نقد و بررسی بازی لبه ی ترس | لبه‌ ی ترس، لبه‌ ی هیجان!

هیجانی جدید و به دور از کلیشه!

6 4,163

مقدمه ای بر نقد و بررسی بازی لبه ی ترس

نقد و بررسی بازی لبه ی ترس: علی رغم اینکه ترس و وحشت برای انسان ناخوشایند است، اما گاهی اوقات ترکیب ترس و وحشت با هیجان معجون شیرینی را به وجود می آورند که انسان به طور آگاهانه مشتاق تجربه این حس می شود. بازی های ترسناک ویدیویی و یا فیلم ها و سریال های ترسناک با کیفیت و پرطرفدار، مثال خوبی برای تایید این نکته هستند. البته متاسفانه در یکی دو دهه‌ی اخیر ایده های تکراری و کهنه به خصوص در سینما، باعث کم شدن طرفداران  ژانر وحشت در گیشه ها شده است و اکثرا شاهد نمره های پایین این عناوین، چه از سوی منتقدان و چه از سوی بینندگان هستیم. همچنین صنعت بازی سازی در دهه گذشته از این قاعده مستثنی نبوده است و شاهد این بوده ایم که اکثر بازی های ژانر وحشت دارای کیفیت لازم برای القای هیجان و ترس به بازیکنان نبوده اند.

نقد و بررسی بازی ایرانی لبه ی ترس را از دست ندهید.
نقد و بررسی بازی ایرانی لبه ی ترس را از دست ندهید.

اما همانطور که می دانید همیشه استثناها وجود دارند. به طور مثال بازی Resident Evil توانست ارائه بسیار خوبی داشته باشد و رضایت طرفداران را جلب کند. دو هفته پیش بود که بازی لبه ی ترس را دانلود کردم و بعد از چند ساعت بازی، متوجه شدم که باید اسم این بازی را به لیست استثناها اضافه کنم! اما چیزی که خوشحالی مرا دو چندان می کند، این است که 0 تا 100 این بازی توسط یک تیم ایرانی مستعد طراحی شده است.
در ادامه جهت بررسی نکات مثبت و منفی، با نقد و بررسی بازی لبه ی ترس همراه باشید.

نقد و بررسی بازی لبه ی ترس

 

نگاهی به نکات منفی و مثبت بازی ایرانی لبه‌ی ترس

روی سینماتیک ها حسابی کار شده است

همان اول که وارد بازی می شوید، متوجه کیفیت بسیار بالای سینماتیک های بازی خواهید شد. به جرات می توانم بگویم که سطح سینماتیک های بازی لبه ی ترس چیزی فراتر از بازی های موبایلی و مطابق با استانداردهای جهانی است. بدون شک وقتی همان ثانیه اول کیفیت بسیار بالای سینماتیک های بازی را می بینید، ترغیب می شوید که بازی را تا انتها ادامه دهید.
بدون شک کیفیت بالای سینماتیک ها یکی از نقاط قوت بازی ایرانی لبه ی ترس محسوب می شود.

سینماتیک های بازی واقعا فوق العاده است
سینماتیک های بازی واقعا فوق العاده است

داستانی مرموز در کنار معماهای چالش برانگیز

قبلا چند بازی ایرانی زامبی محور را تجربه کرده ام، اما متاسفانه هیچکدام از این بازی ها یا داستان نداشتند یا چالش برانگیز نبودند. اما خوشبختانه بازی لبه ی ترس از این دسته بازی ها نیست و علاوه بر اینکه داستان جذابی دارد، گاهی شما را به چالش نیز می کشد (تعداد چالش ها در حد متوسطی قرار دارد و منطقی است). همچنین یادداشت هایی که در اتاق های مختلف وجود دارند، کمک شایانی به مرموزتر شدن بازی کرده اند.
خوشبختانه باید بگویم که این بازی از هرگونه کلیشه به دور است، چیزی که در خیلی از بازی های ایرانی به فراوانی دیده می شود.

برگه های یادداشت، تاثیر زیادی را روی مرموز بودن داستان گذاشته اند.
برگه های یادداشت، تاثیر زیادی را روی مرموز بودن داستان گذاشته اند.

اتمسفر و فضای بازی، هیجان را به شما منتقل می کند

یکی از ویژگی هایی که باعث شده است تا بازی ایرانی لبه ی ترس به یک عنوان مستقل موفق تبدیل شود و در حد استانداردهای جهانی ظاهر شود، بدون شک فضاسازی و اتمسفرهیجان انگیز آن است. جالب است بدانید که تمامی اشیاء و مکان های بازی، توسط تیم Persiangulf DC ساخته شده است. به معنای دیگر شما در این بازی هیچ طرح آماده ای را مشاهده نخواهید کرد. شخصا این زحمت استودیوی Persiangulf DC را تحسین می نمایم و اگر همین روند رو به رشد خود را ادامه دهند، بدون شک در عرصه بین المللی نیز خواهند درخشید.
اگر سخت افزار موبایل شما توانایی اجرای بازی با آخرین سطح گرافیکی را داشته باشد، بیشتر متوجه اتمسفر جذاب و نورپردازی فوق العاده بازی خواهید شد، فقط کافیست فضای بیرون دانشگاه را با دقت بیشتری تماشا کنید.

فضای ترسناک بیرون دانشگاه واقعا دلهره آور است
فضای ترسناک بیرون دانشگاه واقعا دلهره آور است

صداگذاری جای کار دارد

علی رغم تمام ویژگی های مثبتی که بازی لبه ی ترس دارد، اما صداگذاری هنوز جای کار دارد. البته بی انصافی است اگر نگویم که هرچه به پایان بازی نزدیک تر شوید، این ضعف کمرنگ تر می شود. البته صداگذاری شخصیت اصلی بازی (فرید) در سطح بسیار خوبی قرار دارد، علی الخصوص زمانی که یک زامبی از کنار شما رد می شود و صدای نفس نفس زدن فرید به گوش می رسد. با توجه به اینکه افشین انصاری و تیم وی مدت زمان زیادی نیست که به صورت حرفه ای وارد صنعت بازی سازی شده اند و  بازی لبه ی ترس با کمترین امکانات ساخته شده است، این ضعف جای چشم پوشی دارد.
البته اگر بخواهیم به بخش های مختلف این المان، مثل موسیقی بکگراند و … بپردازیم، بازی در سطح بسیار بالایی قرار دارد. اما با توجه به اینکه المان های مختلف بازی، مثل داستان و فضاسازی محیط ها به خوبی انجام شده است، انتظارات از بخش صداگذاری بالا می رود .

گیم پلی در سطح قابل قبولی قرار دارد

به طور کلی اگر بخواهیم مکانیزم های گیم پلی را مورد بررسی قرار دهیم (گان پلی، حرکت کاراکتر) و آن را با بازی های جهانی موبایل مقایسه کنیم، بازی لبه ی ترس در حد قابل قبولی قرار دارد. به معنای دیگر این مکانیزم ها چیز جدیدی برای ارائه کردن ندارند و نمونه آن را در بازی های مختلف دیده ایم. شخصا توقع داشتم گان پلی کمی نرم تر و راحت تر بود.
به هرحال باز هم تاکید می کنم که گیم پلی بازی در سطح قابل قبولی قرار دارد، چیزی بین خوب و متوسط.

ای کاش روی گان پلی بازی بیشتر کار می شد.
ای کاش روی گان پلی بازی بیشتر کار می شد.

زامبی هایی که واقعا ترسناک هستند!

زمانی که فهمیدم بازی لبه ی ترس زامبی محور است، اولین چیزی که در ذهنم پدید آمد، زامبی های شل و ول مسخره بود، اما بعد از نصب بازی و تجربه چند دقیقه ای آن، ورق به طور کلی برگشت . طراحی زامبی ها بسیار عالی است و زامبی ها واقعا ترسناک اند. این حرف من را کسانی متوجه می شوند که این بازی را تجربه کرده اند و جلوی یک زامبی با خشاب خالی قرار گرفته اند!
راستی، حتما امتحان کنید!!!

اولین زامبی بازی لبه ی ترس
اولین زامبی بازی لبه ی ترس

گرافیک بالا و بهینه بودن بازی لبه ی ترس

علی رغم اینکه بازی لبه ی ترس از گرافیک بالایی برخوردار می باشد و دارای جزئیات فراوانی است، اما توانایی اجرا روی گوشی های معمولی را دارد. البته اگر سخت افزار موبایل شما قوی باشد، تجربه بهتری را از بازی کسب می کنید.
بهینه بودن بازی جزو مهمترین موارد در بازی های ویدیویی است که برخی از شرکت های بزرگ بازی سازی مثل یوبی سافت و الکترونیک آرتز از آن غافل شده اند.

تنظیمات گرافیکی درون بازی باعث شده است تا همه امکان اجرای بازی را با توجه به سخت افزار موبایل خود داشته باشند.
تنظیمات گرافیکی درون بازی باعث شده است تا همه امکان اجرای بازی را با توجه به سخت افزار موبایل خود داشته باشند.

مودهای جدید در راه است …

مود جدیدی به بازی تحت عنوان بقا اضافه شده است که شباهت بسیار زیادی به بخش Zombie سری بازی Call of Duty دارد. البته اگر اشتباه نکنم این بخش هنوز تکمیل نشده است و در فاز بتا (Beta) قرار دارد. به هرحال فعلا زود است که بخواهیم در رابطه با تنوع بخش های مختلف بازی لبه ی ترس صحبت کنیم.

تصویری از مود بقا (Survival) | نقد و بررسی بازی لبه ی ترس
تصویری از مود بقا (Survival) | نقد و بررسی بازی لبه ی ترس

نتیجه گیری نهایی از نقد و بررسی بازی لبه ی ترس

بازی لبه ی ترس در میان عناوین ایرانی، یک عنوان منحصر به فرد و خارق العاده محسوب می شود که به جرات می توان گفت در مقایسه با بازی های ایرانی، نقطه ضعف خاصی در این بازی پیدا نمی کنید.  این بازی توانایی انتقال ترس و هیجان را به مخاطبان خود دارد و این خود یک موفقیت بزرگ، برای تیم توسعه دهنده بازی است.
در یک کلام: با لبه ی ترس، هیجان توام با ترس را تجربه کنید.

لبه ی ترس، تجربه منحصر به فرد ترس و هیجان

پلی مگ

نقد و بررسی بازی های ایرانی را در سایت پلی مگ دنبال کنید:

نظر خود را نسبت به نقد و بررسی بازی لبه ی ترس با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: پلی مگ

دانلود بازی لبه ی ترس از کافه بازار
دانلود بازی لبه ی ترس از کافه بازار
نتیجه گیری نهایی از نقد و بررسی لبه ی ترس
93%
نمره نهایی

نحوه انتخاب نمره نهایی

 • نمره نهایی از 10 نمره انتخاب شده است

همانطور که در نقد و بررسی گفته شد، این بازی هیچ نقطه ضعف بزرگی ندارد و همین برگ برنده ایست برای موفقیت های بزرگ در مارکت بین المللی گوگلی پلی.

6 دیدگاه
 1. mehrab123 می گوید

  چه خوب که گیم های ایرانی رو بررسی میکنید ولی حیف که یه گیم درست حسابی ایرانی روی pc عرضه نمیشه

  1. admin می گوید

   متاسفانه عرضه بازی برای PC نیازمند هزینه های هنگفتی هست و با توجه به اینکه بازی سازان ایرانی از هیچ حمایتی برخوردار نیستند، براشون نمی صرفه.

   1. مجید می گوید

    تو ایران فقط به بخور بخور و ساخت صلاح و جنگاینجور چیزا هستش کی فکر هنره کی فکر پیشرفته کی فکره مردمه مردم با دین سرگرم کردن وعدشون هم امام زمان هستش تا بیاد درست کنه

    1. admin می گوید

     ممنون بابت اینکه دیدگاهت رو با ما به اشتراک گذاشتی مجید جان.

 2. Mohamadreza می گوید

  کی قرار این سری بقا کامل بشه ؟

  1. admin می گوید

   سلام؛ متوجه منظورتون نمیشم، اگر تاریخ انتشار بازی هست که باید خدمتتون عرض کنم چند ماهی میشه که عرضه شده

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود