ

بازیگران: ویوین لی، کلارک گیبل

این غول دورانِ طلایی سینما که بارها از آن نقل قول شده، به آن اشاره شده، یا از رویش نسخه‌ های طنز ساخته‌‌ شده، چنان فرهنگی وسیعی دارد که خیلی از مردم فراموش ‌می‌کند که این فیلم چقدر فراگیر و الهام بخش است. داستان فیلم درباره عشق بین یک زیبای جنوبی، اسکارلت اوهارا و رت باتلر جذاب است. اما پشت این زیبایی ظاهری داستان، “بر باد رفته” به شکل غافلگیر کننده‌ ای مدرن و با انگیزه‌ های پلیدی ست از دو نفری که برای هم بیشتر از حد، کامل و عالی هستند.

۱۱. وال-ئی (WALL-E) | محصول ۲۰۰۸

فیلم وال-ئی (WALL-E)
فیلم وال-ئی (WALL-E)

کارگردان: اندرو استنتن

بازیگران: بن بورت، الیسا نایت، جف گارلین

آیا یک نمایش تقریبا بی صدا عشقی بین دو ربات، وال-ئی و ایو، واقعا می‌تواند رمانتیک باشد؟ خب، این فیلم شجاعانه درباره رباتی تنها روی زمین در سال ۲۷۰۰ است. زمانی که سیاره از حیات خالی شده و  همراهان وال-ئی فقط مقداری زباله هستند. وال-ئی موجودی درب و داغون است و طبیعتا وقتی ایوِ پیشرفته و براق پیدایش می‌شود، سر از پا گم می‌کند و عاشق او می ‌شود.

دستاورد بزرگ این فیلم این است که سکوت و آرامش نیمه اول آن، ما را غرق در خود می کند و اجازه می ‌دهد حرکت های جزئی و چیز های کوچک زندگی را بیشتر درک کنیم. این تاثیرگذار ترین رابطه بین دو ربات بعد از عشق برادرانه و پر از بحث و جدل C3PO و R2D2 در “جنگ ستارگان” است.

۱۰. عشق پریشان (Punch-Drunk Love) | محصول ۲۰۰۲

فیلم عشق پریشان (Punch-Drunk Love)
فیلم عشق پریشان (Punch-Drunk Love)

کارگردان: پال توماس اندرسون

بازیگران: آدام سندلر، امیلی واتسون

چقدر عالی است که فیلم کمدی عاشقانه غیر قابل پیش بینیِ پال توماس اندرسون (کارگردان فیلم) را در 10 فیلم برتر این لیست می بینیم. با گذشت از لحظات احساسی و دراماتیک مربوط به مگنولیا، اندرسون جهان خود را بسیار کوچک کرده، و روی دو شخصیت که در رویای عشق پرسه می‌ زنند و هر کدام با دیگری از واقعیت فرار می‌کنند متمرکز شده است.

آدام سندلر در این فیلم مهارت خود در بازیگری را به رخ میکشد (او معمولا ترجیح میدهد که این کار را نکند). او مثل یک کارگرِ انبارِ یقه سفیدِ عصبانی است که دیوانه وار عاشق امیلی واتسون شکننده و باکلاس میشود. حاصل آن یک فیلم هیپنوتیز کننده و بی‌تعادل است.

۹. درخشش ابدی یک ذهن پاک (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) | محصول ۲۰۰۴

فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)
فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

کارگردان: میکل گاندری

بازیگران: جیم کری، کیت وینزلت

شاید این فیلم، که اوج کاری مشترک مایکل گاندری (کارگردان)، چارلی کافمن (نویسنده فیلم) است، در ژانر کمدی عاشقانه دسته بندی شود، اما این ژانر اصلا با سکانس های مفهومیِ گیج‌کننده‌اش، یا کاوش‌ های پوچ گرایانه‌ اش درباره آسیب‌ های پس از عشق همخوانی ندارد.

اما می‌توان گفت که این یک کمدی آغشته به تراژدی است. کافمن، در اصل، در این فیلم که پر از شانس‌ های دوباره و نرسیدن به سرنوشت است، یک لایه از ژانر علمی تخیلی به آن اضافه کرده، بدون این که اجازه دهد قلب ‌تپنده و گرم فیلم با سردی نیویورک، خنک و بی روح شود. این فیلم دیگر فقط انتخاب جامعه مدرن و نوپرستان نیست، بلکه این داستان عشقی برای نسل های دیگر نیز مناسب میباشد، به قول کلمنتیان (کیت وینزلت)، مناسب دختران و پسران خراب‌ احوالی است که به دنبال آرامش خیال خود می‌گردند.

۸. مسئله زندگی و مرگ (A Matter of Life and Death) | محصول ۱۹۴۶

فیلم مسئله زندگی و مرگ (A Matter of Life and Death)
فیلم مسئله زندگی و مرگ (A Matter of Life and Death)

کارگردان: مایکل پاول، امریک پرسبرگر

بازیگران: کیم هانتر، دیوید نیون، راجر لیوزلی

به پاول و پرسبرگر اعتماد کنید تا راهی برای کاوش کردن عشقی پیدا کنید که از صمیم قلب و کاملا خلاقانه باشد و همزمان به داد بینندگانی که شش سال جنگ و سختی و جدایی را تحمل کرده اند و در حال بهبودی هستند، برسد. وقتی خلبان هواپیمای نیوِن به زمین سقوط می‌‌کند، ما وارد دو دنیا می‌شویم. یکی از آن‌ها معنوی (سیاه سفید) و دیگری واقعی (رنگی) است، اما تفاوت این دو جالب ‌تر است. پس از اینکه مرگ از بیخ گوشش گذشت، نیون با عشق جدیدش هانتر روی زمین می‌ماند؟ یا به سرنوشت تسلیم می‌شود؟ در نهایت، ایده پرسبرگر و پاول قدیمی و ساده است: عشق بر همه‌چیز پیروز می ‌شود. اما آن‌ها این ایده را با بردن قضیه به دادگاهی آسمانی توضیح می‌دهند. نقطه اوج فیلم نمی‌توانست بیش‌تر از این تکان‌دهنده باشد.

۷. آپارتمان (The Apartment) | محصول ۱۹۶۰

فیلم آپارتمان (The Apartment)
فیلم آپارتمان (The Apartment)

کارگردان: بیلی وایلدر

بازیگران: جک لمون، شرلی مکلین

از لحاظ عشق و عاشقی، هیچ چیزی شبیه فیلم “آپارتمان” وجود نداشته است. از آخرین همکاری بیلی وایلدر (کارگردان)، ایز دایمند (فیلمنامه ‌نویس) و جک لمون (ستاره سینما) در فیلم “شکست ‌ناپذیر محصول 1959” فقط یک سال می گذرد. فرن کوبلیک هروئین دوستِ غمگین با بازی شرلی مکلین نقطه مخالف شخصیت شوگر کین با بازی مرلین مونرو بود، قهوه تلخ سیاهی بعد از شامپاینی گیج‌کننده.

فیلم های عاشقانه زیادی وجود ندارند که بتوانند از یک سکانس خودکشی بازیگر زن اصلی برای بار دوم استفاده کنند، بدون این‌که ساختگی به‌نظر برسند، اما وایلدر در این فیلم موفق به این کار شد. عجیب نیست که این فیلم منبع الهام کارگردان فیلم “صداهای دوردست، زندگی‌های بی‌جان” و نویسنده فیلم “یک روز” باشد.

۶. کوهستان بروکبک (Brokeback Mountain) | محصول ۲۰۰۵

فیلم کوهستان بروکبک (Brokeback Mountain)
فیلم کوهستان بروکبک (Brokeback Mountain)

کارگردان: انگ لی

بازیگران: جیک جیلنهال، هیث لجر، میشل ویلیامز، ان هتوی

هیث لجر تازه از افسردگی نو‌جوانی رهایی پیدا کرده بود و شروع به پیدا کردن پتانسیل فوق العاده خود کرده بود که مسیر شغلی‌ اش وحشیانه کوتاه شد. اما بین دیوانگی او “شوالیه تاریکی” و خونسردی ناراحت کننده اش در این فیلم، مقداری از احتمالات دستمان می‌ آید. “کوهستان بروکبک” عمیقا فیلمی در مورد احتمالات است و به شکل‌ های مختلفی که توسط این دنیای بی ‌رحم خورد می ‌شوند و آسیب میبینند. فیلم انگ لی به سادگی می‌توانست یک مجادله گر باشد، فیلمی که برای بازی با قضاوت ‌ها ساخته شده است. در عوض، به بی ‌رحمی با دلبستگی ‌ها بازی می‌کند. در تاریخ سینما فقط چند مثال محدود واقع گرایانه از عشق نافرجام وجود دارد.

۵. هارولد و ماد (Harold and Maude) | محصول ۱۹۷۱

فیلم هارولد و ماد (Harold and Maude)
فیلم هارولد و ماد (Harold and Maude)

کارگردان: هال اشبی

بازیگران: روث گوردون، باد کورت

دوره هیپی‌ها پر بود از فیلم‌هایی که به مقابله با جامعه قدیمی‌ می‌رفتند، تا بیننده را با اتفاقات تعریف نشده‌ ای شوکه کنند. ولی چند تا از آن ها هنوز اثر گذار هستند؟ اما “هارولد و ماد”، آن رویِ نرمِ رویای انقلابی، دقیقا همان‌قدر جذاب، موثر و غافلگیر کننده است که در روز اکران ‌اش بوده است.

این تا حدودی به این دلیل است که هیچ‌کدام از مضامین ‌اش هنوز قدیمی نشده: هنوز هم در دنیای مزیت‌ های پوچ و قوانین سختگیرانه، مقامات بی ارزش و نظام سرسخت زندگی ‌می ‌کنیم. پس پذیرش رابطه عاشقانه بین یک پسر‌ نوجوان (کورت) و زن پیر و سالخورده (گوردون) هنوز هم برای جامعه دشوار است. بهتر از همه اینکه “هارولد و ماد”، هنوز هم به شکل افسرده ‌کننده ‌ای رمانتیک است: داستان دو شریک روحی، در واقعی ‌ترین معنای کلمه.

۴. انی هال (Annie Hall) | محصول ۱۹۷۷

فیلم انی هال (Annie Hall)
فیلم انی هال (Annie Hall)

کارگردان: وودی الن

بازیگران: داین کیتن، وودی الن

بی ‌منطق، دیوانه ‌وار و نامعقول. “انی هال” عشق را به همراه تمام صفاتش نشانمان می‌دهد. این فیلم آناتومی جدایی زوجین است. “چطور همه چیز خراب شد؟” سوالی است که آلوی سینگر، کمدینِ رنج دیدة وودی آلن بعد از جدایی با خواننده پریشان فکر، انی، می‌پرسد.

الن قبلا گفته است که فیلم “انی هال” اولین فیلم او بوده که “عمیق ‌تر” می‌شود. زیرا در دل این فیلم یک پیام غمگین وجود دارد که پیدا کردن شریک ‌روحی ضامن یک پایان خوب نیست. یا همان‌طور که یک پیرزن به آلوی گفت: “عشق کمرنگ می‌شود.” اما با بعد از همه این‌ها، فیلم “آنی هال” بدون شک خنده‌دار ترین فیلمی است که درباره عشق ساخته شده است و به طرز غیر قابل کنترلی بامزه و پر از صحنه های خنده ‌دار است.

۳. در حال‌وهوای عشق (In the Mood for Love) | محصول ۲۰۰۰

فیلم در حال‌وهوای عشق (In the Mood for Love)
فیلم در حال‌وهوای عشق (In the Mood for Love)

کارگردان: وونگ کار وای

بازیگران: تونی لونگ چیو وای، مگی چونگ

هیچ‌کسی درد عشق را مثل وونگ کار وای درک نمی‌کند و فیلم “در حال‌ و ‌هوای عشق” شاهکار اوست. داستان فیلم در هنگ‌کنگ دهه ۶۰ اتفاق میوفتد، دو نفر از مسحور کننده ‌ترین بازیگران اصلی که تا ‌به ‌حال پا به سینما گذاشته اند، لونگ و چونگ، با هم همسایه می‌شوند. زنِ یکی با شوهر دیگری خیانت می‌کند و با این خیانت یک دوستی شکل‌ می‌گیرد. آیا این دو نیز باید با هم رابطه برقرار کنند؟

لونگ، به شکل غیرممکنی خوشتیپ و مثال کاملی از دردِ پنهان است. چونگ نیز بی‌ نهایت ظریف و زیبا است. واقعا، این دو باعث می‌شوند بازیگران سریال “مردان دیوانه” مثل دانش‌ آموزان شلخته به ‌نظر برسند. در دل این داستان پر حرارت، این حس وجود دارد که عشق به زمان ‌بندی بستگی دارد، لحظه ای که از دست‌ رفت دیگر به دست ‌نمی‌ آید. و لونگ در حال زمزمه ‌کردن رازش را برای یک دیوار فروریخته، تصویری دقیق از درد و نیاز است.

۲. کازابلانکا (Casablanca) | محصول ۱۹۴۲

فیلم کازابلانکا (Casablanca)
فیلم کازابلانکا (Casablanca)

کارگردان: مایکل کورتیز

بازیگران: هامفری بوگارت، انگرید برگمن

بین تمام بار ها در تمام شهرهای تمام دنیا، وارد بار او می‌شود. انتخاب هامفری بوگارت بین زنی که دوستش دارد و انجامِ کار شرافتمندانه، یکی از دلخراش ‌ترین صحنه هایی است که در یک فیلم خواهید دید. بعد از هفتاد سال هنوز هم قلب را به تپش می‌ اندازد.

هامفری بوگارت نقش ریک را بازی می‌ کند، یک شراب ‌خوار سرسخت آمریکایی در کازابلانکا، در شهری پر از پناهدگانی که از نازی‌ ها فرار کرده ‌اند که بیشترشان در بار ریک پیدایشان می‌شود، که یکی از آن‌ها عشق از گمشده اش ایلسا (اینگرید برگمن) است. همراه او یک رهبر مقاومت از چک است که از اردوگاه نازی ‌ها فرار کرده است.

کازابلانکا پر از دیالوگ ‌های مشهور است، اما دیالوگ مورد علاقه من توصیفی است که ریک دلشکسته و رها‌ شده در ایستگاه قطار، از خود می‌کند. “مردی ایستاده زیر باران، با چهره‌ ای خنده دار، به خاطر اینکه تمام درونش به بیرون متلاشی شده.”

۱. برخورد کوتاه (Brief Encounter) | محصول ۱۹۴۵

فیلم فیلم کازابلانکا (Casablanca)
فیلم فیلم کازابلانکا (Casablanca)

کارگردان: دیوید لین

بازیگران: سلیا جانسن، ترور هاوارد

ممکن است فکر کنید روایت لین از احساساتِ اندوه ناک، امروزه وحشتناک و غیر قابل دیدن و قدیمی باشد. زنی متاهل که عاشق مردی متاهل می‌شود و کار درست را انجام ‌می ‌دهند. و برعکس کازابلانکا، سرنوشت کل دنیا بسته به نتیجه کارشان نیست، تنها فقط خوشحالی دو خانواده. و برای اینکه کلمات را خرد نکنیم، آنها زوجی بدون فریبایی هستند.

لورا (جانسن) زن خانه دار نه چندان زیبایی است. الک (هاوارد) دکتری جدی است. پس چرا هنوز اثر کلاسیک محبوب لین برایمان تکان‌دهنده و غیرقابل‌تحمل است؟ زیرا دیدن کوه احساسات و عشق لورا و الک که زیر صفت درستکاری آنها خرد میشود، هیجان‌انگیز است. سلیا جانسون با چشمان بزرگش، مثل ستاره فیلمی صامت، با کوچکترین حرکت مژه ‌اش مقدار زیادی احساسات منتقل می‌کند.

برگرفته شده از نمایش نوئل کاورد، “برخورد کوتاه” فیلمی است که با نبوغ زیادی ساخته شده است. با یک خداحافظی در کافه شروع می ‌شود، پایان رابطه ‌ای که هیچ وقت وجود نداشت. بعد از آن، لین به اولین‌ ملاقات این دو در همان کافه باز‌ می‌ گردد. سنگی در چشم لورا رفته است. الک سنگ را در‌می‌آورد. مدتی بعد آنها همدیگر را در یک رستوران می‌ بینند. ناهار میخورند (در دهه ۱۹۳۰)، به سینما می‌روند، برای ماشین سواری به اطراف شهر می‌روند. بعد از ظهر، مکانی کرایه می ‌کنند که با هم ملاقات کنند، اما شرمساری جلویشان را می‌گیرد و اتفاقی نمی‌ افتد.

این فیلم بسیار معصومانه است. در حالی که لورا برای شوهر مهربان اما کودن خود، اعترافی خیالی می‌کند، ما به درونی ‌ترین افکارش گوش می‌دهیم. من زنی عادی هستم. فکر نمی‌کردم این اتفاقات ممکن است برای آدم‌های عادی بیافتد. لورا و الک از ته دل می‌ دانند که با رها کردن خانواده هایشان و فرار کردن به پایانی خوش نمی ‌رسند. برای همین است که باید جدا شوند. الک شغلی در آفریقای جنوبی پیدا می ‌کند. دلمان می‌ شکند وقتی آدمی فضول آخرین دقیقه ‌های با ارزش این دو نفر را خراب ‌می ‌کند. غیر قابل بخشش است.

چرا برخی از سریال های معروف در لیست برترین فیلم های عاشقانه حضور نداشتند؟

همانطور که لیست معرفی 101 فیلم برتر عاشقانه را مشاهده کردید و یا خوانده باشید (که البته نشان می دهد شما یک فیلم باز هستید! 🙂 ) ما سعی کردیم فیلم های غمگین عاشقانه و یا فیلم های عاشقانه با پایان خوش را در این لیست قرار دهیم، ضمن اینکه در این لیست هم فیلم عاشقانه قدیمی خارجی و هم فیلم عاشقانه جدید خارجی حضور دارند و طبیعیست که نتوانیم تمام آنها را در این مقاله جای دهیم. اما فکر میکنم نکته ای که اهمیت دارد این است که همه فیلم های معرفی شده در این مقاله، در سبک رمانتیک و عاشقانه، بهترین های تاریخ محسوب می شوند، چه از دید منتقدین، چه از دید مخاطبین و چه از لحاظ جوایزی که کسب کرده اند. از اینجا به بعد را به شما سپرده ایم تا در بخش نظرات بهترین فیلم های عاشقانه ای که تاکنون تماشا کرده اید را به ما و مخاطبین سایت پلی مگ معرفی کنید تا تماشا کنیم و سپس در بخش نظرات، دیدگاه خود را راجع به فیلم به اشتراک بگذاریم 🙂

 

 

 

معرفی فیلم و سریال های ایرانی و خارجی در سایت پلی مگ به طور اختصاصی!

نظر شما راجع به مقاله 101 فیلم سینمایی در سبک عاشقانه چیست؟
به نظر شما جای کدام فیلم در این لیست خالی بود؟
نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: پلی مگ

11 دیدگاه
 1. n3g!n می گوید

  وااو …
  چه مقاله خفنی
  لطفا فیلم های عاشقانه بیشتری رو معرفی کنید
  ممنون از سایت خفن پلی مگ 🙂

 2. دلشکسته ... می گوید

  حالم از هر چی عشق و عاشقی و پسر بهم میخوره 💔
  فقط دنبال سوء استفادن لعنتیای …

  1. mmd blake می گوید

   شما دخترا چه رویی دارید
   نه شما خوبید که فقط دنبال پول هستید و اصلا نمیدونید عشق یعنی چی!

  2. امین می گوید

   قیمه رو ریختی تو ماست

 3. Tina می گوید

  بابا ی مقاله بود فقط چ ربطی ب دختر و پسر داشت این وسط😂

 4. Aryan Sanaei می گوید

  سایت خوبیه اما یه ایرادی که داره اکثر فیلم هاش خیلی محبوب نیستن.
  محبوب ترین آنها میتونه ادوارد دست قیچی و درخشش ابدی یک ذهن پاک
  میتونستید خیلی فیلمای بهتر بزارید مثلا فیلم sing street که واقعا یه فیلمه محشره و یا فیلم مزایای گوشه گیر بودن و یا فیلم پنج قدم فاصله اگر این فیلم ها و چندتا از فیلم های عاشقانه جانی دپ رو به اشتراک میذاشتید خیلی سایتتون محبوب تر میشد.

 5. BARDIA می گوید

  مرسی از شما که فیلم های LGBTQ رو هم جزو عاشقانه ها گذاشتید🥺🥺❤❤ متأسفانه هنوز خیلی ها همنجسگرایی رو مساوی س.کس میدونن در حالی که این عشق هستش. اونم عشقی که حاضری به خاطرش اعدام و طرد بشی❤❤

  1. پوریا می گوید

   همجنسگرایی عشق نیست متاسفانه بیماریه

  2. امیرعلی می گوید

   همجنسبازی بیماریه که بدبخت باید درمان بشه

 6. حمید جانعلی می گوید

  شما با بی حیایی تمام فیلمهای بی حیا وبی حجاب خارجی که ممنوعه وپر از گناهه وپخش آن جرم هست پخش کردید در بخش۱۰۱ فیلمهای عاشقانه.من گزارش خلافهای شما به ساترا می دهم اینجا ایرانه واین مطالب ممنوعه گناهه

  1. ۰۹۹۳۷۴۷۸۵۴۱ می گوید

   خاک تو سرت عقب مونده.

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود