آیا بازی GTA IV از GTA V بهتر است؟ [7 دلیل برای اثبات]

5 1,432

دلیل ایجاد مقاله مقایسه جی تی ای آی وی و جی تی ای وی چیست؟

راک استار گیمز (Rockstar Games) به عنوان شرکتی شناخته می شود که هیچ لکه سیاهی در تاریخ طولانی خود نداشته است که اگر چه در بسیاری از موارد این موضوع قابل بحث است اما با این مسائل کاری نداریم. چیزی که می خواهیم امروز راجع به آن بحث کنیم و مورد بررسی قرار دهیم، دو عنوان محبوب و معروف فرانچایز Grand Theft Auto است که هر کدام رکورد های باورنکردنی از خود به جای گذاشتند.

شاید این دلیل برای شما خنده دار باشد، اما مهم ترین دلیلی که به فکر ایجاد مقایسه دو بازی GTA IV و GTA V با یکدیگر افتادم، مظلومیت شدید جی تی ای آی وی (Grand Theft Auto IV) بود. بازی که علی رغم درخشش های کم نظیر خود، چه در رسانه های گیمینگ و چه توسط گیمر ها، آنطور که باید و شاید بولد نشد و به معنای دیگر امروز به یک بازی فراموش شده تبدیل شده است. حتی در سه گانه ریمستر جی تی ای، نسخه های قدیمی ریمستر شدند اما با اینکه این نسخه یک سری مشکلات فنی (بیشتر در پی سی | PC) داشت، اما فکری به حال آن نکردند؛ به قول معروف شما آپدیت بهینه ساز رو بعد از 13 سال منتشر کن، بقیش پیشکش!

امروز می خواهم به شما بگویم که آیا بازی GTA IV از بازی GTA V بهتر است یا خیر! لطفا تا انتها همراه سایت پلی مگ باشید.

مقایسه GTA IV و GTA V با یکدیگر (کدام برتر است؟!)

1- داستان بهتر

علی رغم اینکه داستان جی تی ای وی (GTA V) به سبک فیلم های اکشن بود و سه شخصیت قابل بازی داشت، اما داستان جی تی ای آی وی (GTA IV) شدیدا جدی تر بود و هر کسی که آن را تجربه کرده، معتقد است که داستان این نسخه بسیار یونیک است و تم دارک فوق العاده ای دارد. در این نسخه (منظور داستان شخصیت اصلی است) بازی داستان یک خارجی که به دلیل مشکلات جدی از کشورش فرار کرده و به آمریکا آمده و قصد دارد تا رویای آمریکایی خود را به واقعیت تبدیل کند، روایت می شود. به شخصه معتقدم تمام نسخه های جی تی ای از یک سبک پیروی می کنند اما نسخه آی وی جدی ترین داستان ممکن را در این سری بازی دارد؛ برخلاف نسخه وی که فراز و فرود بسیاری در داستانش وجود داشت و بیشتر حالت فانتزی و سینمایی داشت.

2- شخصیت پردازی شخصیت های اصلی

مانند تمامی نسخه های سری Grand Theft Auto، نسخه آی وی (IV) نیز یک شخصیت اصلی را برای بازی خود انتخاب کرد. داستان درباره مهاجری به نام نیکو بلیک است که به صورت کاملا ناخواسته به سمت خلاف و تاریکی های زشت شهر نیویورک که در واقع همان خلافکاران و گنگستران هستند کشیده می شوند و گیمر ها از همان چپتر اول با او ابراز همدردی می کنند و به معنای دیگر آن حس غربت را می توان در دیالوگ ها و ارتباطی که نیکو با سایر شخصیت های داستان بازی دارد متوجه شد.

شخصیت پردازی شخصیت های GTA V هم خوب بود اما هیچوقت ما را محو خود نکرد تا عمق شخصیت ها را بشناسیم و بیشتر فقط همراه آنها بودیم. درست است که سه شخصیت قابل بازی در جی تی ای وی وجود دارد و هر کدام مدل شخصیتی خود را دارند، اما این به معنای بهتر شدن شخصیت پردازی نیست و زمانی که شما درحال برقراری ارتباط با شخصیت ها هستید، ناگهان مراحل مربوط به آن شخصیت به اتمام می رسد و ناچارا باید داستان را از شخصیت دیگر ادامه دهید. درست مثل سریالی که درحال عادت کردن به آن هستید اما ناگهان ناتمام می ماند یا مثلا فصل بعدی آن با فاصله زمانی بسیار زیادی منتشر می شود …

حتی دی ال سی (DLC) / بسته الحاقی GTA IV که لیبرتی سیتی (Liberty City) است و دو شخصیت فرعی را اضافه می کند، از لحاظ شخصیت پردازی حرف ندارند.

مقایسه شخصیت های جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA V)
مقایسه شخصیت های جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA V)

3- نقشه و شهر متراکم تر

اگر بحث ما سر بزرگ بودن شهر ها می بود، قطعا GTA V (سال 2013) خیلی بزرگ تر از GTA IV (نسخه 2008) می باشد و اصلا در این جای هیچگونه بحثی نیست. اما صحبت ما سر متراکم بودن شهر و نقشه بازی و به کارگیری المان ها و جزئیات است.

به نظر من جی تی ای وی از لحاظ شبیه سازی شهر لس آنجلس خوب عمل کرده است اما هیچوقت نتوانسته تمام جزئیات و یا به معنای دیگر از تمام پتانسیل این شهر استفاده کند و اگر نگاهی دقیق به بخش های بازی داشته باشید، می بینید که بیخودی بزرگ است و از لحاظ جزئیات خیلی خیلی فانتزی عمل کرده است و این مورد به صورت غیر مستقیم در داستان بازی نیز تاثیر گذار است.

جی تی ای آی وی شدیدا به شما حس واقعی و تلخ یک شهر بزرگ در ایالات متحده آمریکا و فسادی که در پایین شهر وجود دارد را نشان می دهد، از روسپی گری زنان کنار خیابان گرفته تا کارتون خواب ها و ولگردهای زیر پل و فروش مواد مخدر! همچنین از فضاهای شهر نیویورک جهت فعالیت های جانبی و یا استفاده از آنها در مراحل به خوبی استفاده شده است، برخلاف GTA V که درصد بالایی از مکان های آن بلا استفاده بودند، در واقع این یک نقطه ضعف بسیار بزرگ برای بازی های جهان باز / اوپن ورلد (Open World) محسوب می شود.

مقایسه نقشه و شهر بازی جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA IV) یعنی شهر نیویورک و لوس سانتوس (لس آنجلس)
مقایسه نقشه و شهر بازی جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA IV) یعنی شهر نیویورک و لوس سانتوس (لس آنجلس)

4- محتویات تک نفره بیشتر و بهتر

علی رغم اینکه Grand Theft Auto V از لحاظ محتویات بخش آنلاین هیچوقت شکست نخورده و حتی روز به روز پرمحتوا تر و بهتر از قبل می شود (آمار و ارقام این را نشان می دهند) اما در بخش تک نفره و داستانی (Single Player – Story) کوچک ترین محتوای اضافی برای آن منتشر نشد. درحالیکه جی ای آی وی، دی ال سی «The Lost and Damned» را منتشر کرد و این بسته الحاقی دو شخصیت جدید، با دو خط داستانی و فضای انجام ماموریت های مختلف عرضه کرد و اتفاقا شدیدا مورد استقبال قرار گرفته و حتی خیلی ها معتقدند داستان این دی ال سی ها با نسخه V برابری می کند.

این دو شخصیت از طریق بسته الحاقی / دی ال سی (DLC) The Lost Damned به بازی GTA IV اضافه شدند
این دو شخصیت از طریق بسته الحاقی / دی ال سی (DLC) The Lost Damned به بازی GTA IV اضافه شدند

5- نمره (متا) بالاتر

زمانی که بازی GTA IV با مشکلات فنی عرضه شد و انتقادات زیادی هم به راک استار گیمز وارد شد (متاسفانه هنوز که هنوزه این مشکلات حل نشدند و برای همین در اول مقاله گفتم جی تی ای آی وی مظلوم ترین نسخه فرانچایز Grand Theft Auto محسوب می شود)، باز هم توانست امتیاز 98 از 100 را کسب کند، فکرش را بکنید با وجود مشکلات فنی (بهینه نبودن و پورت بد در PC) توانست این امتیاز خارق العاده و شدیدا عالی را کسب کند، این درحالیست که GTA V امتیاز 96 از 100 را کسب کند؛ آنهم با تبلیغ چند برابری که توسط رسانه ها انجام شد.

به شخصه برای من متا و نمره آنطور که باید و شاید در اولویت قرار ندارد و دلیلی که این قسمت را جزو دلایل برتری GTA IV بر GTA V قرار دادم این بود که خیلی ها در ایران اصلا از این موضوع اطلاع ندارند و فکر می کنند جزو افتضاحات راک استار محسوب می شود.

6- گرافیک بهتر (نسبت به زمان عرضه)

درست است که بازی جی تی ای آی وی مشکلات فنی زیادی داشت و هنوز هم خیلی از آنها حل نشده اند، اما به نسبت زمان و بازی های منتشر شده و بازی قبلی شرکت راک استار (در زمان عرضه هر کدام) متوجه می شویم که GTA IV یک انقلاب به تمام معناست و اگر در زمان خودش بازی را تجربه کرده باشید، حتما می دانید که چقدر در سانه های گیمینگ و یا حتی گیمر های واقعی در این رابطه صحبت می شد؛ برای درک بهتر فقط کافیست بدانید نسخه قبلی GTA San Andreas بوده است!

بله قطعا جی تی ای وی (GTA V) هم گرافیک خوبی دارد اما به نسبت زمان خود شاهکار محسوب نمی شود و در همان سال بازی The Last of Us نیز عرضه شد و علاوه بر اینکه المان های گرافیکی و گیم پلی و حتی داستان قوی تری داشت (بدون تعصب نگاه کنید) حتی توانست در مراسم انتخاب بهترین بازی سال 2013، مهم ترین جوایز را کسب بالاتر از Grand Theft Auto V کسب کند.

مقایسه گرافیک بازی جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA V)
مقایسه گرافیک بازی جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA V)

7- موسیقی متن (Soundtrack) بهتر

چیزی که در رابطه با جی تی ای آی وی (GTA IV) خیلی توجه من را جلب کرد، در رابطه با رادیوی پویای آن بود. اگر تسلط خوبی روی زبان انگلیسی داشته باشید، حتما متوجه شده اید که مثلا برنامه های رادیویی درون بازی، واقعا به اتفاقات درون بازی مربوط هستند (به خط داستانی) و تمام برنامه هایی که مجری برنامه با بیننده تماس تلفنی برقرار می کند نیز توسط راک استار ضبط شده است و وایب بسیار عالی با توجه به فضای دارک بازی به بیننده منتقل می کنند و هر منطقه درون بازی ایستگاه رادیویی مختص به خود را دارد. درحالیکه اینطور موارد در جی تی ای وی (GTA V) مورد توجه قرار نگرفته اند یا بهتر است بگوییم پیشرفت خاصی در این زمینه نسبت به آی وی دیده نمی شود.

همچنین لازم به ذکر است بسته الحاقی The Lost and Damned نیز ساندترک های متفاوتی را به بازی اضافه می کند.

 

 

نکات و معیار های بسیار زیادی وجود دارند که نشان می دهند GTA IV به طور قاطعانه ای بر GTA V برتری دارد اما برای اینکه این مقاله طولانی نشود، سعی کردیم مهم ترین دلایل و معیار های یک بازی جهان باز یا به معنای دیگر ملاک های یک Grand Theft Auto واقعی را در این مقاله قرار دهیم. نظر شما راجع به مقایسه جی تی ای آی وی و جی تی ای وی چیست؟!

صحبتی با دوستانی که مخالف دلایل برتری GTA IV بر GTA V هستند …

لطفا قبل از اینکه نسبت به این مقاله گارد بگیرید، اول هر دو بازی را تجربه کنید، اگر چه شاید بخواهید الان به تجربه جی تی ای آی وی (Grand Theft Auto IV) بپردازید، آن نوآوری و پیشرفت گرافیکی و گیم پلی که در زمان خودش به چشم می آمد، درحال حاضر برای شما به نظر نرسد. اما وقتی که این بازی را تجربه کنید، می بینید که جی تی ای وی (GTA V) در خیلی از المان ها و مکانیزم ها پیشرفت خاصی نسبت به جی تی ای آی وی (GTA IV) نداشته است و راک استار گیمز (Rockstar Games) بیشتر روی گسترش جهان بازی کار کرده است.

به هر حال نظر همه محترم است اما اگر فکر می کنید که دلایل آورده شده جهت برتری آی وی به وی منطقی نیستند، با توضیح و دلیل منطقی در بخش نظرات، این را تایید کنید.
همچنین توجه داشته باشید که این تحلیل و بررسی و مقایسه به معنای ضعیف بودن جی تی ای وی و یا بد بودن آن نمی باشد، بلکه هدف اصلی آن اثبات این موضوع است که به جی تی ای آی وی کم لطفی شده، وگرنه همه ما می دانیم که در خیلی از بخش ها وی بهتر است اما برتری در کنار هم قرار گرفتن تمام معیار ها و ملاک ها مشخص می شود؛ همچنین راک استار هیچوقت چیز بد نمی سازد!

 

 

 

همچنین لطفا سوالات مربوط به سیستم مورد نیاز بازی GTA V و سیستم مورد نیاز بازی GTA IV را در بخش مربوط به این دو بپرسید (با کلیک روی متن های بنفش به صفحه پرسش و پاسخ آنها هدایت خواهید شد)

 

 

 

نقد و بررسی بازی های ویدیویی جدید را از سایت پلی مگ دنبال کنید!

به نظر شما جی تی ای وی بهتر است یا جی تی ای آی وی؟
با کدام قسمت از مقاله مقایسه GTA IV و GTA V مخالف هستید؟
لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: سایت پلی مگ

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 4.6]
5 دیدگاه
 1. ممد می گوید

  موافقم باهات

 2. محمد می گوید

  از لحاظ داستان ivبهتره ولی گیم پلی v. جدا از اینها برید ردد2 رو بازی کنید که از لحاظ داستان و گیم پلی و گرافیک موفق ترین محصول راک استار بوده و از سری جی تی ای خیلی بهتره

  1. admin می گوید

   ببینید اینطور مقایسه ها نسبت به زمان انجام میشند و طبیعتا اگر مثلا بخوایم GTA IV و یا حتی GTA V رو با Red Dead 2 مقایسه کنیم، کاملا ناعادلانه هست چون هر کدوم با اختلاف چندین ساله منتشر شدند

 3. طاها می گوید

  Gta v بهتره

  1. admin می گوید

   دلیل؟

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود