مقایسه بازی League of Legends با Dota 2 | کدام بهتر است؟

0 67

بازی دوتا 2 (Dota 2) و بازی لیگ آف لجندز (League of Legends) که البته با اسم لول (LOL) هم شناخته می شود، دو رقیب خونی قدیمی در سبک MOBA هستند. اگر به عنوان کسی که تابحال یکی از این دو بازی را تجربه نکرده است، گیم پلی ها را تماشا کنید، احتمالا متوجه تفاوت این دو نشوید. علی رغم اینکه دو بازی شباهت های خیلی زیادی با یکدیگر دارند، اما قطعا از لحاظ مکانیزم ها یکسان نیستند و یکی از این دو، بر دیگری برتری خواهد داشت.

این مقاله صرفا از نگاه شخصی و تخصصی من به عنوان یک گیمر تهیه شده است و انتظار می رود تا خیلی ها طرف دوتا 2 و خیلی های دیگر نیز طرف لول یا لیگ آف لجندز را بگیرند. از شما می خواهم بدون تعصب به این مقاله نگاه کنید و اگر مخالف آن هستید، لطفا دلایل خود را به صورت تخصصی در بخش نظرات اعلام کنید.

در ادامه به مقایسه بازی League of Legends با Dota 2 پرداخته ایم و به شما می گوییم که کدام بهتر است.
لطفا تا انتها همراه سایت پلی مگ باشید.

لیگ آف لجندز / لول (LOL) بهتره یا دوتا 2 (Dota 2)؟

1- مکانیزم گیم پلی

به عنوان کسی که چندین سال هم League of Legends و هم Dota 2 را بازی کرده است، به شما می گویم که League of Legends واقعا گیم پلی روان تر و ساده تری دارد. در طرف مقابل یعنی Dota 2، گیم پلی بسیار کندتر با انیمیشن طولانی تر، علی الخصوص در بحث کست اسپل ها و قدرت ها دارد. در واقع بهتر است بگویم اگر به عنوان گیمر اولین بارتان باشد که قصد تجربه یک عنوان MOBA دارید، قطعا لول (LOL) برای شما ساده تر خواهد بود، درحالی‌که خیلی ها با یادگیری دوتا 2 مشکل دارند.

به این نکته توجه داشته باشید که سخت بودن مکانیزم های گیم پلی، به معنای حرفه ای و خفن بودن یک بازی نمی باشد. اتفاقا گیم پلی هر چقدر ساده و روان تر باشد، به معنای خوب بودن آن است.
همچنین لازم به ذکر است که علی رغم سادگی لیگ آف لجندز، اما جزئیات تاثیر بیشتری به نسبت دوتا 2 دارند.

برنده: لیگ آف لجندز (League of Legends) / لول (LOL)

2- هیرو در مقابل چمپیون

مقایسه هیرو DOta 2 با چمپیون League of Legends
مقایسه هیرو DOta 2 با چمپیون League of Legends

به یک سری شخصیت که دارای قدرت و توانایی های خاص و بازیکنان قادر به انتخاب آنها هستند، به ترتیب در بازی Dota 2 هیرو (Hero) و در بازی League of Legends چمپیون (Champion) گفته می شود.
در دوتا 2 از ابتدا تمامی هیرو ها آنلاک و قابل انتخاب کردن می باشند، درحالی‌که این موضوع در لیگ آف لجندز برعکس می باشد و شما به عنوان بازیکن باید ساعات زیادی بازی کنید تا بتوانید چمپیون های قفل شده را باز کنید.

عده ای مثل من بر این باور هستیم که تجربه بازی با چمپیون های LOL نیاز به اسکیل و مهارت بیشتری نسبت به Dota 2 دارد. در Dota 2 خیلی از هیرو ها به صورت پیشفرض ابیلیتی دارند و اتوماتیک خیلی از اسپل ها و باف ها روی شما قرار دارد، درحالی‌که در League of Legends چنین چیزی نیست و شما حتی برای تجربه بازی با خیلی از چمپیون ها، نیاز به ایم و هدف گیری بالایی دارید.

اگر چه دیدگاه دومی هم وجود دارد که می گویند با توجه به اینکه کلاس ها در دوتا 2 اهمیت بیشتری نسبت به لیگ آف لجندز دارند، انتخاب هیرو ها دشوار تر مهم تر هستند. به نظر باید این را سلیقه ای دانست، چرا که هر شخص گیمری می تواند از دیدگاه خودش به این موضوع نگاه کند.

برنده: لیگ آف لجندز (League of Legends) / لول (LOL)

3- آزادی عمل و استراتژی

هدف در دو بازی یکسان است و فقط اسم قلعه یا سازه ای که در بیس حریف باید نابود کنید فرق می کند. در دوتا 2 شما باید انشنت (Ancient) و در لیگ آف لجندز نکسوز (Nexus) را نابود کنید.

در لول (LOL) آزادی عمل یا استراتژی خاصی وجود ندارد. درحالی‌که در Dota 2 شما به همراه هم تیمی های خود قادر هستید تا استراتژی و سبک بازی را با یک تصمیم تغییر دهید. این تغییر تاکتیک و استراتژی باعث می شود تا فرم بازی تیم حریف نیز تغییر کند و اگر چنین چیزی رخ ندهد، تیم حریف قطعا بازنده خواهد بود.

برنده: دوتا 2 (Dota 2)

 4- مسابقات ای اسپوت (Esport)

هر دو در رقابت ورزش الکترونیک یا ای اسپورت (Esport) حضور دارند. اما باید قبول کنیم که رسانه Dota 2 و حامی آن که ولو (Valve) باشد، فرسنگ ها از رسانه League of Legends که شرکت سازنده آن ریوت گیمز (Riot Games) است فاصله دارد و بهتر می باشد. در واقع لیگ آف لجندز از لحاظ درآمدزایی، طرفداران، بیننده، شرکت کنندگان، حامی رسانه ای و هر المان دیگری که به معتبر بودن بازی مربوط باشد، از دوتا 2 ضعیف تر است.

برنده: دوتا 2 (Dota 2)

 5- کیفیت گرافیکی

مقایسه گرافیک Dota 2 با گرافیک League of Legends
مقایسه گرافیک Dota 2 با گرافیک League of Legends

مقایسه گرافیک این دو بازی کاملا اشتباه می باشد؛ چون هدف شرکت ها از خلق این دو بازی متفاوت است. لیگ آف لجندز گرافیک فانتزی و کارتونی دارد، درحالی که دوتا 2 سعی کرده است تا کیفیت گرافیک واقع گرایانه ای داشته باشد. به شخصه علاقه زیادی به کیفیت گرافیکی فانتزی دارم، اما در این امر نمی توان سلیقه را دخیل کرد، چون واقعا چیزی نیست که ثابت کند کدام برتری بر دیگری دارد. در نتیجه این بخش هیچ برنده ای ندارد.

برنده: هیچکدام

 6- نقشه بازی / مپ (Map)

مقایسه نقشه بازی / مپ (Map) دو بازی لول و دوتا 2 با یکدیگر
مقایسه نقشه بازی / مپ (Map) دو بازی لول و دوتا 2 با یکدیگر

هر دو بازی دارای سه خط اصلی بالا، وسط و پایین هستند. به غیر از خط اصلی، شما می توانید از جنگل بازی به بخش های مختلف بازی میان بر بزنید. در جنگل هر دو بازی، یک سری ان پی سی و ماب وجود دارند که با کشتن آنها قادر خواهید بود تا باف، گلد، اکس پی دریافت کنید. به نظر من اینکه بگوییم کدام نقشه یا مپ (Map) بهتر است، کار خیلی دشوار یا حتی غیر ممکنی است. هر دو بازی نقشه بسیار بهینه ای دارند و شبیه به یکدگیر هستند. یعنی نمی توان گفت که فلان نقشه، برتری به آن یکی دارد.

برنده: هیچکدام

 7- ابیلیتی و قدرت شخصیت ها (هیرو و چمپیون)

مقایسه ابیلیتی و قدرت شخصیت ها (هیرو و چمپیون) در دو بازی LOL و DOTA 2
مقایسه ابیلیتی و قدرت شخصیت ها (هیرو و چمپیون) در دو بازی LOL و DOTA 2

در دوتا 2 هر هیرو 4 ابیلیتی دارد (برخی از هیرو ها 1 یا 2 عدد ابیلیتی پسیو دارند و برخی هم هیچی). 3 عدد از ابیلیتی ها بیسیک و اولیه هستند و ابیلیتی چهارم که مهم ترین قوی ترین ابیلیتی می باشد، آلتیمیت نام دارد که با آلتی (Ulti) هم شناخته می شود. هیرو ها می توانند تا لول 30 لول آپ شوند و به ترتیب 4 و 3 بار ابیلیتی های پایه و آلتیمیت خود را آپگرید یا تقویت کنند.

در لول هر چمپیون نیز 4 ابیلیتی دارد و ارتقاء ابیلیتی ها نیز همانند دوتا 2 می باشد، با این تفاوت که لول چمپیون حداکثر تا 18 ارتقاء پیدا می کند.

به صورت کلی ساختار ابیلیتی و قدرت شخصیت ها تقریبا در هر دو بازی یکسان می باشد. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد، این است که در بازی League of Legends اگر یک بازیکن خیلی حرفه ای باشد، می تواند تنهایی حریف همه شود، درحالی که در Dota 2 خیلی سخت چنین چیزی رخ می دهد و کار تیمی خیلی خیلی مهم تر از قدرت ابیلیتی هیرو ها است.

این مسئله هم کاملا سلیقه ای و نیاز به نگاه ریزبینانه تری دارد.

برنده: هیچکدام

 

 

 

نتیجه گیری: این مقایسه از نگاه من برنده ای ندارد

مهم ترین مکانیزم و المان ها را که به معنای برتری یک گیم باشند را در این مقاله گنجانده ام. حقیقتا خیلی سخت است که بگوییم Dota 2 بهتر است یا League of Legends. این را به شما عزیزان می سپارم. حتی می توانید برنده بخش های مختلف را با توجه به ذهنیت و نظری که دارید، تغییر دهید. لطفا در بخش نظرات شرکت کنید تا یک بحث جذاب بین گیمرهای حرفه ای MOBA باز شکل بگیرد.

 

راستی، سیستم مورد نیاز لیگ آف لجندز (League of Legends) یا لول (LOL) به همراه سیستم مورد نیاز بازی دوتا 2 (Dota 2) در سایت پلی مگ قرار گرفته است؛ با کلیک بر روی متن های رنگی، وارد صفحه مربوطه خواهید شد و می توانید سوالات خود در رابطه با اجرا شدن بازی بر روی پی سی خود را بپرسید.

 

 

 

نقد و بررسی بازی های ویدیویی جدید را از سایت پلی مگ دنبال کنید!

نظر شما نسبت به بازی لول (LOL) و دوتا 2 (DOTA 2) چیست؟
به نظر شما کدام بازی بهتری است؟
لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: سایت پلی مگ

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود