نقد و بررسی بازی ایرانی اینکس (Inex) | تمرکز و تعادل همگام با موسیقی

1 5,094

اینکس ؛ اولین و برترین بازی ریتمیک ایرانی …؟

اینکه بخواهم در رابطه با تاثیرات شگفت انگیز موسیقی بر روح و روان صحبت کنم، جدا دیگر کلیشه ای شده است، پس سریع می روم سر اصل مطلب و نقد و بررسی بازی اینکس (Inex) که با افتخار یک بازی کاملا ایرانی است.

چند سالی است صنعت گیم (شاخه موبایل) در ایران دچار پیشرفت بسیار خوبی شده است و اگر سری به مارکت های ایرانی بزنیم، متوجه میشویم که تعداد زیادی از بازی های موفق این روزها، ساده و در عین حال خلاقانه هستند. یکی از سبک های مورد علاقه من، سبک ریتمیک است که متاسفانه بازی خاصی در این زمینه توسط بازی سازان ایرانی ساخته نشده است و حداقل من ندیده و تجربه نکرده ام.

مدتی قبل بازی ایرانی Inex که یک بازی خلاقانه و ریتمیک و بر پایه تمرکز و موسیقی است را دانلود و تجربه کردم و دوست دارم تجربیات خودم را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

با نقد و بررسی بازی اینکس همراه سایت پلی مگ باشید.

بررسی نقاط ضعف و قوت بازی INEX

گرافیک ساده اما بسیار جذاب

اولین ویژگی از بازی اینکس که نظر من را جلب کرد، بدون شک گرافیک ساده و جذاب آن بود.
بازی از لحاظ گرافیکی به هیچ عنوان پیچیده و شلوغ نیست اما رنگ بندی و طرح ها به خوبی با ریتم موسیقی سینک شده اند. به نظر من یکی از مهم ترین ضعف هایی که بازی سازان ایرانی دارند، عدم پرداختن به UI است که نتیجه آن می شود خسته شدن گیمر از فضای بازی. این مورد از نگاه خیلی ها شاید ساده به نظر برسد اما طبق تحقیقاتی که روی کاربران اپلیکیشن ها، سایت ها و علی الخصوص گیمرهای بازی های فکری انجام شده است، این مورد جزو مهم ترین چیزهاییست که یک بازی ساز باید رعایت کند .

گرافیک جذاب و خلاقانه بازی اینکس
گرافیک جذاب و خلاقانه بازی اینکس

انتخاب درست آهنگ ها

به نظر من سازندگان بازی اینکس، بهترین انتخاب ها را برای موزیک هر یک از مراحل داشته اند و با توجه به تجربه شخصی خودم می گویم، آهنگ های انتخاب شده با توجه به روند چالش برانگیز بودن و فضای مراحل، بهترین انتخاب ممکن بوده اند، همچنین هر کدام از آنها با توجه به سبک مراحل، انرژی مختص به آن فضا را منتقل می کنند.
دقت به جزئیات چیزی است که سازندگان سبک ریتمیک باید به آن خیلی توجه داشته باشند.

چالش منطقی بر پایه تمرکز و تعادل

به نظر من چیزی که اینکس را بسیار جذاب می کند و باعث می شود تا همیشه این بازی داغ بماند، ارتباط مستقیم سطح چالش مراحل بازی با تمرکز لحظه ای شما است. به طور مثال ممکن است شما زمانی که آرامش ذهنی دارید، تمام مراحل بازی را رد کنید و یا در بخش امتیازی، رکورد خود را بزنید اما وقتی چند ساعت بعد که تمرکز خاصی روی بازی و محیط اطراف خود ندارید، شاید بعد از ده دفعه آزمون و خطا، نتوانید به امتیاز زمانی که تمرکز دارید برسید!

همچنین خوشبختانه سطح چالش مراحل مختلف بازی در سطح معقولانه ای قرار دارد، به طوری که نه می توان آن را غیر عادلانه و نه بسیار ساده و راحت دانست که همین باعث شده است تا چالش های بازی برای همه لذت بخش باشد.

گیم پلی ساده امکان تجربه بازی را برای تمامی رده های سنی ممکن کرده است

گیم پلی بازی اینکس در لمس کردن صفحه گوشی خلاصه می شود، اما همین سادگی باعث شده است تا این بازی برای تمامی رده های سنی مناسب باشد و کوچک و بزرگ بتوانند به تجربه اینکس بپردازند، پس به جای اینکه گیم پلی ساده یک ضعف باشد، یک نقطه قوت هم محسوب می شود.

وجود سیستم لیدربرد و اچیومنت

یکی از موضوعاتی که باعث می شود تا یک گیمر برای دست یافتن به رکوردهای بهتر تلاش کند، بدون شک وجود سیستم لیدربرد و اچیومنت در بازی است. بازی اینکس نیز خوشبختانه از وجود سیستم لیدربرد و اچیومنت بهره مند می باشد اما درحال حاضر تعداد اچیومنت هایی که قابل دریافت هستند فقط 4 عدد می باشد که اگر بخواهیم جدید بودن بازی را در نظر بگیریم، خیلی نمی توان به این موضوع ایراد گرفت، اما به شخصه انتظار دارم سازندگان بازی بیشتر روی اچیومنت ها کار کنند تا جذابیت بازی دو چندان شود.

تعداد اچیومنت های اینکس درحال حاضر کم است
تعداد اچیومنت های اینکس درحال حاضر کم است
سیستم لیدربرد بازی ایرانی اینکس (Inex)
سیستم لیدربرد بازی ایرانی اینکس (Inex)

وجود بخش های مختلف در بازی

یکی از موضوعاتی که باعث شده است تا اینکس خود را از بازی های امتیازی ساده جدا کند، وجود بخش های مختلف در بازی است. به شخصه معتقدم اگر تنها بخش بازی، همان بخش رکوردی می بود، باز هم چیزی از یک بازی استاندارد کم نداشت و حتی اگر شما با برخی از بازی های ریتمیک استاندارد جهانی نیز این بازی را (فقط بخش امتیازی) مقایسه کنید، متوجه می شوید که پتانسیل رقابت کردن را دارد.

وجود بخش های مختلف در بازی اینکس
وجود بخش های مختلف در بازی اینکس

کم بودن تعداد مراحل بازی

راز تاپ باقی ماندن بازی ها، بدون شک تداوم بروزرسانی ها و اضافه شدن کانتنت های جدید به بازی است. شما اگر بازی های امتیازی و ریتمیک خارجی را تجربه کرده باشید، حتما می دانید که چقدر طولانی هستند و هر چند وقت یکبار، سازندگان آن بازی محتویات جدیدی اضافه می کنند. اینکس از لحاظ کیفیت فوق العاده است، اما از لحاظ کمیت هنوز خیلی جای کار دارد تا بتواند تبدیل به یک بازی ثابت و همیشگی در گوشی های موبایل شود.
تعداد مراحل بازی بین 20 تا 23 است که به نظرم برای بازی امتیازی و ریتمیک بالا محسوب نمی شود.

نظر نهایی سایت پلی مگ درباره بازی اینکس به صورت خلاصه

اینکس برای من از آن دسته از بازی هاییست که هیچوقت از موبایلم پاک نمی شود و در زمان بیکاری، علی الخصوص وقت هایی که دسترسی به اینترنت ندارم، دوست دارم به تجربه آن بپردازم. اتفاقا چندین بار این اتفاق افتاد و قصد داشتم برای دقایق کمی (مثلا تا زمانی که مشکل اتصال به اینترنت حل شود!) اینکس را بازی کنم، اما بیشتر از زمانی که قصد داشتم برای بازی صرف کنم طول کشید!

به شخصه نمی توانم به بازی ایراد بزرگی بگیرم و اگر ضعفی وجود دارد به دلیل این است که بازی مدت زمان زیادی نیست عرضه شده و با توجه به روند رو به رشد بازی (چه از لحاظ تعداد دانلود و چه از لحاظ محتوایی)، ضعف هایی مثل کمبود تعداد مراحل بازی، با مرور زمان حل خواهند شد.
به طور کلی اینکس را یک بازی کاملا استاندارد و شیرین برای گوشی های موبایل می دانم و احتمالا بهترین بازی ریتمیک ایرانی محسوب می شود.

بازی اینکس را از کجا دانلود کنم؟

بازی اینکس در کافه بازار و گوگل پلی موجود است، کافیست Inex یا اینکس را در یکی از این دو برنامه جستجو کنید؛ همچنین از طریق دکمه های زیر نیز می توانید به بازی دسترسی پیدا کنید.

دانلود بازی اینکس از کافه بازار

 

نقد و بررسی بازی های ویدیویی جدید را از سایت پلی مگ دنبال کنید!

نظر شما نسبت به بازی ایرانی اینکس چیست؟

منبع: سایت پلی مگ

9
عالی

نقد و بررسی بازی Inex

به شخصه از خود بازی نمی توانم ایراد بگیرم چون کاملا از تجربه آن لذت بردم و اگر ایراد و ضعفی وجود داشته باشد، فقط و فقط در بحث کمیت است؛ همچنین تابحال بازی ایرانی ریتمیک تجربه نکرده ام و از دیدگاه من اینکس اولین و برترین بازی ریتمیک در ایران محسوب می شود
  • نمره داده شده 9
1 دیدگاه
  1. محمدصادق می گوید

    رفتم بازی کردم داداش خیلی قشنگ بود، دمت گرم بابت معرفی.
    تا قبل از معرفی شما نمیشناختمش

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود