نقد و بررسی بازی بوم | اگه تونستی حدس بزنی من چی کشیدم؟

بازی ایرانی بوم (اولین بازی سوشیال ایرانی) را بهتر بشناسید؛

3 1,023

بازی بوم | اولین بازی سوشیال ایرانی

بازی بوم: در زمانه‌ای قرار داریم که بازی های بکشبکش و اکشن با گرافیک بالا مخاطبان زیادی دارند.
به عبارتی اگر یک بازی از این ویژگی ها برخوردار نباشد، اصلا برچسب بازی به آنها نمی‌خورد! این نکته که اینگونه بازی‌ها هیجان و آدرنالین بسیار زیادی را به شما تزریق می کنند کاملا درست است و ما منکر آن نمی شویم، اما گاهی اوقات نیاز است در دنیای بازی های ویدیویی کمی استعداد و خلاقیت خود را نشان دهیم.
امروز قصد داریم به نقد و بررسی بازی بوم که یک بازی ایرانی است، بپردازیم.

مصاحبه با بهنام کاشانی (مدیر عامل ایدک گیمز) را از دست ندهید!

مقدمه ای بر نقد و بررسی این بازی ایرانی

بازی بوم به عنوان اولین بازی سوشیال ایرانی با محوریت حدس آنلاین نقاشی توسط استودیو ایدک گیمز ساخته شده است و در زمان انتشار خود توانست با بازخوردهای فوق العاده‌ای روبرو شود. علی رغم وجود تعداد زیادی نمونه های خارجی در این سبک، بازی بوم، اولین نمونه داخلی در این سبک به حساب می آید و همین دلیل خوبیست برای استقبال فوق العاده مردم از این بازی. نکته‌ی قابل توجهی که طی تجربه بازی و علی الخصوص بازخورد مردم متوجه شدم، این بود که این بازی برای تمامی اقشار جامعه مناسب است و برخی اوقات طی تجربه بازی، با افرادی به رقابت می پرداختم که 40-45 سال سن داشتند! به شخصه این مورد برای من بسیار ارشمند است و برای همین این بازی ایرانی را تحسین می کنم.
در ادامه قصد داریم به نقد و بررسی بازی بوم بپردازیم و با نقاط قوت و ضعف آن آشنا شویم؛

ویدیوی معرفی بازی ایرانی بوم

 

 • اولین بازی سوشیال ایرانی | بوم پیشگام در سبک خود

بازی بوم اولین بازی سوشیال ایرانی است و علی الخصوص پرچمدار سبک خود. به شخصه تابحال هیچ نمونه داخلی را در این سبک ندیده ام! بدون شک این نکته که بوم از بازی های معروف خارجی در این سبک الهام گرفته است، کاملا درست است، اما یادمان باشد که الهام گرفتن با کپی کردن از زمین تا آسمان متفاوت است. چیزی که اهمیت دارد این است که استودیو ایدک گیمز همیشه درحال اضافه کردن محتویات جدید به بازی خود است و این نشان می دهد که بوم صرفا یک بازی الهام گرفته شده یا کپی شده نیست، بلکه سعی می کند بازی را به سمت بومی شدن و علی الخصوص استانداردهای جهانی پیش ببرد که انصافا تا اینجای کار هم بسیار موفق ظاهر شده است.
در دنیای ما چیزهای زیادی برای الهام گرفتن وجود دارد، اما آیا ما توانایی پیاده سازی آن را داریم؟!

اولین بازی سوشیال ایرانی | الهام گرفتن یا کپی کاری؟ مسئله این است!
اولین بازی سوشیال ایرانی | الهام گرفتن یا کپی کاری؟ مسئله این است!
 • گیم پلی بازی روی کشیدن و حدس نقاشی می چرخد

البته این المان بازی بوم (حدس زدن) چیز جدیدی نیست که بگوییم برای اولین بار به یک بازی اضافه شده است و این را می توانیم در بازی های حدس کلمات و بازی های خانوادگی، نظیر پانتومیم مشاهده کنیم. اما اینکه سازندگان بازی این المان را در حدس نقاشی آورده اند بسیار جالب است. در هر رقابت 2 راند وجود دارد که یک بار شما به عنوان نقاش، کلمه ای که بازی به شما می گوید را باید بکشید و بار دیگر در نقش کسی که باید نقاشی را حدس بزند قرار می گیرید. لازم به ذکر است بازی دسته های مختلفی نظیر: مکان ها، خوراکی ها، طبیعت و … دارد و موضوعات نقاشی متانسب با دسته ای که انتخاب کردید، تعیین می شود.
کشیدن نقاشی و یا حدس آن، می تواند تجربه جدید و لذت بخشی برای شما باشد.

لازم به ذکر است بوم دارای ویژگی گفتگو (چت کردن) است که باعث ایجاد تعامل بین بازیکنان می شود.

اگه گفتی من چی کشیدم؟
اگه گفتی من چی کشیدم؟
 • سیستم رتبه بندی | با افزایش رتبه، لقب های بهتری دریافت کنید

یکی از نکات قابل توجه بازی بوم که باعث می شود کاربر سعی کند در این بازی فعال باشد، سیستم رتبه بندی آن است. به طوری که در تمامی دسته های بازی، رتبه بندی مجزایی وجود دارد. به طور مثال رتبه بندی دسته بندی طبیعت با دسته بندی مکان ها به کلی متفاوت است. همچنین در هر بخش برترین های بازی، برترین های بخش، برترین های هفته و برترین های هفته بخش وجود دارد. سیستم لقب گذاری هم باعث شده است تا شما تلاش بیشتری را برای دریافت رتبه بهتر به کار بگیرید.

البته سیستم لقب گذاری و رتبه بندی، تحت تاثیر متقلبان قرار گرفته است.

رتبه بندی لیگ قهرمانان بازی بوم را مشاهده می کنید.
رتبه بندی لیگ قهرمانان بازی بوم را مشاهده می کنید.
 • گرافیک و رابط کاربری جذاب کاربرپسند

بازی از رابط کاربری و گرافیک جذابی برخوردار است. به طوری که شما پس از لمس یکی از گزینه ها متوجه زیبا بودن جلوه های آن می شوید. گرافیک و رابط کاربری بازی در تمامی بخش های بازی به خوبی کار شده است و تاثیر خوبی روی کاربر می گذارد.
به طور کلی گرافیک بازی بسیار مدرن است و کاربران امروزی، این سبک را می پسندند.

 • آموزش های درون بازی به تجربه بهتر شما کمک می کند

قسمتی در بازی بوم قرار دارد به نام آموزش های ویدیویی و شما می توانید از این قسمت برای حرفه ای شدن در بازی بوم اقدام کنید. نکته قابل توجه این بخش این است که شما هم می توانید به عنوان یک بازیکن، آموزش خود را ضبط کنید تا کاربران دیگر بهره مند شوند.
آموزش های زیادی وجود دارند که می توانند به حرفه ای شدن شما کمک کنند و کاربران علاوه بر لذت بردن از بازی،پس از مدتی با استفاده از این آموزش ها پیشرفت در هنر نقاشی را حس میکنند !

آموزش های بازی کمک بسیار زیادی به حرفه ای شدن شما می کند.
آموزش های بازی کمک بسیار زیادی به حرفه ای شدن شما می کند.

تقلب در بازی، به راحتی امکان پذیر است

در مصاحبه ای که با مدیر عامل استودیو ایدک گیمز (بهنام کاشانی) داشتیم، به این مورد اشاره کردیم و ایشان در پاسخ به ما گفتند فرهنگ استفاده از هر چیزی وجود دارد و این کاربران هستند که باید این نکات را رعایت کنند. این پاسخ تاجایی درست است، اما برای بازی که از سیستم رتبه بندی بهره می برد، بهتر نیست این مورد هرچه زودتر رفع شود؟ متاسفانه تعداد کسانی که در بازی تقلب می کنند کم هم نیست که بتوانیم از آن چشم پوشی کنیم.
سازندگان بازی قول پیدا کردن راه حلی برای این مشکل بزرگ را داده اند.

متاسفانه تعداد تقلب کاران بازی کم نیست!
متاسفانه تعداد تقلب کاران بازی کم نیست!

Pay To Win بودن بازی، به کلی به کلمه رقابت لطمه وارد کرده است

در سالیان اخیر شاهد افزایش بازی های پی تو وین در میان بازی های ایرانی بودیم. البته همین مورد دلایل زیادی مثل عدم حمایت از بازی سازان و عدم وجود یک سیستم صحیح کسب درآمد دارد. اما وقتی که بازی بوم به عنوان یک بازی رقابتی معرفی می شود، باید تمامی نکات، برای تبدیل بازی به یک رقابت واقعی  رعایت شود. در بازی بوم کسانی که سکه خریداری کنند، می توانند بدون زحمت چالش ها را حل کنند.
البته خرید سکه بازی برای بخش هایی مثل لیگ قهرمانان و … هیچ ایرادی ندارد.

نتیجه گیری نهایی از نقد و بررسی بازی ایرانی بوم

در نقد و بررسی بازی بوم سعی کردیم به نکات کلی بازی اشاره کنیم و طبیعتا کلی نقاط قوت (مسابقه نقاش برتر  و مسابقات لیگ قهرمانان و …)، یا حتی نقطه ضعف وجود داشت که به آن اشاره نکردیم. به طور کلی بازی بوم، به عنوان یک بازی ایرانی در سطح بسیار بالایی قرار دارد که توانایی رقابت در مارکت های جهانی را دارد و اگر روند رو به رشد و پشتیبانی فوق العاده خود را ادامه دهد، این امر امکانپذیر خواهد شد. بدون شک بازی بوم ارزش تجربه  را دارد و اگر تابحال این بازی را تجربه نکردید، همین حالا اقدام به دانلود این بازی کنید، مطمئنا پیشمان نخواهید شد.
با تمام این ها سعیمان این بود تا نقد و بررسی بازی بوم منصفانه از آب در بیاید.

دانلود بازی بوم از مارکت ایرانی کافه بازار

با‌توجه به نقد و بررسی بازی بوم، فکر می‌کنم متوجه لذت تجربه بازی شده باشید.
شما می توانید با کلیک بر روی “دانلود از کافه بازار” از این بازی ایرانی و بومی حمایت کنید.

دانلود بازی بوم از کافه بازار
دانلود بازی بوم از کافه بازار

منبع: پلی مگ

نقد و بررسی بازی های جدید را در پلی مگ بخوانید:

امیدوارم از نقد و بررسی بازی بوم لذت برده باشید و با نقاط ضعف و قوت آن آشنا شده باشید.
بازخورد خود را نسبت به این بازی و نقد و بررسی بازی بوم با ما به اشتراک بگذارید.

80%
نمره نهایی

نتیجه گیری نهایی از نقد و بررسی بازی بوم

بدون شک بازی بوم به عنوان اولین بازی سوشیال ایرانی، از ارزش تجربه‌ی بالایی برخوردار است، اما در بخش هایی مانند پی تو وین بودن بازی، به کلی رقابتی بودن بازی خود را زیر سوال برده است.
 • نمره نهایی از 10 نمره انتخاب شده است
3 دیدگاه
 1. erfan می گوید

  kole game haye irani pay to win an in ke chezi nist nemone 100% barzesh zula hast migi na ye bar bedone hech kharj kardani boro to bazi aslan asabet khord mishe

  1. admin می گوید

   سلام عرفان جان، با پی تو وین بودن زولا 100% موافقم ! اما زولا بازی ایرانی نیست ..
   موفق باشید

 2. رضا اسدی می گوید

  بازی بدی نبود اما واقعا خیلی خیلی خیلی جای کار داره

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود