نقد و بررسی فصل اول سریال Raised By Wolves | درام خانوادگی، سیاره ممنوعه

0 2,075

زمانی که اعلام شد تراویس فیمیل (شخصیت راگنار در سریال وایکینگ ها) در سال 2020، در یکی از سریال های علمی تخیلی حضور دارد، در ایران منتظر آغاز این سریال (یعنی بزرگ شده توسط گرگ ها / Raised By Wolves) شدند؛ تا اینکه چند وقت قبل به طور رسمی آغاز شد و بعد از گذشت چند قسمت از آن متوجه شدند این سریال چیزی فراتر از اینها است که بخواهند فقط به عشق تراویس فیمیل آن را تماشا کنند …

در رابطه با سریال بزرگ شده توسط گرگ ها (Raised by Wolves)

در ادامه به نقد و بررسی فصل اول سریال Raised By Wolves (بزرگ‌شده توسط گرگ‌ها) می‌پردازیم که توانسته در سال 2020 به یکی از جذاب‌ترین سریال‌های این روزها تبدیل شود. با سایت پلی‌ مگ همراه باشید.

نقد و بررسی فصل اول سریال Raised By Wolves

توجه: * برخی از بخش های نقد و بررسی فصل اول بزرگ شده توسط گرگ ها حاوی اسپویل می باشد *

The Honking ربات مجارستانی:«با تمام دانش‌تان از علم روز، متوجه رمزوراز صحبت کردن و راه رفتن ربات‌ها شده‌اید؟»

حالت T ربات قاتل و دیوانه سریال و فلسفه آن

سیر ریدلی اسکات (Sir Ridley Scott) با 82 سال سن، اکنون چهل سال است که پایه اصلی فیلم و سریال‌های سینمای و تلویزیونی است. اما در یک لحظه در میان تولید سریال Raised By Wolves، گروه صدای سریال با هزاران مشکل به سراغ اسکات رفتند و برای او توضیح دادند که ربات قاتل و دیوانه سریال باید حالت T به خود بگیرد، به همین سبب با یک سری از احتملات گیچ‌کننده‌ای روبرو شدیم. (البته، این تیم در ابتدا برای او توضیح داد که حالت T چیست و چه اهمیتی دارد؛ اگر می‌خواهید بدانید حالت T به چه صورت است، باید بگوییم که زمانی که یک شخص دو دست خود را در امتداد شانه‌هایش بالا ببرد، کل بدن شکل صلیب به خود می‌گیرد به این حالت حالت T می‌گویند.)

حالت T (مسیح گونه) ربات سریال Raised By Wolves
حالت T (صلیب گونه) ربات سریال Raised By Wolves

با اینکه ربات‌های سریال بزرگ‌شده توسط گرگ‌ها رفتار خداگونه‌ای نداشتند، ولی با CGI (جلوه‌های گرافیکی رایانه‌ای) به موجودات بی‌نقصی تبدیل شدند. گرافیک رایانه‌ای منحصربه‌فرد آنها باعث شده که بازی و عملکردشان زنده‌تر و طبیعی‌تر به نظر برسد.

سریال بزرگ‌شده توسط گرگ‌ها علی‌رغم داستان خیره‌کننده، مزخرف (مزخرف به معنای پرزرق‌وبرق ولی بی‌محتوا) و لباس‌های نقره‌ای‌شان در سریال به نظر می‌رسد که بخشی از وجود شخصیت‌های آماندا کالین (Amanda Collin) و ابوبکر سلیم (Abubakar Salim) ربات است، مانند میزبان‌های سریال Westworld که با ربات‌های مختلفی که کم از جادو نبودند منحط شدند. با اینکه تنها بخشی از آنها ربات است، ولی بهترین لحظات‌شان زمانی است که با همان زبان ماشینی خود استدلال‌های کاملاً انسانی برای یکدیگر می‌آورند.

این موضوع هرگز دل مخاطب را نمی‌زند و طاقت‌فرسا هم نیست و نشان‌دهنده آن است که این قلمروی علمی-تخیلی یادآور کارهای قبلی اسکات است. حتی اگر این اندروید‌های انسان‌نما و قانع‌کننده را از Mega-City 1 خارج کنیم و در یک سیاره ایزوله و متروکه‌ای قرار دهیم، باز هم ذهن‌مان به ناچار سراغ فیلم Blade Runner می‌رود. البته زمانی که اینگونه سریال‌ها با خونریزی سروکار نداشته باشند، با یکی از استانداردهای صنعت فیلم و سریال؛ یعنی ظهور بیگانه‌ها شروع می‌شوند. برای اینکه درک بهتری از این بابت داشته باشید، می‌توانیم به طور شگفت‌انگیزی به پس‌زمینه شهر ناآبادی در فیلم Half-Life اشاره کنیم.

همچنین در سریال Raised By Wolves برخورد تمدن‌هایی بین دین و کفر را مشاهده می‌کنیم. زمانی که زینجر (Zinger) دو دست خود را باز می‌کند و حالت T به خود می‌گیرد، لزوماً و مستقیماً به دین مسیحت اشاره نمی‌کند و اصلا با آن مقایسه نمی‌شود یا حداقل هم اگر مقایسه بشود، اسم دیگری دارد. اگر هم بخواهید به خاطر چند شماره ردیف‌شده، فرض کنید که با حالت T به دین مسیحیت اشاره می‌کند، خیلی هم اشتباه نمی‌کنید. با این تفاوت که هواخواه‌هان این دین منحرف شدند و یک راه فرعی را در پیش گرفتند تا خورشید را بپرستند و سول (Sol) را عبادت کند.

سریال بزرگ شده توسط گرگ ها (Raised By Wolves) طرف هیچکس نیست!

با این حال، سریال بزرگ‌شده توسط گرگ‌ها کاملاً از مسائل خسته‌کننده و معمولی که بین دین و کفر رد و بدل می‌شود، فراتر رفته و هیچ پیام ساده‌ای درباره اینکه حق با کدام طرف است را بیان نمی‌کند. هم از میان مومن‌ها و هم از میان کافرهای سریال، شخصیت‌های دلسوزانه‌ای می‌بینیم. از همه اینها مهم‌تر اینجاست که هر دو طرف باید از مسائل بزرگ خود عقب بکشند و به فکر بقای خودشان باشند، مخصوصا زمانی که هیچ کدام از طرفین نمی‌توانند در سیاره Kepler 22B یا Earth 2 زنده بمانند. البته آنها نه به خاطر اینکه ربات هستند، بلکه به خاطر اینکه یک خالق دارند، تفاوتی در خود نمی‌بینند و مجبور به کاری هم نیستند.

با این حال، اگر کسانی که این سریال را می‌بینند و با دین مسحیت هم آشنایی کمی دارند، باز هم می‌توانند از مزیت سریال برخوردار شوند؛ چون هیچ کدام از مخاطبان به این نیاز ندارند که تک تک صحنه‌های سریال را بررسی کنند. این همان چیزی است که در برخی از فیلم و سریال‌های علمی-تخیلی مشاهده می‌شود. مخصوصاً، کالین که از لحاظ بصری بسیار برای مخاطبان آشنا است. در تصویری می‌بینیم که او در جایی بین دیوید بویی (David Bowie) به زمین هبوط می‌کند و اصرار می‌کند که باید از اسپایس (نوعی مواد مخدر) استفاده کند، اما اگر بخواهیم بیشتر بگوییم و فراتر از آن به این موضوع نگاه کنیم می‌توانیم بگوییم که سریال بیشتر روی مفهوم‌های بنیادی عمدتاً خانواده و زنده‌ماندن تمرکز دارد که برای هیچکس معنایی ندارد. حتی اگر با فیلم و سریال‌های علمی-تخیلی آشنا نباشید، با اصول سریال Raised By Wolves مشکلی نخواهید داشت.

سریال Raised By Wolves چیزی فراتر از تعصبات دو گروه مذهبی ها و آتئیست ها (خداناباوران) را به تصویر می کشد
سریال Raised By Wolves چیزی فراتر از تعصبات دو گروه مذهبی ها و آتئیست ها (خداناباوران) را به تصویر می کشد

این سریال بهترین سریال است، چون به محض اینکه سریال شروع می‌شود، می‌توانیم چیزهایی درباره فناوری‌های غیرمختص به آیند، دنیای بیگانه که علی‌رغم خصمانه نبودن به نظر نمی‌رسد مکان دوستانه‌ای هم داشته باشد و نیم‌نگاهی به بشر که سرآخر زمین را نابود می‌کند، را داشته باشیم. این نوع از پس‌زمینه‌ها می‌تواند  تصویر مشخصی به شما ارائه دهد و می‌توانیم تایید کنیم که سریال بزرگ‌شده توسط گرگ‌ها هم به طور شگفت‌انگیزی به سمت تیر و تاری میل دارد.

هیجان انگیز بودن سریال، یکی از فاکتورهای مثبت آن است

بهترین نقطه این سریال‌ها حتی فضای علمی-تخیلی بودنشان نیست، بلکه قصه‌های مرزهای آمریکا است که در زمان فرا رسیدن زمستان با کمبود غذا مواجه می‌شوند. بعلاوه، اگرچه سریال Raised By Wolves سرشار از صحنه‌های اکشن نیست، اما روند سریال بارها و بارها به سمت هیجان‌انگیز شدن پیش می‌رود و اغلب شخصیت‌های کودکان سریال را می‌بینیم که در معرض خطر قرار می‌گیرند.

هیجان انگیز بودن سریال دست کمی از عناوین اکشن و هیجان انگیز ندارد، این نکته در برخی از سکانس های فصل اول به وضوح قابل مشاهده است
هیجان انگیز بودن سریال دست کمی از عناوین اکشن و هیجان انگیز ندارد، این نکته در برخی از سکانس های فصل اول به وضوح قابل مشاهده است

درباره بازیگران کودک سریال صحبت شد، بهتر است بگوییم که عملکرد وینتا مک‌گراث (Winta McGrath) به هیچ وجه مشکلی نداشته، اما تنها مشکلش این بود که هر وقت که حرف می‌زند شما تعجب می‌کردید که چگونه یک کودک که در یک سیاره دورافتاده زندگی می‌کند می‌تواند لهجه RADA را زیبا، رسا و لفظ قلم صحبت کند. مخصوصاً وقتی که با ربات‌هایی بزرگ شده که صحبت کردنشان خنثی، بی‌طرف و بدون هیچ تهدیدی است. تمام بازیگران کودک لهجه‌های درهم برهمی دارند، ولی لهجه هیچ کدام از آنها به اندازه لهجه وینتا ناهمخوانی ندارد.

آیا این مسئله باعث می‌شود که دیگر درگیر سریال Raised By Wolves نشوید؟ احتمالاً با توجه به تاریخ طولانی مدت ژانر علمی-تخیلی فرماندهان، مبارزان فضایی و ستاره‌ای، شرورها و بیگانه‌های کاریزماتیک که همگی به نحوه احسن هستند، لهجه یک کودک در سریال آنقدرها هم نمی‌تواند بد و تاثیرگذار باشد. وینتا مک‌گراث از این نظر به نظر نمی‌رسد یک مهاجم ترسناک باشد و در بدترین حالت 2 یا 3 امتیاز ژانر علمی-تخیلی می‌گیرد، درحالی که ویلیام شاتنر (William Shatner)10 امتیازه است.

او از دیگران متمایز بود و او را دست‌کم می‌گرفتند، تا اینکه واقعاً از لحاظ فیزیکی به مشکل برمی‌خوردند یا دیوانه قدرت می‌شدند. در هیچ کدام از فضا، داستان، حتی سکانس‌های رویایی افراطی اشکالی دیده نمی‌شود، چون ریدلی اسکات چهل سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند و به کار خود وارد است. اگرچه او حضور خلاقانه و پررنگی در سریال داشته، تنها دو قسمت ابتدایی فصل اول سریال Raised By Wolves را کارگردانی کرده است که قسمت اول آن به سرعت یک فیلم سینمایی دیده شد. صادقانه بخواهیم بگوییم اگر سریال را ندیده باشید، تفاوت‌های آن بین فیلم سینمایی را متوجه نخواهید شد.

این سریال بعد از اینکه یک سریال علمی تخیلی است، یک درام خانوادگی فوق العاده است!
این سریال بعد از اینکه یک سریال علمی تخیلی است، یک درام خانوادگی فوق العاده است!

از آنجا که فضای سریال بزرگ‌شده توسط گرگ‌ها درام و خانوادگی است، نیازی به خون و خون‌ریزی نیست. از این جهت، سریال بزرگ‌شده توسط گرگ‌ها نشانه‌ای از اسطوره رومولوس و رموس است که این سریال به نوع درستی به آن پرداخته. اکثر شخصیت‌های در حال حاضر سریال Raised By Wolves به نوعی فرزند یا والدین جانشین هستند. بنابراین، چه تحسین بالاتری وجود دارد که شما هم نگران تندرستی آنها باشید؟

 

نقد و بررسی فیلم و سریال های جدید را از سایت پلی مگ دنبال کنید!

نظر شما نسبت به فصل اول سریال Raised By Wolves چیست و سطح آن را چطور ارزیابی می کنید؟

منبع: سایت پلی مگ

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
90%
Awesome

نتیجه گیری نهایی از نقد و بررسی فصل اول سریال بزرگ شده توسط گرگ ها

در یک کلام فصل اول سریال Raised By Wolves را می توان جزو برترین سریال های 5 سال اخیر دانست و حتی اگر علاقه ای به سبک علمی تخیلی نداشته باشید، با توجه به ویژگی های درام گونه و ... شما را تا حد زیادی راضی می کند و شاید بتواند تبدیل به یکی از برترین سریال های عمرتان شود
  • نمره نهایی از 10 نمره انتخاب شده است
یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود