مقایسه بازی League of Legends با Dota 2 | کدام بهتر است؟

7 772

بازی دوتا 2 (Dota 2) و بازی لیگ آف لجندز (League of Legends) که البته با اسم لول (LOL) هم شناخته می شود، دو رقیب خونی قدیمی در سبک MOBA هستند. اگر به عنوان کسی که تابحال یکی از این دو بازی را تجربه نکرده است، گیم پلی ها را تماشا کنید، احتمالا متوجه تفاوت این دو نشوید. علی رغم اینکه دو بازی شباهت های خیلی زیادی با یکدیگر دارند، اما قطعا از لحاظ مکانیزم ها یکسان نیستند و یکی از این دو، بر دیگری برتری خواهد داشت.

این مقاله صرفا از نگاه شخصی و تخصصی من به عنوان یک گیمر تهیه شده است و انتظار می رود تا خیلی ها طرف دوتا 2 و خیلی های دیگر نیز طرف لول یا لیگ آف لجندز را بگیرند. از شما می خواهم بدون تعصب به این مقاله نگاه کنید و اگر مخالف آن هستید، لطفا دلایل خود را به صورت تخصصی در بخش نظرات اعلام کنید.

در ادامه به مقایسه بازی League of Legends با Dota 2 پرداخته ایم و به شما می گوییم که کدام بهتر است.
لطفا تا انتها همراه سایت پلی مگ باشید.

لیگ آف لجندز / لول (LOL) بهتره یا دوتا 2 (Dota 2)؟

1- مکانیزم گیم پلی

به عنوان کسی که چندین سال هم League of Legends و هم Dota 2 را بازی کرده است، به شما می گویم که League of Legends واقعا گیم پلی روان تر و ساده تری دارد. در طرف مقابل یعنی Dota 2، گیم پلی بسیار کندتر با انیمیشن طولانی تر، علی الخصوص در بحث کست اسپل ها و قدرت ها دارد. در واقع بهتر است بگویم اگر به عنوان گیمر اولین بارتان باشد که قصد تجربه یک عنوان MOBA دارید، قطعا لول (LOL) برای شما ساده تر خواهد بود، درحالی‌که خیلی ها با یادگیری دوتا 2 مشکل دارند.

به این نکته توجه داشته باشید که سخت بودن مکانیزم های گیم پلی، به معنای حرفه ای و خفن بودن یک بازی نمی باشد. اتفاقا گیم پلی هر چقدر ساده و روان تر باشد، به معنای خوب بودن آن است.
همچنین لازم به ذکر است که علی رغم سادگی لیگ آف لجندز، اما جزئیات تاثیر بیشتری به نسبت دوتا 2 دارند.

برنده: لیگ آف لجندز (League of Legends) / لول (LOL)

2- هیرو در مقابل چمپیون

مقایسه هیرو DOta 2 با چمپیون League of Legends
مقایسه هیرو DOta 2 با چمپیون League of Legends

به یک سری شخصیت که دارای قدرت و توانایی های خاص و بازیکنان قادر به انتخاب آنها هستند، به ترتیب در بازی Dota 2 هیرو (Hero) و در بازی League of Legends چمپیون (Champion) گفته می شود.
در دوتا 2 از ابتدا تمامی هیرو ها آنلاک و قابل انتخاب کردن می باشند، درحالی‌که این موضوع در لیگ آف لجندز برعکس می باشد و شما به عنوان بازیکن باید ساعات زیادی بازی کنید تا بتوانید چمپیون های قفل شده را باز کنید.

عده ای مثل من بر این باور هستیم که تجربه بازی با چمپیون های LOL نیاز به اسکیل و مهارت بیشتری نسبت به Dota 2 دارد. در Dota 2 خیلی از هیرو ها به صورت پیشفرض ابیلیتی دارند و اتوماتیک خیلی از اسپل ها و باف ها روی شما قرار دارد، درحالی‌که در League of Legends چنین چیزی نیست و شما حتی برای تجربه بازی با خیلی از چمپیون ها، نیاز به ایم و هدف گیری بالایی دارید.

اگر چه دیدگاه دومی هم وجود دارد که می گویند با توجه به اینکه کلاس ها در دوتا 2 اهمیت بیشتری نسبت به لیگ آف لجندز دارند، انتخاب هیرو ها دشوار تر مهم تر هستند. به نظر باید این را سلیقه ای دانست، چرا که هر شخص گیمری می تواند از دیدگاه خودش به این موضوع نگاه کند.

برنده: لیگ آف لجندز (League of Legends) / لول (LOL)

3- آزادی عمل و استراتژی

هدف در دو بازی یکسان است و فقط اسم قلعه یا سازه ای که در بیس حریف باید نابود کنید فرق می کند. در دوتا 2 شما باید انشنت (Ancient) و در لیگ آف لجندز نکسوز (Nexus) را نابود کنید.

در لول (LOL) آزادی عمل یا استراتژی خاصی وجود ندارد. درحالی‌که در Dota 2 شما به همراه هم تیمی های خود قادر هستید تا استراتژی و سبک بازی را با یک تصمیم تغییر دهید. این تغییر تاکتیک و استراتژی باعث می شود تا فرم بازی تیم حریف نیز تغییر کند و اگر چنین چیزی رخ ندهد، تیم حریف قطعا بازنده خواهد بود.

برنده: دوتا 2 (Dota 2)

 4- مسابقات ای اسپوت (Esport)

هر دو در رقابت ورزش الکترونیک یا ای اسپورت (Esport) حضور دارند. اما باید قبول کنیم که رسانه Dota 2 و حامی آن که ولو (Valve) باشد، فرسنگ ها از رسانه League of Legends که شرکت سازنده آن ریوت گیمز (Riot Games) است فاصله دارد و بهتر می باشد. در واقع لیگ آف لجندز از لحاظ درآمدزایی، طرفداران، بیننده، شرکت کنندگان، حامی رسانه ای و هر المان دیگری که به معتبر بودن بازی مربوط باشد، از دوتا 2 ضعیف تر است.

برنده: دوتا 2 (Dota 2)

 5- کیفیت گرافیکی

مقایسه گرافیک Dota 2 با گرافیک League of Legends
مقایسه گرافیک Dota 2 با گرافیک League of Legends

مقایسه گرافیک این دو بازی کاملا اشتباه می باشد؛ چون هدف شرکت ها از خلق این دو بازی متفاوت است. لیگ آف لجندز گرافیک فانتزی و کارتونی دارد، درحالی که دوتا 2 سعی کرده است تا کیفیت گرافیک واقع گرایانه ای داشته باشد. به شخصه علاقه زیادی به کیفیت گرافیکی فانتزی دارم، اما در این امر نمی توان سلیقه را دخیل کرد، چون واقعا چیزی نیست که ثابت کند کدام برتری بر دیگری دارد. در نتیجه این بخش هیچ برنده ای ندارد.

برنده: هیچکدام

 6- نقشه بازی / مپ (Map)

مقایسه نقشه بازی / مپ (Map) دو بازی لول و دوتا 2 با یکدیگر
مقایسه نقشه بازی / مپ (Map) دو بازی لول و دوتا 2 با یکدیگر

هر دو بازی دارای سه خط اصلی بالا، وسط و پایین هستند. به غیر از خط اصلی، شما می توانید از جنگل بازی به بخش های مختلف بازی میان بر بزنید. در جنگل هر دو بازی، یک سری ان پی سی و ماب وجود دارند که با کشتن آنها قادر خواهید بود تا باف، گلد، اکس پی دریافت کنید. به نظر من اینکه بگوییم کدام نقشه یا مپ (Map) بهتر است، کار خیلی دشوار یا حتی غیر ممکنی است. هر دو بازی نقشه بسیار بهینه ای دارند و شبیه به یکدگیر هستند. یعنی نمی توان گفت که فلان نقشه، برتری به آن یکی دارد.

برنده: هیچکدام

 7- ابیلیتی و قدرت شخصیت ها (هیرو و چمپیون)

مقایسه ابیلیتی و قدرت شخصیت ها (هیرو و چمپیون) در دو بازی LOL و DOTA 2
مقایسه ابیلیتی و قدرت شخصیت ها (هیرو و چمپیون) در دو بازی LOL و DOTA 2

در دوتا 2 هر هیرو 4 ابیلیتی دارد (برخی از هیرو ها 1 یا 2 عدد ابیلیتی پسیو دارند و برخی هم هیچی). 3 عدد از ابیلیتی ها بیسیک و اولیه هستند و ابیلیتی چهارم که مهم ترین قوی ترین ابیلیتی می باشد، آلتیمیت نام دارد که با آلتی (Ulti) هم شناخته می شود. هیرو ها می توانند تا لول 30 لول آپ شوند و به ترتیب 4 و 3 بار ابیلیتی های پایه و آلتیمیت خود را آپگرید یا تقویت کنند.

در لول هر چمپیون نیز 4 ابیلیتی دارد و ارتقاء ابیلیتی ها نیز همانند دوتا 2 می باشد، با این تفاوت که لول چمپیون حداکثر تا 18 ارتقاء پیدا می کند.

به صورت کلی ساختار ابیلیتی و قدرت شخصیت ها تقریبا در هر دو بازی یکسان می باشد. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد، این است که در بازی League of Legends اگر یک بازیکن خیلی حرفه ای باشد، می تواند تنهایی حریف همه شود، درحالی که در Dota 2 خیلی سخت چنین چیزی رخ می دهد و کار تیمی خیلی خیلی مهم تر از قدرت ابیلیتی هیرو ها است.

این مسئله هم کاملا سلیقه ای و نیاز به نگاه ریزبینانه تری دارد.

برنده: هیچکدام

 

 

 

نتیجه گیری: این مقایسه از نگاه من برنده ای ندارد

مهم ترین مکانیزم و المان ها را که به معنای برتری یک گیم باشند را در این مقاله گنجانده ام. حقیقتا خیلی سخت است که بگوییم Dota 2 بهتر است یا League of Legends. این را به شما عزیزان می سپارم. حتی می توانید برنده بخش های مختلف را با توجه به ذهنیت و نظری که دارید، تغییر دهید. لطفا در بخش نظرات شرکت کنید تا یک بحث جذاب بین گیمرهای حرفه ای MOBA باز شکل بگیرد.

 

راستی، سیستم مورد نیاز لیگ آف لجندز (League of Legends) یا لول (LOL) به همراه سیستم مورد نیاز بازی دوتا 2 (Dota 2) در سایت پلی مگ قرار گرفته است؛ با کلیک بر روی متن های رنگی، وارد صفحه مربوطه خواهید شد و می توانید سوالات خود در رابطه با اجرا شدن بازی بر روی پی سی خود را بپرسید.

 

 

 

نقد و بررسی بازی های ویدیویی جدید را از سایت پلی مگ دنبال کنید!

نظر شما نسبت به بازی لول (LOL) و دوتا 2 (DOTA 2) چیست؟
به نظر شما کدام بازی بهتری است؟
لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: سایت پلی مگ

7 دیدگاه
 1. mmd می گوید

  اینکه داری لول رو مساوی یا حتی بهتر از dota نشون میدی معلومه گیمر سطح پایینی هستی که تاحالا تو عمرش دوتا بازی نکرده
  خاب به گزینه 2 هیرو در مقابل چمپیون باید بگم که هیرو های دوتا به صورت حرفه ای طراحی شدن. وقتی میگی ایم گیری یعنی دیه فهمیدم اصلا دوتا بازی نکردی چون اصلا 3 هیرو یا بیشتر هستن که وقتی راجب دوتا 2 و ایم گیری صحبت میکنی سر زبون میان هیرو invoker– pudge-m– mirana و شاید windranger هیرو ها فقت تو بحث ایم تموم نمیشن و یه دوتا 2 پلیر واقعی هم خوب میدونه چی میگم
  درمورد گزینه 6 مپ هم بگم که دوتا 2 صد در صد مپ بهتری داره چون تک تک درخت های همه به قول شما ان پی سی ها همه پله ها و چیز های دیگر با برنامه گزاشته شده این موضوع هم کسی که وقتشو تو لیگ حدر داده متوجه نمیشه
  و گزینه 7 هم باید به هیرو invoker هم اشاره میکردی که 13 تا ابیلیتی داره 🙂

  من خودم قبل از دوتا یک سال گیم های موبایل لجند و لیگ اف لجند رو بازی کردم و واقعا جز پوش دادن و پشت هم کلیک کردن لول ها چیز دیگه ای نداره

 2. mmd می گوید

  بحث ایتم بندی هم که دیگه نمیخوام راجبش صحبت کنم چون کسی که lol بازی کرده فقت دوتا گزینه مثلا ایتم اون بالا سمت راست میاد تو هم میتونی یکیشو انتتخاب کنی نه چیز بیشتر

  1. M.ha3an می گوید

   با این پیامت میفهمم اینکه اون بالا گفتی لول بازی کردی دروغ بوده
   لول آیتم بندی هاش مجزا و گستردست نمیگم به اندازه‌ی دوتا ولی نمی‌فهمم اینکه میگی اون گوشه بالا سمت راست میاد رو توی خواب دیدی یا چی و اینکه اگه میخوای تنوع آیتم‌های بازیت رو به رخ بکشی زحمت بکش یه سرچ راجب تعداد طرفداران و محبوبیت دوبازی بزن و بفهم که گیمر مجذوب گرافیک زیبا و تنوع شکل مپ لول در مقابل درختای بی روح دوتا شده یا مجذوب دو تا آیتم بیشتر داشتن دوتا۲

 3. Meta noob می گوید

  تنها حرفی ک میتونم بزنم
  لیگ اف لجند اصلا نزدیک دوتا ۲ هم نیست فقط کسایی ک سیستمشون ضعیفه نمیتونن دوتا۲ پلی بدن یا مغزشون ضعیفه میرن سمت این بازی
  تونع هیرو تنوع ایتم سخت بودن گیم و از همه مهم تر این ک یک ب پنج نمیشه بازیو جم کزد و حتما کار تیمی نیاز داره تونع استراتژی
  خلاصخ تر بگم ک لیگ اف لجند در حد ی بازیه موبایل خوبه ینی سطحش‌ایمقد پایینه ک ب درد بازیه موبایل میخوره ن پیسی
  بازی زیر۲۰ دیقه تموم میشه ولی دوتا دو بازی بوده خودم ب شخصا یک ساعت و نیم پلی دادم تا تموم بشه

 4. Armin می گوید

  ببین من کاری ندارم ایکیو دوتا پلیدادن نداری یا رفلکس دست نداری نمیتونی دوتا پلی بدی باشه مشکل نیست ولی چرا لول با دوتا مقایسه می‌کنی دوتا خیلی بیشتر از چیزیه ک یه گیمر از moba بخواد
  دوتا سیستم بالانسینگ داره حتی یه درختی ک تو مپ هست بالانس شده و حساب شده گذاشته شده همه هیرو ها سر هر آپدیت بالانس میشن بازی ک آنقدر حساب کتاب داره داری با بازی ک کلا کارتونیه و معلوم نیست چی میشه مقایسه می‌کنی ؟

 5. Alireza می گوید

  تنها برتری lol نسبت به دوتا تریلر بازیه😂😂

 6. Jack می گوید

  ببین اشکالی نداره که پلیرهای دوتا فشار بخورن، اصلا اشکال نداره😂، اصلا هم اشاره نمیکنم که بنیان گذار های ماد defense of the ancient 1، همون بنیان گذارهای league of legends هستن که به خود بلیزارد پیشنهاد گسترش بازی رو دادن ولی هیچکس اون موقع توی آمریکا بیس مادل فری رو قبول نداشت و حالا به ضررشون تموم شده
  تعداد اکتیو پلیرهای دوتا سرجمع 50 میلیونه در حالی که لول 3 برابر پلیر داره. از طرفی پیک پلیرهای دوتا از 1 میلیون توی سال 2016 رسیده به ماکسیمم 600 هزار توی امسال. دوتا توی جذب پلیر نسل جدید به شدت مشکل داره. اما این چی رو نشون میده؟ گیم پلی دوتا به شدت سخت و غیر مقعوله و همین جلوگیری میکنه از ورود پلیر های جدید. ساده ترین هیرو ها به مدت زمان زیادی نیاز دارن تا کمبو هاشون یادگرفته بشه. از اینووکر هم که بگذریم با 13 ابیلیتی که داره😂😂😂، یه جا توی یوتیوب دیدم طرف “وعده” داده بود توی یه هفته فشرده میتونه بهت اینووکر رو یاد بده! یه هفته؟؟؟؟؟؟؟؟ زمان خیلی زیادی واسه یادگرفتن(فقط یادگرفتن، استاد شدن بماند) فقط یه هیرو محسوب میشه
  یه بازی خوب و چالش برانگیز، باید این جوری باشه که تو مکانیک ها و سیستم بازی رو به سرعت یادبگیری ولی استاد شدن توی اونها ازت به شدت زمان بگیره، برای مثال مکانیک دوج توی بازی های سولز لایک خیلی یادگرفتنش سادست ولی استاد شدن توش زمان میبره
  اما اینکه میگی لول esport و رسانه ضعیف تری داره اصلا قبول نیست. arcane چه نمره ای گرفت؟ dota: dragon blood چه نمره ای گرفت😂؟ کدوم یکی از سینماتیک های دوتا تا الان بیش از 130 میلیون توی یوتیوب ویو خوردن؟ riot game داره به شدت روی آپدیت ها و تبلیغاتش کار میکنه و اتفاقا esport بهتری رو ارائه میده؛ چون دنبال سود بردن از esport نیست ولی valve میخواد از esport سود کنه.
  اما اینکه یکی از دوستان برگشته گفته کاراکترهای دوتا 2 بالانس میشن و هی آپدیت میشن😂😂😂، الان با snap fire توی لول 4 بپری زیر تاور میتونی با 4 تا شات 75 درصد هلث انمی رو خالی کنی😂😂😂، این بالانسی هست که ازش حرف میزنی؟ تعداد و سرعت آپدیت که اصلا دربارش حرف نمیزنم، به راحتی توی این مورد به lol میبازید. هر season دارن بازی رو بالانس تر میکنن در حالی که valve به فکر اینکه چطوری بتل پس رو بهتر بفروشه
  اون یکی دوستمون که برگشته گفته بازی زیر بیست دقیقه تموم میشه، بازی ها متوسط 40 دقیقه ای اند، این نشون میده تاحالا بازی نکردی، اگرم مچ 1 ساعت و نیمه داشتید نشون میده هیچ کدوم از طرفین مهارت کافی رو برای بردن طرف دیگه نداشتن😂😂😂
  اما درباره دوست اخرمون، درخت؟! خدایی به قابل اتک بودن درخت مینازید؟؟؟😂😂😂
  ولی هرچی هم که باشه، اصلا دوتا دو بهترین بازی موبا، این روند گیم پلی داره به ضرر valve تموم میشه. میانگین سنی پلیر های dota 2 داره میره بالای 35 و 20 سال دیگه، اگه با همین روند ادامه بدن، پلیرهاشون تموم میشه. با همین روند نه پلیر ها جوون این نسل و نه پلیرهای نسل های بعد رو نمیتونن جذب کنن و آخرش به سرنوشت smite دچاد میشن

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود