10 بازیگری که نقش های خطرناک را بدون بدلکار بازی کردند

7 11,241

فیلم های اکشن به این معروف هستند که قهرمان داستان را در موقعیت های مرگ و زندگی دشواری قرار میدهند. کارگردانان عاشق این هستند که یک حالت تعلیق در فیلم ایجاد کنند و بیننده را درگیر اتفاقات فیلم کنند. بعضی از سکانس ها آنقدر خطرناک هستند که برای حفظ سلامتی بازیگر فیلم از بدلکار ها استفاده میکنند.

اما در برخی موارد این کار کافی نیست. در هالیوود بازیگران شجاع زیادی وجود دارد که برای واقع گرایانه بودن سکانس ها حاضر به انجام این کار های خطرناک میشوند. مهم نیست که آنها در حال ایفای چه نقشی باشند همیشه بازیگر هایی هستند که برای رضایت بیننده خودشان حاضر به تکمیل سکانس میشوند. در ادامه به معرفی 10 بازیگر مشهوری که از بدلکار استفاده نمیکنند میپردازیم.

معرفی 10 بازیگر برتری که معمولا در سکانس های خطرناک بدلکار ندارند

تام کروز

یکی از ستاره های اصلی فیلم های اکشن این روز ها تام کروز است. تام کروز در هر فیلمی که بازی میکند خود را در معرض خطر های بسیاری قرار میدهد. در سال 2011 هنگام فیلمبرداری ماموریت غیر ممکن پروتکل شبح او از برج خلیفه بالا رفت. همچنین در قسمت بعدی این سری، ملت یاغی، تام کروز از یک هواپیمای در حال پرواز آویزان شد و به طرفداران سکانس آغازینی تقدیم کرد که هیچوقت فراموش نکنند.

تام کروز در ماموریت غیر ممکن
تام کروز در ماموریت غیر ممکن

جیسون استاتهام

جیسون استاتهام به گفته خودش از هیجان انجام سکانس های اکشن لذت میبرد. اگر به لیست فیلم هایی که او بازی کرده نگاهی بیندازید به این موضوع پی میبرید. پس هر وقت او را در سکانس اکشن هیجان انگیزی دیدید بدانید که به احتمال زیاد آن صحنه ها واقعی هستند.

استاتهام اظهار داشته است، انجام سکانس های اکشن برای او دردسر های زیادی در پی داشته است. بیننده ها به دیدن او هنگام به خطر انداختن جانش عادت کرده اند، بنابراین استاتهام فکر میکند که در هر فیلمی که بازی میکند باید بهتر از فیلم قبلی باشد و حد و حدود خود را بیشتر به چالش بکشد. اما او عاشق این کار است و کسی ازینکه یک سکانس از سکانس قبلی بهتر نبود شکایت نمیکند.

جیسون استاتهام نقش های ریسکی و پرخطر را بدون بدلکار فیلمبرداری می کند
جیسون استاتهام نقش های ریسکی و پرخطر را بدون بدلکار فیلمبرداری می کند

هریسن فورد

بازیگری سابقه دار در چندین فیلم اکشن. فورد هیچوقت ترسی از خطر کردن نداشت. در فیلمبرداری ایندیانا جونز، او از ویژگی های جسمانی شخصیتش لذت می برد و تصمیم گرفت که سخت تلاش کند تا بتواند خودش سکانس ها را بازی کند. فورد آنقدر این کار را ادامه داد که بدلکار افسانه ای ویک آرمسترانگ به او گفت که “اگر همینطور به کارت ادامه دهی از کار بی کار میشوم”. سپس این سکانس ها را با هم تقسیم کردند اما اکثر سکانس ها کار فورد بود.

حتی افزایش سن هم جلوی هریسن فورد را نمیگرفت. او پس از شکستن پایش هنگام فیلمبرداری و بازگشت دوباره به نقش هان سولو تبدیل به یکی از فعالترین اعضای فیلم Star Wars: The Force Awakens شد. همچنین خبر هایی از انتشار فیلم ایندیانا جونز 5 نیز وجود دارد، پس دوباره او را حین انجام بدلکاری خواهیم دید.

هریسون فورد سعی کرده است تا تمامی سکانس های خطرناک ایندیانا جونز را بدون بدلکار نقش آفرینی کند
هریسون فورد سعی کرده است تا تمامی سکانس های خطرناک ایندیانا جونز را بدون بدلکار نقش آفرینی کند

سیلوستر استالونه

سیلوستر استالونه غیبت طولانی ای در هالیوود داشت و عمده شهرت او بازی در نقش راکی است. اما بعد ازینکه او به یک بازیگر کم کار تبدیل شد، یکی از بهترین ستاره های اکشن تاریخ سینما لقب گرفت. استالونه همیشه حاضر است به خاطر فیلم جان خودش را به خطر بیندازد، صدمه هایی که به او وارد شده مدرکی بر این مدعا است. صدمه هایی مثل رفتن به بخش مراقبت های ویژه بعد از خوردن مشت از دلف لاندگرن و شکستن گردنش در حین فیلمبرداری اولین قسمت بی مصرف ها.

سیلوستر استالونه در سال 2015 به نقش راکی در فیلم Creed بازگشت و نامزد دریافت جایزه اسکار شد. اما هیچ چیز مثل دیدن او در نقش راکی مبارز نمی شود. خوشبختانه کار او در این ژانر فیلم تمام نشده است و حداقل یک یا دو فیلم دیگر بازی میکند.

سیلوستر استالونه جزو اولین بازیگرانی بود که نقش های مهم را بدون بدلکار بازی می کرد
سیلوستر استالونه جزو اولین بازیگرانی بود که نقش های مهم را بدون بدلکار بازی می کرد

کیانو ریوز

از اوایل معروفیتش از سال 1990، کیانو توانسته رزومه خیلی خوبی در زمینه فیلم های اکشن برای خودش دست و پا کند. او همیشه بدلکاری هایش را خودش انجام میدهد. فیلم Speed سال 1994 مثال خوبی است. او به صورت مخفیانه در حال تمرین بود تا بتواند سکانس خطرناک پریدن از یک جگوار روی یک اتوبوس را خودش انجام بدهد. کارگردان فیلم در این صحنه استرس زیادی را متحمل شد. کمی بعد با بازی در فیلم ماتریکس، توجه همه را با انجام سکانس های مبارزه و صحنه های خطرناک، به خود جلب کرد. او به انجام این کار ها در قسمت های بعدی فیلم ادامه داد.

با گذشت سالها، کیانو ریوز همچنان به تلاش برای انجام سکانس ها ادامه داد. او با خلق سکانس های اکشن فوق العاده در فیلم های جان ویک، فیلمساز ها و فیلم بین ها را به وجد آورد.

کیانو ریوز از همان اول معروفیت اعتقاد ویژه ای به عدم استفاده از بدلکار داشت
کیانو ریوز از همان اول معروفیت اعتقاد ویژه ای به عدم استفاده از بدلکار داشت

آنجلینا جولی

به گفته مربی او، آنجلینا جولی 99 درصد سکانس ها را خودش انجام میدهد که شامل فیلم ها موفقی مثل خانم و آقای اسمیت و تحت تعقیب میشود. اما تاثیر گذار ترین مورد در این لیست، فیلم هیجان انگیز Salt است که از هیچ بدلکاری استفاده نکرد. در این فیلم وقتی نقش اصلی در حال راه رفتن روی یک لبه بود و یا بین در ها شیرجه میزد، در واقع خود آنجلینا جولی این کار ها را انجام میداد.

همچنین میتوانیم فیلم Maleficent دیزنی را مثال بزنیم. در یکی از سکانس های این فیلم جولی میبایست به وسیله یک سیم در هوا معلق میماند و سپس به یک سمت پرتاب میشد. آنجلینا جولی در تمام این سال ها هنوز هم به این کار ادامه میدهد و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد. فرنچایز های خوب زیادی وجود دارند که میتوانند از استعداد او استفاده کنند.

آنجلینا جولی جزو محدود بازیگران زنی است که در برخی از فیلم ها از بدلکار استفاده نمی کند
آنجلینا جولی جزو محدود بازیگران زنی است که در برخی از فیلم ها از بدلکار استفاده نمی کند

دنیل کریگ

بازی کردن نقش جیمز باند اصلا آسان نیست و دنیل کریگ نیز برای این چالش آماده است. دنیل کریگ خیلی سریع خود را بعنوان یک مامور 007 سرسخت به همه ثابت کرد و مطمئن شد که از لحاظ بدنی برای انجام بدلکاری ها آماده است. او معتقد است که این کار یکی از مهمترین زوایای تولید فیلم است و تا جایی که میتواند این کار را انجام میدهد.

کریگ در یکی از مصاحباتش گفت که سکانس های دلهره آور و خطرناک را به حرفه ای های این کار واگذار میکند اما اگر احساس کند که میتواند آن کار را انجام دهد، حتما انجامش میدهد. کریگ بدون شک این نقش را به اسم خود ثبت کرد. اما بعد از بازی در چندین فیلم جیمز باند به نظر میاید که به یک تعطیلات نیاز دارد.

دنیل کریگ؛ جیمز باند نسل جدید
دنیل کریگ؛ جیمز باند نسل جدید

مت دیمن

مت دیمن، یکی از بهترین ستاره های فیلم های اکشن، با بازی در سه گانه Bourne این ژانر را از نو تعریف کرد. او نقش یک جاسوس مبتلا به فراموشی را به خوبی بازی کرد که شامل سکانس های بدلکاری نیز میشود. دیمن برای سکانس های تعقیب و گریز این سه گانه، قبل از فیلمبرداری دوره ای را برای آنها گذراند. همچنین مت دیمن برخی از سکانس ها را در زیر آب انجام داد که دلیل منطقی ای بر نگرانی اش بود.

مهارت مت دیمن در بدلکاری به فیلم های Bourne محدود نیست. او در فیلم های Saving Private Ryan و Courage Under Fire نیز این کار ها را انجام داد. اما همیشه به خاطر ایفای نقش جیسن بورن به خاطر آورده خواهد شد.

شک نداشته باشید که اگر مت دیمون بازی نمی شد، تبدیل به یک بدلکار ماهر می شد
شک نداشته باشید که اگر مت دیمون بازی نمی شد، تبدیل به یک بدلکار ماهر می شد

آرنولد شوارتزنگر

در حقیقت به خاطر پیدا نشدن بدلکاری که به آرنولد شباهتی داشته باشد، او مجبور شد که شخصا سکانس ها را انجام دهد. با توجه به اینکه او در ابتدا در رشته بدنسازی شروع به کار کرد، پس تعجبی ندارد همیشه برای کار های سخت آماده باشد. او همیشه آمادگی فیزیکی بالایی داشت، همین ویژگی اش بود که باعث شد بعنوان یک بدلکار در هالیوود شروع خوبی داشته باشد.

درست مثل هم دوره ای هایش، آرنولد شوارتزنگر نیز به پیشرفت ادامه داد و از روز های آغازینش فاصله گرفت. او در فیلمبرداری The Last Stand استفاده از بدلکار را قبول مکرد و تصمیم داشت که همه چیز تا حد امکان واقعی به نظر برسد. کار او در این فیلم، همبازی اش جانی ناکسویل را شرمسار کرد، به این خاطر که جانی در انجام بدلکاری ها خیلی بد عمل میکند. آرنولد با اینکه حالا سن زیادی دارد اما باز هم قادر به انجام بدلکاری ها است.

همه ما آرنولد شوارتزنگر را می شناسیم و نیاز به توصیف و توضیح بیشتری نیست
همه ما آرنولد شوارتزنگر را می شناسیم و نیاز به توصیف و توضیح بیشتری نیست

کامرون دیاز

دیاز با اینکه اولین اسمی نیست که به یاد میاید، اما در انجام بدلکاری ها عملکرد خوبی دارد. در فیلم Knight and Day که مقابل تام کروز به ایفای نقش پرداخت، اکثر سکانس ها را خودش بازی کرد. مهمتر از آن این است که دیاز بدلکاری های هنگام رانندگی اش را نیز خودش انجام داد و از بدلکار استفاده نکرد. دیاز چندین زخم و کبودی را متحمل شد اما باعث شد که سکانس ها واقعی تر به نظر رسد.

دیاز اعتبار چند فیلم اکشن را به اسم خود دارد که شامل فیلم Charlie’s Angels نیز میشود. در حال حاضر سخت است که بگوییم که آیا او در فیلم اکشن دیگری بازی میکند یا خیر، اما کارگردانان باید او را برای نقش هایشان در یاد داشته باشند. وجود بازیگری مثل دیاز نقطه قوتی برای یک فیلم اکشن محسوب میشود.

کامرون دیاز در کنار تام کروز
کامرون دیاز در کنار تام کروز

 

معرفی فیلم و سریال های ایرانی و خارجی در سایت پلی مگ به طور اختصاصی!

به نظر شما بهترین و خاطره انگیزترین سکانس در رابطه با نقش آفرینی یک بازیگر بدون استفاده از بدلکار، کدام است؟
نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: سایت پلی مگ

7 دیدگاه
 1. محمد رضا می گوید

  فقط سولتان جیسون عشقه🤣🤣🤣🤣

  1. admin می گوید

   😅

 2. MECHANIC می گوید

  پس جکی چان چیشد.

  1. admin می گوید

   بله جکی چان هم میتونست توی لیست حضور داشته باشه

 3. مهدی می گوید

  خب می‌تونست چرا نبود؟🥲

 4. مهدی می گوید

  دایی بروس لی و جکی چان دفعه اول این حرکتو شروع کردن

 5. محمدرضا دهقی تهران می گوید

  هنرپیشه بازم هست مثل جکی چان و بروسلی و جت لی و کشتی کج کاره آمریکایی ووووو۰۰۰من خودمم تصمیم دارم هیچ وقت بدلکار جام بازی نکنه خوب این تو خون ما هنرمندان است

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود