آیا بازی GTA IV از GTA V بهتر است؟ [7 دلیل برای اثبات]

138 66,660

دلیل ایجاد مقاله مقایسه جی تی ای آی وی و جی تی ای وی چیست؟

راک استار گیمز (Rockstar Games) به عنوان شرکتی شناخته می شود که هیچ لکه سیاهی در تاریخ طولانی خود نداشته است که اگر چه در بسیاری از موارد این موضوع قابل بحث است اما با این مسائل کاری نداریم. چیزی که می خواهیم امروز راجع به آن بحث کنیم و مورد بررسی قرار دهیم، دو عنوان محبوب و معروف فرانچایز Grand Theft Auto است که هر کدام رکورد های باورنکردنی از خود به جای گذاشتند.

شاید این دلیل برای شما خنده دار باشد، اما مهم ترین دلیلی که به فکر ایجاد مقایسه دو بازی GTA IV و GTA V با یکدیگر افتادم، مظلومیت شدید جی تی ای آی وی (Grand Theft Auto IV) بود. بازی که علی رغم درخشش های کم نظیر خود، چه در رسانه های گیمینگ و چه توسط گیمر ها، آنطور که باید و شاید بولد نشد و به معنای دیگر امروز به یک بازی فراموش شده تبدیل شده است. حتی در سه گانه ریمستر جی تی ای، نسخه های قدیمی ریمستر شدند اما با اینکه این نسخه یک سری مشکلات فنی (بیشتر در پی سی | PC) داشت، اما فکری به حال آن نکردند؛ به قول معروف شما آپدیت بهینه ساز رو بعد از 13 سال منتشر کن، بقیش پیشکش!

امروز می خواهم به شما بگویم که آیا بازی GTA IV از بازی GTA V بهتر است یا خیر! لطفا تا انتها همراه سایت پلی مگ باشید.

مقایسه GTA IV و GTA V با یکدیگر (کدام برتر است؟!)

1- داستان بهتر

علی رغم اینکه داستان جی تی ای وی (GTA V) به سبک فیلم های اکشن بود و سه شخصیت قابل بازی داشت، اما داستان جی تی ای آی وی (GTA IV) شدیدا جدی تر بود و هر کسی که آن را تجربه کرده، معتقد است که داستان این نسخه بسیار یونیک است و تم دارک فوق العاده ای دارد. در این نسخه (منظور داستان شخصیت اصلی است) بازی داستان یک خارجی که به دلیل مشکلات جدی از کشورش فرار کرده و به آمریکا آمده و قصد دارد تا رویای آمریکایی خود را به واقعیت تبدیل کند، روایت می شود. به شخصه معتقدم تمام نسخه های جی تی ای از یک سبک پیروی می کنند اما نسخه آی وی جدی ترین داستان ممکن را در این سری بازی دارد؛ برخلاف نسخه وی که فراز و فرود بسیاری در داستانش وجود داشت و بیشتر حالت فانتزی و سینمایی داشت.

2- شخصیت پردازی شخصیت های اصلی

مانند تمامی نسخه های سری Grand Theft Auto، نسخه آی وی (IV) نیز یک شخصیت اصلی را برای بازی خود انتخاب کرد. داستان درباره مهاجری به نام نیکو بلیک است که به صورت کاملا ناخواسته به سمت خلاف و تاریکی های زشت شهر نیویورک که در واقع همان خلافکاران و گنگستران هستند کشیده می شوند و گیمر ها از همان چپتر اول با او ابراز همدردی می کنند و به معنای دیگر آن حس غربت را می توان در دیالوگ ها و ارتباطی که نیکو با سایر شخصیت های داستان بازی دارد متوجه شد.

شخصیت پردازی شخصیت های GTA V هم خوب بود اما هیچوقت ما را محو خود نکرد تا عمق شخصیت ها را بشناسیم و بیشتر فقط همراه آنها بودیم. درست است که سه شخصیت قابل بازی در جی تی ای وی وجود دارد و هر کدام مدل شخصیتی خود را دارند، اما این به معنای بهتر شدن شخصیت پردازی نیست و زمانی که شما درحال برقراری ارتباط با شخصیت ها هستید، ناگهان مراحل مربوط به آن شخصیت به اتمام می رسد و ناچارا باید داستان را از شخصیت دیگر ادامه دهید. درست مثل سریالی که درحال عادت کردن به آن هستید اما ناگهان ناتمام می ماند یا مثلا فصل بعدی آن با فاصله زمانی بسیار زیادی منتشر می شود …

حتی دی ال سی (DLC) / بسته الحاقی GTA IV که لیبرتی سیتی (Liberty City) است و دو شخصیت فرعی را اضافه می کند، از لحاظ شخصیت پردازی حرف ندارند.

مقایسه شخصیت های جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA V)
مقایسه شخصیت های جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA V)

3- نقشه و شهر متراکم تر

اگر بحث ما سر بزرگ بودن شهر ها می بود، قطعا GTA V (سال 2013) خیلی بزرگ تر از GTA IV (نسخه 2008) می باشد و اصلا در این جای هیچگونه بحثی نیست. اما صحبت ما سر متراکم بودن شهر و نقشه بازی و به کارگیری المان ها و جزئیات است.

به نظر من جی تی ای وی از لحاظ شبیه سازی شهر لس آنجلس خوب عمل کرده است اما هیچوقت نتوانسته تمام جزئیات و یا به معنای دیگر از تمام پتانسیل این شهر استفاده کند و اگر نگاهی دقیق به بخش های بازی داشته باشید، می بینید که بیخودی بزرگ است و از لحاظ جزئیات خیلی خیلی فانتزی عمل کرده است و این مورد به صورت غیر مستقیم در داستان بازی نیز تاثیر گذار است.

جی تی ای آی وی شدیدا به شما حس واقعی و تلخ یک شهر بزرگ در ایالات متحده آمریکا و فسادی که در پایین شهر وجود دارد را نشان می دهد، از روسپی گری زنان کنار خیابان گرفته تا کارتون خواب ها و ولگردهای زیر پل و فروش مواد مخدر! همچنین از فضاهای شهر نیویورک جهت فعالیت های جانبی و یا استفاده از آنها در مراحل به خوبی استفاده شده است، برخلاف GTA V که درصد بالایی از مکان های آن بلا استفاده بودند، در واقع این یک نقطه ضعف بسیار بزرگ برای بازی های جهان باز / اوپن ورلد (Open World) محسوب می شود.

مقایسه نقشه و شهر بازی جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA IV) یعنی شهر نیویورک و لوس سانتوس (لس آنجلس)
مقایسه نقشه و شهر بازی جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA IV) یعنی شهر نیویورک و لوس سانتوس (لس آنجلس)

4- محتویات تک نفره بیشتر و بهتر

علی رغم اینکه Grand Theft Auto V از لحاظ محتویات بخش آنلاین هیچوقت شکست نخورده و حتی روز به روز پرمحتوا تر و بهتر از قبل می شود (آمار و ارقام این را نشان می دهند) اما در بخش تک نفره و داستانی (Single Player – Story) کوچک ترین محتوای اضافی برای آن منتشر نشد. درحالیکه جی ای آی وی، دی ال سی «The Lost and Damned» را منتشر کرد و این بسته الحاقی دو شخصیت جدید، با دو خط داستانی و فضای انجام ماموریت های مختلف عرضه کرد و اتفاقا شدیدا مورد استقبال قرار گرفته و حتی خیلی ها معتقدند داستان این دی ال سی ها با نسخه V برابری می کند.

این دو شخصیت از طریق بسته الحاقی / دی ال سی (DLC) The Lost Damned به بازی GTA IV اضافه شدند
این دو شخصیت از طریق بسته الحاقی / دی ال سی (DLC) The Lost Damned به بازی GTA IV اضافه شدند

5- نمره (متا) بالاتر

زمانی که بازی GTA IV با مشکلات فنی عرضه شد و انتقادات زیادی هم به راک استار گیمز وارد شد (متاسفانه هنوز که هنوزه این مشکلات حل نشدند و برای همین در اول مقاله گفتم جی تی ای آی وی مظلوم ترین نسخه فرانچایز Grand Theft Auto محسوب می شود)، باز هم توانست امتیاز 98 از 100 را کسب کند، فکرش را بکنید با وجود مشکلات فنی (بهینه نبودن و پورت بد در PC) توانست این امتیاز خارق العاده و شدیدا عالی را کسب کند، این درحالیست که GTA V امتیاز 96 از 100 را کسب کند؛ آنهم با تبلیغ چند برابری که توسط رسانه ها انجام شد.

به شخصه برای من متا و نمره آنطور که باید و شاید در اولویت قرار ندارد و دلیلی که این قسمت را جزو دلایل برتری GTA IV بر GTA V قرار دادم این بود که خیلی ها در ایران اصلا از این موضوع اطلاع ندارند و فکر می کنند جزو افتضاحات راک استار محسوب می شود.

6- گرافیک بهتر (نسبت به زمان عرضه)

درست است که بازی جی تی ای آی وی مشکلات فنی زیادی داشت و هنوز هم خیلی از آنها حل نشده اند، اما به نسبت زمان و بازی های منتشر شده و بازی قبلی شرکت راک استار (در زمان عرضه هر کدام) متوجه می شویم که GTA IV یک انقلاب به تمام معناست و اگر در زمان خودش بازی را تجربه کرده باشید، حتما می دانید که چقدر در سانه های گیمینگ و یا حتی گیمر های واقعی در این رابطه صحبت می شد؛ برای درک بهتر فقط کافیست بدانید نسخه قبلی GTA San Andreas بوده است!

بله قطعا جی تی ای وی (GTA V) هم گرافیک خوبی دارد اما به نسبت زمان خود شاهکار محسوب نمی شود و در همان سال بازی The Last of Us نیز عرضه شد و علاوه بر اینکه المان های گرافیکی و گیم پلی و حتی داستان قوی تری داشت (بدون تعصب نگاه کنید) حتی توانست در مراسم انتخاب بهترین بازی سال 2013، مهم ترین جوایز را کسب بالاتر از Grand Theft Auto V کسب کند.

مقایسه گرافیک بازی جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA V)
مقایسه گرافیک بازی جی تی ای آی وی (GTA IV) با جی تی ای وی (GTA V)

7- موسیقی متن (Soundtrack) بهتر

چیزی که در رابطه با جی تی ای آی وی (GTA IV) خیلی توجه من را جلب کرد، در رابطه با رادیوی پویای آن بود. اگر تسلط خوبی روی زبان انگلیسی داشته باشید، حتما متوجه شده اید که مثلا برنامه های رادیویی درون بازی، واقعا به اتفاقات درون بازی مربوط هستند (به خط داستانی) و تمام برنامه هایی که مجری برنامه با بیننده تماس تلفنی برقرار می کند نیز توسط راک استار ضبط شده است و وایب بسیار عالی با توجه به فضای دارک بازی به بیننده منتقل می کنند و هر منطقه درون بازی ایستگاه رادیویی مختص به خود را دارد. درحالیکه اینطور موارد در جی تی ای وی (GTA V) مورد توجه قرار نگرفته اند یا بهتر است بگوییم پیشرفت خاصی در این زمینه نسبت به آی وی دیده نمی شود.

همچنین لازم به ذکر است بسته الحاقی The Lost and Damned نیز ساندترک های متفاوتی را به بازی اضافه می کند.

 

 

نکات و معیار های بسیار زیادی وجود دارند که نشان می دهند GTA IV به طور قاطعانه ای بر GTA V برتری دارد اما برای اینکه این مقاله طولانی نشود، سعی کردیم مهم ترین دلایل و معیار های یک بازی جهان باز یا به معنای دیگر ملاک های یک Grand Theft Auto واقعی را در این مقاله قرار دهیم. نظر شما راجع به مقایسه جی تی ای آی وی و جی تی ای وی چیست؟!

صحبتی با دوستانی که مخالف دلایل برتری GTA IV بر GTA V هستند …

لطفا قبل از اینکه نسبت به این مقاله گارد بگیرید، اول هر دو بازی را تجربه کنید، اگر چه شاید بخواهید الان به تجربه جی تی ای آی وی (Grand Theft Auto IV) بپردازید، آن نوآوری و پیشرفت گرافیکی و گیم پلی که در زمان خودش به چشم می آمد، درحال حاضر برای شما به نظر نرسد. اما وقتی که این بازی را تجربه کنید، می بینید که جی تی ای وی (GTA V) در خیلی از المان ها و مکانیزم ها پیشرفت خاصی نسبت به جی تی ای آی وی (GTA IV) نداشته است و راک استار گیمز (Rockstar Games) بیشتر روی گسترش جهان بازی کار کرده است.

به هر حال نظر همه محترم است اما اگر فکر می کنید که دلایل آورده شده جهت برتری آی وی به وی منطقی نیستند، با توضیح و دلیل منطقی در بخش نظرات، این را تایید کنید.
همچنین توجه داشته باشید که این تحلیل و بررسی و مقایسه به معنای ضعیف بودن جی تی ای وی و یا بد بودن آن نمی باشد، بلکه هدف اصلی آن اثبات این موضوع است که به جی تی ای آی وی کم لطفی شده، وگرنه همه ما می دانیم که در خیلی از بخش ها وی بهتر است اما برتری در کنار هم قرار گرفتن تمام معیار ها و ملاک ها مشخص می شود؛ همچنین راک استار هیچوقت چیز بد نمی سازد!

 

 

 

همچنین لطفا سوالات مربوط به سیستم مورد نیاز بازی GTA V و سیستم مورد نیاز بازی GTA IV را در بخش مربوط به این دو بپرسید (با کلیک روی متن های بنفش به صفحه پرسش و پاسخ آنها هدایت خواهید شد)

 

 

 

نقد و بررسی بازی های ویدیویی جدید را از سایت پلی مگ دنبال کنید!

به نظر شما جی تی ای وی بهتر است یا جی تی ای آی وی؟
با کدام قسمت از مقاله مقایسه GTA IV و GTA V مخالف هستید؟
لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: سایت پلی مگ

138 دیدگاه
 1. ممد می گوید

  موافقم باهات

  1. ابوالفضل می گوید

   ببین تایک حدی درسته ولی این دوبازی روی یک کنسول عرضه شدن دیگه سال عرضه مهم نیست تا یک حدی اره ولی نه وقتی که اختلاف عرضه اشون ۴ساله و داخل یک نسله جدا از اون مساله موسیقی سلیقه ایه نمره متا هم زیر مجموعه داستان علت نمره متا به خاطر داستان سیاسی بازیه

 2. محمد می گوید

  از لحاظ داستان ivبهتره ولی گیم پلی v. جدا از اینها برید ردد2 رو بازی کنید که از لحاظ داستان و گیم پلی و گرافیک موفق ترین محصول راک استار بوده و از سری جی تی ای خیلی بهتره

  1. admin می گوید

   ببینید اینطور مقایسه ها نسبت به زمان انجام میشند و طبیعتا اگر مثلا بخوایم GTA IV و یا حتی GTA V رو با Red Dead 2 مقایسه کنیم، کاملا ناعادلانه هست چون هر کدوم با اختلاف چندین ساله منتشر شدند

  2. AmirArsalan 1389 می گوید

   راست میگی بازی عالیه ردد ولی من ۱ رو ۴ بار تموم کردم ۲ رو ۶ بار !! برا همین ازش خسته شدم 😂😂

   1. God of abyss می گوید

    تو زمانی که رد دد ۱ عرضه شد به دنیا اومدی….نظرت ربطی نداشت

    1. رضا می گوید

     عالی جوابشو دادی , دقیقا دهنش رو ….

    2. محمدرضا می گوید

     تو کمر باباش نبوده؟

   2. میرزا قاسمی می گوید

    1389😑

   3. صادق می گوید

    V و iv هردوشون بازی های چرت و مسخره و بدردنخوری هستند

  3. پارسا می گوید

   موافقم باهات

  4. taha می گوید

   هعی… داداش اگه ما سیستمشو داشتیم که سمت جی تی ای نمیرفتیم… (فورزا. رد دد. گاداف وار و … )

  5. سید یاسین می گوید

   هعی داداش ما که سیستم اجرای درست و حسابی این بازیو نداریم 🙂

 3. طاها می گوید

  Gta v بهتره

  1. admin می گوید

   دلیل؟

  2. sh می گوید

   تو گوه نخور برو گیم رو بازی کن ببین چیه از فیزیک ماشین بگیر تا جزعیات پشم اندر برگ ریزونش

   1. ALIMIRGOLD می گوید

    اولین سری gta کهبازی کردم iv بود بعد v بازی کردم
    من خودم iv بیشتر خوشم میاد جزئیاتی داره که v نداره
    از لحاظ داستانم که عالیه

   2. محمد می گوید

    جی تی ای وی فقط گرافیک کصشعر داره

  3. علی ‌ می گوید

   یه تازه به دوران رسیده که برای بار اول تو زندگیش جی تی ای وی بازی کرده اومده میگه بهتره
   همنیجوری بدون بازی کردن و بدون دلیل

 4. م می گوید

  گرافیگ gta v که خیلی باحال تره چرا میگید iv؟

  1. admin می گوید

   1- ملاک برتر بودن بازی گرافیک نیست و گرافیک فقط یکی از معیار ها هست
   2- مقایسه به نسبت زمان انجام شده و اینکه GTA V از لحاظ فنی بهتر باشه طبیعی هست، اما باید دید که هر کدوم توی زمان خودش در چه حد بوده

   1. herominer می گوید

    مطمن باش اون اصلا گیمر نیست که اینو میگه من همسایه هایی دارم که وقتی بازی بهشون معرفی میکنم اولین سواشون اینه (گرافیکش بالاس) بلاخره اینجور بچه ها فقط دنبال گرافیکن

    1. صدرا می گوید

     چیزی به نام مود گرافیک وجود داره که 2برابر کیفیت عادی gta vمی شه gta iv

  2. admin می گوید

   1- ملاک برتر بودن بازی گرافیک نیست و گرافیک فقط یکی از معیار ها هست
   2- مقایسه به نسبت زمان انجام شده و اینکه GTA V از لحاظ فنی بهتر باشه طبیعی هست، اما باید دید که هر کدوم توی زمان خودش در چه حد بوده.

   1. Nameless Renger می گوید

    GTA V فوقالعاده اس و GTA IV هم فوق العاده اس و نمیشه قضاوت کرد
    دلایل
    1. گرافیک: هر دو تو زمان خودشون عالی بود و صنعت گرافیک رو متحول کردن.
    2. داستان: هر دو عالی ولی چون IV زودتر از V منتشر شده بود میشه گفت داستان گویی در بازی رو متحول کرد و بعد از اون V به معنای واقعی ترکوند و دوستی و دشمنی بین 2 رفیق قدیمی و یا خیانت و … رو به تصویر کشید.
    3. کامل بودن جهان بازی: V از لحاظ جهان بازی کامملتر و نزدیکتر به واقعیت بود.
    4. داشتن دو بخش انلاین و رولپلی عالی با گرافیک و خیلی چیزهای بهتر و بیشتر در V
    5. نمره ی متا: بدلیل اینکه IV بالا گرفته چون زمان خودش جدید بود و مشه گف یک بازی جدید رو به رو بودیم ولی V چون بعد IV بود و یه مقدار شبیهش بود یه 2 نمره اختلاف دارن
    نتیجه : هم V و هم IV جزو بهترین بازیهای سری GTA هستن و نمیشه بین 2 بازی شاهکار نقد کرد و دلیل اورد که کدوم بهتره و اینکه هر کدوم تو زمان خوشون عالی و فوق العاده بودن و هستن و خواهند بود

    دوستدار شما Nameless Renger 🙂

    1. admin می گوید

     ممنون از اینکه نوع نگاه خودتون رو به اشتراک گذاشتید

     1. Nameless Renger می گوید

      قربونت

    2. محسن می گوید

     gtav بهتره منظورم این نیست ک gtalvخوب نیس عالیه خوب
     1_gtavمرحله خوبی
     2_گرافیک میدونم ولی عالیههههههه
     3_گیم پلی عالی
     چند نکته مهم در gtav
     3_اگرمرحله اخر هیچکدوم بکشید 1ملیون دلار پول میگیرید و خیلی بده اگر تِروِر بکیشد42ملیون دلار میده من مایکل نمیدونم
     پیشنهاد میکنم تِروِر بکشید
     من چند ماشین گرفتم برا فِرانکلِین😙
     پیشنهادم قبول کنید
     اول خواطرات تِروِر بنویسید از دست میره🤕😭
     یا گه سیو دارید با ترور بازی کنید😀😀😀😀😂😂😂
     راستی gtaها عالین

     1. taha می گوید

      چه کاریه خو ترورو واسه پول بکشیم
      بلد نیستی مود بزنی مگه ( بچه سال )

     2. MATIN می گوید

      @Taha
      چیتر بودنم حدی داره نوب سگ

     3. matin می گوید

      گونا داره ترور

    3. رضا می گوید

     مسخره ترین کامنتی بود که دیدم
     از v بدردنخور تعریف داشت

     1. پاسخ می گوید

      البته هردوی این بازی ها چرت و آشغال هستند

  3. ARASH.GX می گوید

   موافقم

   1. caren می گوید

    اگه اینطوره که بخواطر سیستم ragdoll صد برابر بهتر iv iv بهتره! گرافیک یکی از معیار هاست تو کنترل یه 💩 رو با بهترین گرافیک ترجیح میدی یا کنترل یه 🗿 با گرافیک افتضاح؟

  4. ممد می گوید

   اسکل مگه همچی به گرافیکه

  5. Arian می گوید

   اره بهتره

  6. Assassin Parsa می گوید

   داداش لذت بردن از گیم که فقط گرافیک نیست

 5. Amit می گوید

  من یه هفته ای میشه gta ivکمپلت ادیشن رو ریختم واقعا محشره خودم gta vرو هم تجربه کردم ولی gta ivیه چیز دیگس اتفاقاتی که تو شهر رخ میره npcها از همون لحظه اول بازی نقش خودشون رو مشخص میکنن از لحاظ گرافیک در سال ۲۰۲۱ برای پلی دادن دوباره بنظرم ماد های زیادی وجود دارن که میتونن مشکل گرافیک رو برطرف کنن ولی بازم گرافیک بازی ب نظرم بیشتر آدم رو غرق میکنه…

  1. admin می گوید

   خیلی ممنون بابت به اشتراک گذاری تجربتون

 6. آرمین سجادی می گوید

  هردو عالی هستند اگه هر دو رو بازی کرده باشید نمی تونید بگید کدوم بهتره

  1. admin می گوید

   بله قطعا هر دو از استاندارد های عالی برخوردار هستند اما اگر یک سری چیزا رو ملاک قرار بدیم، میتونیم مقایسه کنیم

 7. اوکی می گوید

  سلام مقاله جالبی بود و خیلی از حرفاتون درست بود و خودمم به شخصه موافق هستم که خیلی چیزا مثل شخصیت پردازی و فیزیک بازی روی آیوی خیلی بهتر از وی کار شده ، ولی با خیلی از چیزایی که گفتید مخالفم، من خودم سال های ساله هر دو بازی رو کامل تجربه کردم و از جزئیات جفتشون به طور کامل خبر دارم و هر دو رو تا ته مراحل اصلی و فرعی و حتی ایستر اگ هاشون هم بررسی کردم و بنظرم جزئیاتی که تو جی تی ای وی به کار برده شده مخصوصا تو اون نقشه به اون بزرگی قطعا بهتر از آیویه ، بله با اینکه داستان آیوی خیلی جدی تر و بهتره هم کاملا موافقم، منتها قطعا وی بهتر از آیویه و هیچ شکی تو این نیست، حالا این وسط خیلی جزئیات هست که تو آیوی سازنده های بازی توجه کردن و با دقت ساختن و تو وی خیر ، مثلا تو وی خیلی حرکات جالبی موقع مبارزه میشه انجام داد که تو وی نیست که از این میگذریم، در کل خواستم بگم خسته نباشید بابت این مقاله ، خیلی خوب بود، در آخر هم باید بگم اصلا با اینکه داستان و المان های گرافیکی last of us بهتره موافق نیستم ! این دیگه اصلا درست نیست، قطعا این چیزا تو وی بهتر رعایت شده و بنظرم اون منطق فوق العاده تو بازی جی تی ای وی (مخصوصا روی npc ها) هنوز هم که هنوزه بازی های جدید نمیتونن اجرا کنن و گرافیک وی هم نسبت به زمان ساختش عالی بود، منتها آیوی به قول شما واقعا یه انقلاب بود، هر چند معتقدم تقریبا همه بازی های راکستار یه جور انقلاب هستن در نوع خودشون 🙂 دمتون گرم 🙂

  1. admin می گوید

   سلام
   ممنون بابت به اشتراک گذاری تجربتون
   نظر پرباری بود

   1. امیر علی می گوید

    به نظر من vبهتره زیرا گیم پلی بهتری نسبت به ivداره و ماشین سواری و تیراندازی تو vبهتر شده درسته ivتو زمان خودش گرافیک خیلی خوبی داشته ولی الان مردم داره بازی می کنند وvگرافیک خیلی بهتری داره و نقشه بزرگ تری داره که همه اینا بر میگرده به گیم پلی

    1. admin می گوید

     این مقایسه باید به نسبت زمان انجام بشه و طبیعی هست که بعد از 5-6 سال گیم پلی پیشرفت میکنه
     باید ببینید توی زمانی که این دو بازی منتشر شدند، بازی ها در چه سطحی قرار داشتند.
     مثلا در سالی که GTA V منتشر شد، بازی The Last of Us هم توی خیلی چیزا از GTA V بهتر بود (گیم پلی) …
     اما رقیب GTA IV چه بازی بود؟
     نکته دیگه این هست که صرفا پیشرفت مهم نیست، مهم انقلاب هست؛ مثلا همین سیستم رانندگی فقط پیشرفته تر شده (در V)، درحالیکه توی IV به عنوان انقلاب شناخته میشد

  2. پاسخ می گوید

   V مزخرف ترین بازی 2 دهه پیش بوده و هست

   1. شهاب می گوید

    البته iv هم چرت و داغونه

 8. Mahdi می گوید

  سلام مقاله جالبی بود و دیدگاهم نسبت به gtaiv خیلی بهتر شد و کسی میتونه فرق این دو تا رو بفهمه که هر دو بازی رو تجربه کرده باشه و از نظر من gta iv یه گیم واقعی گرایانه تره نسبت به gtav و اینکه تو بازی هیچی مهم نیس جز اینکه اون حس گیم رو فوق العاده بهت بده و ازش لذت ببری توی gta iv هم یه حس دارک شهرای امریکایی رو میداد شهری پر از جنایی و خشونت و مخصوصا تو شخصیت سازی حرف نداشت
  و در نهایت ممنون از شما بابت این مقاله بی نظیر

  1. admin می گوید

   سلام مهدی جان
   خیلی ممنون از شما بابت اینکه نظرتون رو به اشتراک گذاشتید
   بله دقیقا؛ به شخصه از این فضاسازی خیلی لذت بردم و از حق نگذریم راک استار برای خلق چنین چیزی تمام سعیشو کرده، از نورپردازی بازی گرفته تا خیابون و ساختمون های کثیف …

 9. کوروش می گوید

  آخه این که ناعادلانه اس
  ما گرافیکی تو زنان خودمون میخوایم نه زمان عرضه
  ولی داستان جی تی ای آی وی بهتره خداوکیلی اینو قبول دارم

  1. admin می گوید

   ببینید، مقایسه با توجه به زمان عرضه هر کدوم و موفقیت هایی که داشتند انجام شده
   و همونطور که گفته شد، قطعا گرافیک GTA V بهتره و ده ها بازی دیگه هم گرافیکشون از این بازی بهتره
   پس ملاک موفقیت زمان عرضه هست

 10. کامران می گوید

  چرا به جی-تی-ای 4 می گید “آی-وی” ولی به جی-تی-ای 3 نمی گید “آی-آی-آی”؟

  1. admin می گوید

   چون خود راک استار توی عنوان بازی آی وی (IV) رو به کار برده اما توی سه که San Andreas هست، چنین چیزی به کار نبرده

   1. ممدنیکو می گوید

    داداش چه ربطی داشت العان ما نخسه های جی تی ای
    (III , SA , VC , IV , V) این داشمون درمورد sa , vc صحبت نکرد

  2. ممدنیکو می گوید

   خداوکیلی سوال دندون شکمی پرسیدی

  3. پاسخ دندان شکن می گوید

   کاربر کامران شما اگر خواستی میتونی از این اسمی که گفتی استفاده کنی ولی ما نه

   1. شهاب می گوید

    بالخره این بازی های چرتی مثل gta حتی ارزش اسم آوردن هم نداره

 11. ARASH.GX می گوید

  معلومه خوب gta v از iv بهتره
  دلیل:گرافیک بهتر،شخصیت های جذاب،شهر بزرگ و…

  1. می گوید

   داستان بازی جی تی ای آی وی خیلی بهتره

   و داستان بازی ۴۵ در ۱۰۰ ارزش بازی رو تشکیل میده(اگر فن بازی انلاین نباشید)

 12. دکتر رستمی می گوید

  سلام بنظر من اشتباه ترین کار دنیا مقایسه بازی هاس چون هرکدوم در سال های متفاوتی منتشر شدن…اصن همه بازی های دنیا مزایا و معایب خودشون رو دارن هیچ بازی کاملی وجود نداره یا بدتر یا بهترین نداریم..

  1. admin می گوید

   سلام
   اما میشه دو بازی هم سبک رو با توجه به ویژگی هایی که توی اون سبک رایج هست رو با هم مقایسه کرد و مقایسه درحالی اشتباه هست که ما دو بازی با دو سبک متفاوت رو مقایسه کنیم
   هر چیزی به نسبت زمان قابل مقایسه هست

 13. Houoq می گوید

  باریکلا نه باریکلا خوشم اومد ، واقعا دیگه شورشو درآوردین ادم شاخ در میاره خود شما جناب نویسنده میدونید که دارین اشتباه میگید و این حرف یه نظر کاملا شخصه هست ، اخر متن هم ذکر میکنید که اتمام حجت کنید که ما گارد نگیریم و فلان و بیثار …
  اخه منی که از همون جی تی ای وایس سیتی دارم این سری رو مکرر پلی میدم بهتون میگم که بازی بالاتر و بهتر از نسخهV نیست از لحاظ گیم پلی و گرافیک و داستان ، کاری هم به گرافیک نسبت به تاریخ انتشار ندارم هنوز هم داره میتازه بعد میای میگی iv ؟ همیشه عقب تر از همه … همیشه

  1. admin می گوید

   خودتون رو خیلی درگیر متن نکنید، نظر شخصی هست و تجربه بازی و لذتی که هر کدوم نسبت به زمان داشته …
   شما اگر مخالف هستید با دلیل ذکر کنید
   دلیل موفقیت جی تی ای وی هم به دلیل پشتیبانی مکرر راک استار از این بازی هست؛ اگر بخش آنلاین این بازی انقدر پیشرفت نمی کرد، هیچوقت نمیتونست جای GTA IV رو بگیره

  2. ahmad می گوید

   اول اینکه بی ادبی نکن
   دو اینکه در زمان انتشار گرافیک فوق العاده ای داشته
   سه اینکه وقتی بلد نیستی حرف بزنی حرف نزن
   فقط نیا حرف مفت بزن

 14. کوروش می گوید

  من تمام بازی های معروف راکستارو بازی کردن مثل بولی و جی تی ای ،وی،آی وی،سان،۱،۲،وایس سیتی،۳،آنلاین،ردد ۱و۲و۳ و …
  ولی هنور بهترین تجربه ام جی تی ای وی بوده و بعدش ردد ۳ و بعدش ای وی و بعدش سان تا آخر
  و اینکه ای وی خیلی خوبه ولی بهتر و نیست

  1. کوروش می گوید

   ببخشید ردد۲

   1. کوروش می گوید

    البته یه ردد داریم که هیچ اسمی نداره ردد خالی و یه یک و دو هم بعدشه

  2. ... می گوید

   ردد 3 هنوز نيومده

 15. Amir maxer می گوید

  سلام بر ادمین گرامی
  با شما موافقم چون که بازی gta iv اون زمان که عرضه شد تمامی گیمر ها رو دور خودش جمع کرد و طوفانی به پا کرد
  من هردو بازی رو پلی دادم و نظر در موردشون اینه که gta iv فیزیک بهتری نسبت gta v داره ولی از نظر گرافیک gta v بهتره و البته نمیشه سال ۲۰۰۸ رو با سال ۲۰۱۳ مقایسه کرد ولی به نظر من gta iv بهتره
  با تشکر از سایت خوبتون

 16. Taha می گوید

  ادمین پلی مک چرا سایت لینکدونی این همه دروغ میگه توی سایتش الکی یه سایتی زده و نوشته که لینک gta v اصلی بعدش من روی لینک میزنم نوشته این لینک حذف شده معلومه چه غلطی میکنه

 17. علی می گوید

  من یادمه اولا که IV رو بازی می کردم بعد از اتمام ماموریت همش می رفتم تو سایت لیبرتی تری ببینم چی نوشته بعضی اوقات یک چیزای دیگه هم می نوشت که بعدا که لاست اند دمند و گی تونی اومد فهمیدم داستان اون مقاله ماله اوناست. از بچگی که تو مغازه عکس یک بازی رو دیدم که روش ماشین و بالگرد و تفنگ بود (جی تی ای سه) بازی هایی که رو کامپیوتر بود رو بازی می کردم که IV اومد و عجب گرافیک داشت بعد وی اومد که گرافیکش خیلی بهتر بود اما IV یک چیز دیگه بود.

 18. فرشاد می گوید

  gta iv شاهکار نسل 7م بود سال 2008 همچین گرافیک و انیمیشن و جزییات واقعا انقلاب بود

 19. God of abyss می گوید

  جی تی ای ای وی قطعا چه از لحاظ نمره چه از لحاظ داستان بهترین عنوان تو سری خودشه ولی یه نکته که اشاره ای بهش نکردین بخش صداگذاری بود مخصوصا صدای نیکوبلیک که مایکل هالیک عالی کارکرده بود و بهترین صداپیشگی سال هم شد(فقط اونجاهایی که صربی حرف میزد که تک بود) در کل داستان gta iv نسبت به بقیه نسخه ها خیلی عمیق تر بود…

  1. admin می گوید

   بله دقیقا موافقم

  2. صابر می گوید

   مخالفم
   اگر به صحبت کردنش دقت داشته باشید
   متوجه میشید که لحن زیاد جالبی نداره

 20. gta iv می گوید

  به نظر من gta iv بهتر چون سبک بازی واقعی تره
  و داستانش خیلی خفنه

 21. A.S می گوید

  سلام هردو خوب بودن اما من خودم شخصا از شهر لوس سانتوس بیشتر از لیبرتی سیتی خوشم میاد.
  و همچنین عاشق دو شهر لاس ونتوراس و وایس سیتی هستم

 22. ali می گوید

  من 6 بار gta iv رو دانلود کردم و بازی کردم ولی هنوز دانلودش می کنم و بازیش می کنم چون گرافیک خوبی داره هم داستانه خوبی داره و حتی جی تی ای وی رو 3 بار دانلود کردم وگرافیک خوبی داره ولی توی داستان به پای جی تی ای ای وی نمیرسه

 23. امید می گوید

  فیزیک و گیمپلی رو دست iv نیامده تشکر از شما مقاله زیبایی بود به نظرتان iv هم مثل سه گانه ریمستر میشه ؟
  امیدوارم بشه چون خود تیک تو وحشتناک تو فشاره ندادن هیچ اطلاعاتی از gta 6 ریمستر ضعیف سه گانه نسخه ضعیف نسل نهمی gta v همه اینا گیمرا رو عصبانی کرده که من مطمئنم اگه ریمستر این بازی در کار باشه مجبوره راکستار عالی عمل کنه نظر شما چیه؟

  1. admin می گوید

   اگر نشه واقعا ظلم به این بازی هست، چرا که زمان عرضه GTA IV، این نسخه مشکلات فراوانی داشت اما راک استار هیچوقت این مشکلات رو حل نکرد …

 24. امید می گوید

  بله ادمین عزیز واقعا همه جا حق این شاهکار خورده شد یه فرد فعال صنعت گیم به جدیت گفته ریمستر این بازی سال ۲۰۲۳ میاد من مطمئنم عالی میشه چون راکستار مجبوره اینو عالی بده فقط یه سوال دارم اگه ریمستر بشه میتونن مشکلات بزرگ و زیاد این بازی رو در pc برطرف کنن یا ریمستر صرفا افزایش کیفیته؟؟؟

  1. admin می گوید

   اگر قرار باشه ریمستر در حد و اندازه های ریمستر تریلوژی باشه، تغییر بزرگی نباید اتفاق بیفته (به جز بحث نورپردازی و حالا تکسچر برخی از اشیاء مثل درخت ها و …)، همین که راک استار بتونه مشکلات رو حل کنه خودش غنیمته

  2. امید می گوید

   مطمئنا اگه iv ریمستر بشه مانند تریلوژی نخواهد بود خود راکستار به ضعیف بودن تریلوژی اعتراف کرد طرفداران به شدت عصبانین مجبورن درست ریمستر کنن حرف شما هم درسته به امید یه ریمستر عالی برای این بازی و rdr1 روی پی سی .

 25. Didier می گوید

  ابدا موافق نیستم یه چیز اشتباه و احساسی هست که بعضیا فکر میکنن gta iv بهتر هست .
  اگه جزئیات و برتری های gta iv نسبت به v ده مورد باشه ، جزئیات و برتری v به iv صد ها مورده
  1.داستان هر دو بازی خوب بود بعضیا چون داستان iv دارک تر بود میگن بهتره که من اصلا قبول ندارم
  2.درسته که محتویات تک نفره gta iv بخاطر dlc ها بیشتر از gta v هست ، اما اونور هم gta online یه دنیا دیگه هستش ! و سال ها هم براش محتویات سرگرم کننده و جالب اومده
  3.ساندترک بازی gta v رو قبول ندارم که ضعیف تر هست ! ما خیلی ساندترک های زیبایی تو بازی داشتیم حتی موزیک هایی داریم که مواقع خاصی پخش میشن مثل موزیکی که موقع پرواز با هواپیما پخش میشه خیلی تجربه لذت بخشی رو منتقل میکنه
  4 .نمره متا gta iv برای نسخه پیسی در سایت متاتریک 90 هستش که خیلی پایینه بخاطر بهینه سازی بسیار بد و … هستش ، شما اینجا نوشتید نمره بازی 98 شده که این مال نسخه ایکس باکس هست ، کلن تفاوت متا v و iv یه دونه هستش . برعکس در gta v بهینه سازی بسیار عالیه و اکثرا شما میتونید حتی با گرافیک مجتمع سی پی یو خودتون حدود 30 fps بگیرید و از بازی لذت ببرید .

 26. AmirOvski می گوید

  من هم IV بازی کردم هم V ولی GTA IV داستان خیلی جالب تری داره و اینکه بازی واقعگرایانه تر نسبت به GTA V و اینکه NIKO BELLIC در دو نسخه ی دیگر GTA IV Episode From Liberty City به صورت غیر قابل کنترل هستش ولی GTA V هر سه شخصیت با هم دوست هستند که در GTA IV اینطوری نیست و شخصیت ها با هم دشمن هستند.

  1. کیارش 1388 2010 می گوید

   دشمن نیستن بقشی از داستان با هم دشمنن تونی با هیچ کدوم مشکلی نداره فقط جانی و نیکو یزره با هم مشکل دارن و زیاد نیس

 27. SORUSH می گوید

  دلایل کمی نقص داشت از لحاظ نمره و متا چون جی تی ای ای وی چیز تازه ای بود و گرافیک تازه ای داشت نمره بیشطر گرفت ولی بازی های العان هم به جی تی ای وی نمیرسن و دو اینکه در جی تی ای وی به جزعیات خیلی توجه شده و اینکه سه شخصیت اصلی برای بازی داره عالیه البته من واقعا بین مایکل و نیکو بلیک شک دارم و خودم اول نیکو رو میپسندم بعد مایکل و اینکه یک چیز حسی وجود داره تمام دلایلی که شما اوردی درست دو تا بازی رو بزارن جلوت کدومو انتخاب میکنی در عمل گیم پلی جی تی ای وی عالیه هرچند یکم هندلینگ ماشینا بد طراحی شده ولی موقع رانندگی تکسچر جاده و هوا ادمو سمت خودش میکشونه و اینکه اگر بحس زمانیه کلی دلیل برای اوردن وجود داره ولی وقتی میخوایم مقایسه خیلی دقیق انجام بدیم کلا باید زمان رو بزاریم کنار و تاریخ ساخت هر دو رو یکی فرض کنیم اما هر دو بازی عالین من هر دو رو بازی کردم در واقع میشه گفت تمام جی تی ای ها بغیر از 1 و 2 ولی بازم هر دو عالین

 28. مهدی می گوید

  من جفتشم دارم ، انلاین و افلاینشم دارم خدارو شکرکامپیوترمم میکشه کلیم رو جفتشون مود خفن ریختم چند سری هم تمومشون کردم ولی الان حدود یک سال هست که دیگه سمت کامپیوتر نمیرم که بخوام بازی کنم چون همش یا سر کارم یا حوصلم نمگیره پشت کامپیوتر بشین تو این گرونی ی روز بیکار بشینی برای بازی یک هفته باید گشنگی بکشی اگه هم بخوام نظرمو بگم حق با شماست جی تی ای وی در اون سالی که ساخته شد همه انتظار بیشتری داشتن و باید بهتر از این بود ولی چاره چیه چون دیگه چشم به چیز جدید عادت میکنه کهنه میشه دل ازار و به همین دلیل ی تار موی جی تی ای وی رو به ای وی نمیدم چون بیشتر ترجیح میدیم وی بازی کنم چون هر چیه فعلا بهترینشونه و دیگه واقعا باید خیلی بیکار باشی بری سراغ گذشته و بخوای جی تی ای ای وی بازی کنی بازی های قدیمی فقط واسه یادی از گذشته خوبه نه واسه پلی دادن باز هم هرکی سلیقه ای داره چی بگم والا امید وارم از حرفام متوجه بشید

 29. امیر می گوید

  خدایی داستان iv عالیه ولی تنها مشکلی که داره اینه خیلی باگ داره

 30. Fortnite می گوید

  صحیح ولی وقتی وی هس همه میخرنش و نگا ب ای وی نمیندازن

 31. ناشناس می گوید

  جی تی ای iv از نظر اصلش خوبه

 32. سجاد می گوید

  سلام من نظر شخصی خودم میدونم که کدوم بازی خوبه (که بازی های خوب کم هستند) و میدونم که کدوم بازی ها هم آشغاله
  کاری هم به نظر و قضاوت و سلیقه دیگران ندارم

 33. دیس شده🗿 می گوید

  Gtav!
  چون
  1گرافیک خوب
  2داستان خوب
  3شخصیت های روانی پولدار ماجراجو
  4قابلیت های عالی(گرفتن تاکسی،خرید اینترنتی و…)

  1. admin می گوید

   ۱- مقایسه به نسبت زمان انجام شده
   ۲- کیفیت گرافیکی بازی gta iv به نسبت gta san andreas یک انقلاب محسوب میشد
   ۳- قابلیت هایی که عرض کردید، در gta iv هم وجود داره

 34. ارین می گوید

  از نظر من vبهتره iv هستش و iv واقعی هستش مثلا تویivوقتی با ماشین تصادف میکنی ماشین واقعی تر ضربه میخوره اما توی vمیتونی عکس بگیری ولی مهم اینه ک به اون شخص چه بازی لذت بده به من جی تی ای وی میده نظره من بود

 35. Arman etesami می گوید

  به نظره من بازی gta v چه از لحاظ شخصیت پردازی و چه از لحاظ اکشن بودن خیلی بهتره و به جز اون از لحاظ داستانی هم خداوکیلی gta v خیلی باحال تره 😎😎😎😎 آدم وقتی میره تو حس خفنی بهش دست میده

 36. محمدلک می گوید

  زمانی که IV به بازار اومد.درنظرمن اونقدرگرافیک داشت که بعید میدونستم تاسالهابعدبازی بتونه دراین سطح گرافیکی ارز اندام کنه.

 37. Radin می گوید

  بنظرم داستان جی تی ای سن آندرس از همشون بهتره ولی جی تی ای وی گیم پلی از همه بهتره

 38. طاها می گوید

  از نظر من فیزیک Gta iv خیلی بهتر از gta v و با یه گرافیک مود میشه گرافیکش رو تا حدی شبیه gta v یا حتی بهتر کرد!
  هر دو بازی های عالی هستن و کلا سلیقه ایه
  دنیای gta v خیلی پر رنگ و لعاب تره و دنیای gta iv فضا و گرافیک دارک داره و بنظرم با توجه به داستان دارکش ساخته شده

 39. Amir zarei می گوید

  Gta v با اختلاف بهترین نسخه gta هست
  و در کل موفق ترین محصول راک استار

  1. آرتین می گوید

   متاسفم ولی واقعیت ها اینو نشون میده که تا اینجا رد دد ردمپشن ۲ هم از لحاظ گیم پلی هم از داستان و همینطور گرافیک در صدر جدول قرار داره . پس تا بازی رد دد نکردی زود قضاوت نکن .

 40. ERFAN GAMER 1388 می گوید

  به نظر شما gta viکی قراره بیاد؟

  1. admin می گوید

   مشخص نیست

  2. می گوید

   سوقتی پیر شدیم هعب ولی احتمالا ۲۰۲۴

 41. Kiarash 1388(2010) می گوید

  نظر بنده اینه ک شوتیگ و مکانیزم کاور گرفتن و مثلا نوع سلاح ها و نوع ماشین ها و درایو و شخصیت پردازی توی GTAV خیلی بهتر بود و فکر کنم اکثر دوستان در اینکه GTA IV خودش رو خیلی جدی گرفته بود نظرشون مشترکه . بنظرم نیکو شخصیت خوبی بود ولی اصلا لیاقت نداشت ک توی هر دی ال سی بهش اشاره بشه و اینکه بنظرم تونی هم شخصیت خیلی کم هوشی بود که آخر سر هم به هیچ جایی نرسید ! بنظرم جانی بهترین شخصیت اول GTA IV بود ک تو V به فناش دادن توسط ترور ! ولی بنظرم دوست داشتنی شخصیت GTA IV بدون شک رومن بود 😂 و اینکه اصلا بعد از اتمام داستان در دی ال سی ها انگاری راکستار بهتون میگفت خوشت اومد ؟ افرین حالا بازی رو پاک کن ! منی ک به عنوان طرفدار 6 آتیشه سری GTA هستم و بنظرم از سری ردد بهتره ! من شاید GTA IV یک سال قبل تولدم عرضه شده ولی بازیش کردم و خوشم اومد ! من GTA I GTA II GTA III GTA VC GTA SAN جی تی ای لیبرتی سیتی استوریز جی تی ای وایسی سیتی استوریز GTA چایناتین وار و GTA IV و GTA V رو همه رووو 100 درصد کردم !!!!!!!!! و طرفدار کالافم هستم و کل مجموعه کالاف یعنی تک تک بازیاشو تموم کنم (4 تا مدرن وارفر و 3 تا بلک اپس و جنگ جهانی 2018 و کالاف 1و2و3) و ردد یک و دو و سایبر(باگ) و لست 1 و لست 2 و رزیدنت اویل 1 تا 8 و ……. هر سوالی در مورد گیم داشته باشید کمتر از 1 ثانیه جواب میدم
  دمتون گرم با این سایت زیباتون !

 42. پارسا می گوید

  سلام ببخشید گفتم چرا gta iv برای ps4ساخته نشد تروخدت میشه علتشو بگید ps4 جی تی ای سن اندرس داره ولی چرا gta iv نداره.؟؟؟؟؟

  1. admin می گوید

   سلام
   gta iv سال 2008 منتشر شده و نسخه ریمستر یا پورت شده اون برای کنسول ها هنوز ساخته نشده
   احتمال داره ریمستر بشه

 43. آرتین می گوید

  از لحاظ داستان iv بهتره ولی گیم پلی v. جدا از اینها برید رددد2 رو بازی کنید که از لحاظ داستان و گیم پلی و گرافیک موفق ترین محصول راک استار بوده و از سری جی تی ای خیلی بهتره . اما واقعیت ها رو باید در جی تی ای ۶ دید ! دوستانی که اطلاع ندارن جی تی ای ۶ قراره توی ۵ یا ۶ شهر از آمریکا باشه و همچنین داستان توی برزیل ، کلمبیا و احتمالا پاناما هم باشه .

 44. مسیح ظهریبان می گوید

  دوستان خیلی ها gta V رو به دلیل طبیعی بودن و نزدیک بودن به زندگی واقعی دوست دارن .
  GTA V انقدر نکات نزدیک به واقعیت داره که قابل شمارش نیست اگه به آمریکا 🇺🇸 سفر کرده باشین قطعا شباهت خیابون های اونجا رو تو بازی میبینید مثل کلاب🍻 هاش🍻 ،🌭هات بارهاش🌭 و……………………………………..‌‌.‌..‌‌‌………….
  یونیفورم های پلیس هر ایالتش .
  اگه دنبال طبیعی بودن بازی هستین و دوست دارین وقتی بازی میکنید فک کنید واقعیت هست GTA V یعنی واقعیت .
  با احترام به نظر همه دوست‌ها🙏

  1. پاسخ می گوید

   V کلاً یک کلاب عتیقه داشت دیگه
   ولی به مراتب v بازی داغون و بدردنخوری هستش

 45. مانی فروتن می گوید

  انیمیشن و مفصل گذاری شخصیت تو آی وی، یکم غیر طبیعیه
  خودم تو ایوی دیدم وقتی نیکو گردنش رو میچرخونه،انگار داره با آرمیچر میچرخه
  ولی V خیلی طبیعی تره
  ولی فیزیک و دیتیل های آی‌وی خیلی بهتره .
  ولی آی‌وی خوب optimize نشده و من با gtx1650 و رم ۸ و کور آی ۵ نسل ۱۱ هم لگ دارم
  شخصیت های آی وی بهتره و مخصوصا فلوریان، خیلی کاراش خنده داره

 46. فریمان می گوید

  سلام
  به نظر من سن اندرس از این دوتا جالب تر بود

 47. Erfan می گوید

  به نظرم در حق جی تی ای وی بی مهری کردین شدیدا!
  در مورد شخصیت پردازی شخصا نمیتونستم شخصیت نیکو رو درک کنم خیلی به نظرم یه طوری بود…در عوض به نظرم شخصیت پردازی فرانکلین خیلی عالی بود…و جز شخصیت های محبوب من تو گیم هاست…و ارتباط با شخصیت بستگی به هر فرد داره و نمیشه قطعی گفت کدوم بهتر هستن…
  به نظر من مقاله ی شما بیشتر از اینکه اثبات باشه نظر شخصی بود…با نهایت احترام به نظرتون…
  شما از یه دید نگاه میکنید و یکی از دید دیگه…مثال میزنم به نظر شما تغییر کردن شخصیت ها و سوئیچ رو شخصیت دیگه توی gta v جالب نبود و نمیذاشت ارتباط بگیری…اما به نظر من این سیستم خیلی خوب بود….شخصا ترجیح میدم شخصیت هر از گاهی تغییر کنه تا برام از یک نواختی در بیاد…به نظرم بهتره بازی ها به سمت چند شخصیتی کردن بازی هاشون برن…
  باعث تنوع و در نتیجه خسته نشدن پلیر از شخصیت یکنواخت یه کارکتر میشه….
  این متن شما جالب بود در نوع خودش چون فکر نمیکردم کسی نسخه iv رو به v ترجیح بده تا این حد…
  شخصا gta v رو بازی بهتری میدونم در تمام پارامتر ها…نظر شما هم محترمه…

 48. Yaser می گوید

  جی تی ای V داستانش به نظر من بهتره ولی فیزیک آی وی بهتره من آی وی رو ۱ بار تموم کردم وی رو هم توی کنسول بازی میکنم و مرحله ۶۳ هستم با وی بیشتر حال کردم امیدوارم جی تی ای وی آی هم که دو یا سه سال آینده منتشر میشه جذاب باشه

 49. محمدرضا می گوید

  سلام نظریه جالبی بودو قبول دارم ولی من معتقدم که زمان عرضه جی تی iv نسخه پیشرفته ای بود واینکه iv برابری میکنه با v بنظرم من باید زما ن عرضه v باید از همه گزینه ها پیشرفته تر از نسخه v الان باشه چرا چون گیمرهایی که iv رو تجربه کردن میتونن بفهمن هم تیپ هم هستن راک استار باید نسخه v رو پیشرفته تر از iv میکرد تازه با اون کیفیتی که سال 2008عرضعه کرد از اون ور اون یکیو 2013 واقعا پیشرفت آنچنانی نداشته نسخه iv فقط فضای دارک تری داره ولی واقعا حرفی برای گفتن نمیزاره دمتون گرم از مقاله جالبتون

 50. Armin 4444 می گوید

  کلا هرکی از بازی سر در بیاره فرق خوب و بدو تو روشنایی و تاریکی ترجیح بده میفهمه که gta iv نه تنها بهتر از gta v بلکه بهترین بازی تاریخه
  منی که 16 ساله گیم میزنم رو دست این بازی ندیدم هر چند الان gta v بازی میکنم ولی مطمئنن بر میگردم و یبار دیگه gta iv رو بازی میکنم

 51. M@hziyaR می گوید

  به نظر من gta iv بهتره.
  چون کیفیت بازیش بهتره.
  رانندگی واقعی.
  شدت تصادف و تاثیر واقتی روی بدنه که توی v نیست.
  ماشینای پلیس v توی دستانداز پرواز میکنن.
  اینو کسی میفهمه که وایس سیتی و سن آندریاس رو بازی کرده باشه

 52. Arshia می گوید

  حرفت منطقیه gta iv هم خط داستانی بهتری داره هم از لحاظ گرافیکی با gta v فرقی نداشت واقعا در حق iv بی انصافی شد.
  آخه یکی نیست به rockstar بگه لامصب مگه v چی داشت داشت که برای اجراش نیاز به سیستم قوی بود ولی iv به هر سیستمی می خورد.

 53. Bardia می گوید

  خب اینکه گرافیک و فیزیک IV در زمان عرضه خود حرفی نداشت، داستان پردازیش از V طبیعیتر بود، باز این به خود پلیر بستگی داره چون IV یه داستان جدی و دنباله دار داره اما V بیشتر مثل یه فیلم سینمایی زود گذره.
  اما با اضافه کردن قابلیت آنلاین به V میتونه یه برتری بین بازی و ارزش خریدشون ایجاد کنه.
  بنظرم IV لیاقت یه آنلاین خوب و پشتیبانی از رول پلی رو داشت.
  کسایی که گرافیک رو فقط درنظر میگیرن هنوز به هدف اصلی بازی استوری مود نرسیدن

 54. حسین می گوید

  سلام بر پچه ها من خودم این بازی هارو بازی کردم من میگم هرچه نسخه بره بالا خوب صد 100درصد بهتر می‌شود

  1. سجاد می گوید

   ولی بعضی مواقع بدتر می‌شود

 55. داریوش می گوید

  درود به نظر من این دوتا اصلا قابل مقایسه نیستند و بازی gta iv مزخرفترین نسخه gta هست. gta iv تنها نسخه ای بود که بعد از رفتن چند مرحله ازش اصلا ازش خوشم نیومد و gta sa با این اینکه قدیمی تر بود جلوه های ویژه اش داستانش و امکانت بزرگی مپ و همه چیزش بهتر از gta iv بود. gta iv تنها نسخه ای بود که خیلی ها نه بازیش کردند و کسانی هم که بازی کردند به بقیه توصیه نکردند. گرافیک تیره gta iv که باید برای درست شدنش از ماد استفاده کرد به علاوه مشکل رانندگی در بازی که خیلی غیر طبیعه و فنر ماشین ها غیر طبیعی بالا و پایین میشه مپ کوچیک و… کلا به نظزم آشغاله

 56. گیگا می گوید

  دلایل منطقیه اما اگر بخوایم یه بخش انلاین اشاره کنیم ۱۰۰ هیچ ای وی باخته

 57. Yi_Seo می گوید

  واقعا خوشحالم که یک نفر به این موضوع اشاره کرد
  به نظر منم بهترین نسخه جی تی ای iv هستش
  شخصیت نیکو بلیک هم به نظرم بهترین شخصیت رو بین باقی کارکترهای جی تی ای داره

 58. BENY X FIGHT می گوید

  ببینید هر دو یه شاهکار هست
  جی تی ای وی از لحاظ همه چی از جی تی ای iv بهتره چون حداقل 5 یا 6 سال فک کنم جی تی ای iv زود تر اومده ولی جی تی ای iv چون قدیمی هست نمیشه گفت چرت هست
  مثلا هنوز خیلی ها دارن جی تی ای سان اندرس بازی میکنن
  یعنی هرچی قدیمی بشه بازم هر دو یه شاهکار هستن ولی دیگه جی تی ای وی دیر تر اومد و صنعت گیم هم پیشرفت کرد
  میتونم بگم واقعا هر دو گاد هستن

  1. سجاد می گوید

   V چرت و داغون هستش
   ولی باز iv یکم بهتره

   1. حامد می گوید

    Iv هم آشغال و بدتر هستش

 59. BENY X FIGHT می گوید

  اصلا نه جی تی ای وی نه جی تی ای iv
  جی تی ای سان خخخخخ

  1. ناشناس می گوید

   🤣🤣

 60. Amir می گوید

  GTA V دومین بازی پرفروش جهان هست معلومه که از GTA IV بهتره
  از نظر داستان هم GTA San Andreas بهترین داستان رو داره

  1. سوال می گوید

   خب پراید هم فراوان فروخته مگر ماشین خوبی است؟

 61. Arta می گوید

  به عنوان کسی که اصلا از عنوان GTA خوشم نمیاد و بیشتر طرفدار بازی های سبک های متفاوتم GTA IV برای من یک بازی خاطره انگیز فوق العادست. داستان اون داستانیه که باید باشه اون چیزی که همیشه تو دنیای گیم کم بود یک بازی واقع گرایانه دارک ناراحت کننده که یه خلافکار عادی هستی و لازم نیست به هواپیما بدزدی یا به پایگاه ارتش حمله کنی یا وسط نیویورک تانک برونی! قسمت های مافیایی بازی منو به شدت یاد سریال هایی مثل سوپرانوز انداخت و یا دی ال سی The Lost and Damned منو یاد سریال سانز اف انرکی انداخت. اگه از داستان و کارکتر و بکگراند استور بگذریم که به نظر من یکی از بهترین های تاریخه میرسیم به گیم پلی که از نظر خوش ساخت بودن واقعا کم نداشت گرافیک خوب دوران خودش حتی شاید فیزیک بهتر از بازی های نسل بعد تنها ایراداتی که از بازی میتونم بگیرم شخصی سازی خیلی کم بازی که انتظار میره حداقل از سری قبلی کمتر نباشه و نقشه کوچک بازی و فعالیت ها به عنوان یک بازی اپن ورلد بود عملا نمیتونم حتی بهش بگم اپن ورلد خارج از داستان بازی نهایتا میتونستی با پسر خالت بری بیلیارد بازی کنی.

 62. hoossein می گوید

  GTAVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

 63. صالح می گوید

  درود بر همه به خصوص ادمین وسایر کاربر ها خاستم بگم که درسته بازی جی تی ای وی و جی تی ای آی وی جفتشون عالین ولی سن اندرس :))) سن اندرس چن ساله میگذره ازش 20 ؟ نمیدونم ولی خدایی از جفت اینا بهتر بود چه از نظر داستان بازی چه از نظر خواطره خدایی شما یه گیمرو بیارید که هم وی بازی کرده باشه هم آی و هم سن اندرس حالا بپرسید با کدوم بیشتر خاطره داری اگه نگفت سن اندرس بیاید فوش بدید به من 🙂

  1. Ahmad می گوید

   Gta sa خیلی بهتره حتی اگه بخوای فقط پرسه بزنی. اگه بازی کنی مراحلشو واقعا لذت میبری. بهترین خط داستانی

 64. سپی می گوید

  شما برید GTA sa بازی کنید گرافیکش رو ببینید چند سال بعد ۲۰۰۸ GTA iv اومد با بهترین گرافیک بین تمام بازی ها رو دست نداشت من اولین GTA ای ک بازی کردم sa بود ولی به جرات میگم کسایی که سیستمش رو دارن حتما iv پلی بدن خیلی خوبه از لحاظ داستانی و جزئیات شما کارتن خواب میبینی مواد فروش میبینی همه جور آدمی تو گیم میبینی

 65. Armin می گوید

  منی که هنوز سن اندرس پلی میدم

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود