نقد و بررسی بازی PES 2020 | لذت تجربه فوتبال واقعی

بازی پی اس 2020 | نقد eFootball PES 2020

4,550

نقد و بررسی بازی پی اس 2020

نقد و بررسی بازی PES 2020: در خردادماه سال 98 بود که به طور رسمی نسخه جدید بازی PES با نام جدید (eFootball) معرفی شد و کونامی (Konami) به طرفداران خود وعده تغییرات و تنوع های فراوان را داد. از حرف های چند وقت اخیر مدیران کونامی می توان حدس زد که آنها قصد دارند که پس از چند سال از زیر سایه‌ی رقیب خود، یعنی FIFA (از لحاظ تجاری) بیرون بیایند. امروز قصد داریم به نقد و بررسی بازی پی اس 2020 بپردازیم که انصافا کار بسیار مشکلیست، چرا که پی اس 2020 (با نام جدید eFootball PES 2020) دچار تغییراتی شده است که با توجه به سلیقه های متفاوت طرفداران، هرکس از آن برداشت خاصی می کند. خیلی پرحرفی نمی کنم و سریع می رویم سراغ اصل مطلب.
با ما تا انتهای نقد و بررسی بازی پی اس 2020 همراه باشید.

نقد و بررسی بازی PES 2020

بررسی تغییرات و ویژگی های eFootball PES 2020

لازم به ذکر است در نقد و بررسی بازی PES 2020 نکات مثبت و منفی، برای درک بهتر، در کنار هم قرار
گرفته اند.

دوربین Stadium، چیزی که اول از همه به چشم می خورد

همین که سوت اولین بازی را بشنوید، متوجه تغییر زاویه دوربین می شوید، این زاویه دوربین Stadium نام دارد و با هدف واقع گرایانه تر شدن بازی، توسط کونامی (Konami) ساخته شده است. کافیست یکبار با این زاویه دوربین در یکی از استادیوم های اولدترافورد منچستر یونایتد و آلیانز آرنا بایرن مونیخ به تجربه بازی بپردازید. کونامی همیشه معروف بوده به یک شرکتی که برای طرفداران خود ارزش قائل نیست و به حرف آنها گوش نمی دهد، اما به نظر می رسد آنها در این مورد (انتقاد به زاویه دوربین، در سری های قبلی) به حرف طرفداران خود گوش کرده است. همچنین یکی از برتری هایی که FIFA بر PES داشت، همین زاویه دوربین بود که حالا eFootball PES 2020 هم در این زمینه حرفی برای گفتن دارد.

زاویه دوربین جذاب بازی پی اس 2020، ویژگی که حتی طرفداران فیفا را وادار به تحسین کرده است.
زاویه دوربین جذاب بازی پی اس 2020، ویژگی که حتی طرفداران فیفا را وادار به تحسین کرده است.

طراحی چهره، همانطور که انتظار می رفت …

PES هرچقدر هم که از رقیب خود، در بخش های مختلف ضعیف تر عمل کرده باشد، بدون در طراحی چهره ها فوق العاده عمل کرده است. هر سال که می گذرد سیستم اسکن کونامی قوی تر از قبل می شود و ما با چهره هایی با جزئیات فراوان روبرو هستیم و همین کمک می کند تا ما با فوتبال واقعی تری روبرو باشیم. البته به شخصه انتظار داشتم امسال کونامی (Konami) در طراحی چهره ها با جزئیات بیشتری کار کند، به طور مثال ما هنوز هم می بینیم که تتوی اکثر بازیکنان طراحی نشده و یا باگ های عجیب و غریب باعث می شوند که تتوها غیب شوند!
در ادامه می توانید مقایسه چهره رونالدو در PES 2020 با PES 2019 را ببینید تا متوجه این موضوع شوید.

سمت چپ، چهره رونالدو در پی اس 2019 - سمت راست، چهره رونالدو در بازی پی اس 2020
سمت چپ، چهره رونالدو در پی اس 2019 – سمت راست، چهره رونالدو در بازی پی اس 2020

پیشرفت گیم پلی و هوش مصنوعی

قبل از اینکه به بررسی این بخش بپردازم، باید این نکته را در نظر داشته باشید که اگر از طرفداران قدیمی PES باشید، بدون شک از تغییرات گیم پلی آن لذت خواهید برد، اما اگر تابحال با سری بازی PES ارتباط برقرار نکرده اید و همیشه به سراغ فیفا (FIFA) رفته اید، مطمئن باشید که تغییرات و پیشرفت های بازی eFootball PES 2020 به چشم شما نخواهد آمد. بازی پی اس 2020 چه از لحاظ گیم پلی و چه از لحاظ هوش مصنوعی، پیشرفت قابل توجهی داشته است و همه اینها باعث شده تا ما بیش از گذشته با یک رقابت فوتبال واقع گرایانه روبرو باشیم. اگر شما برای به گل رسیدن تنها چشم به پاس های عمقی دوخته بودید، باید روش جدیدی را در بازی پی اس 2020 برای خود انتخاب نمایید، چرا که هوش مصنوعی، علی الخصوص در فاز دفاعی، پیشرفت قابل توجهی داشته است.

پیشرفت نسبی در یارگیری
پیشرفت نسبی در یارگیری

پیشرفت گیم پلی را در یک جمله و چند خط نمی توان توصیف کرد، چرا که این پیشرفت در تمامی بخش ها و مکانیزم های بازی، از پنالتی زدن، ایستگاهی زدن، تکل زدن، ارسال کرنرها، شوت ها، سانترها و علی الخصوص پاس ها به خوبی قابل مشاهده است. در اول نقد و بررسی بازی PES 2020 گفتم که کونامی سعی کرده تا eFootball PES 2020 را بیش از گذشته شبیه به یک رقابت فوتبال کند و به شخصه این را با چشمان خودم دیدم.
البته این تغییرات برای همه طرفداران خوشایند نبوده است.

خانه تکانی مستر لیگ (Master League)

کونامی این بار در مستر لیگ (Master League) بازی پی اس 2020 سعی کرده تا این عنوان را تبدیل به یک بازی شبیه ساز واقعی فوتبال کند. اگر قبلا (تا PES 2019) به راحتی بازیکنان حریف را جذب می کردید و هیچ رقیبی در بازار نقل و انتقالات نداشتید، در مستر لیگ (Master League) بازی eFootball PES 2020 باید خود را آماده یک چالش بزرگ آماده کنید. به طور مثال قیمت بازیکنان با واقعیت هیچ فرقی ندارد و یا اگر قصد خرید بازیکن کلیدی از رقیب خود دارید، باید پروسه ها و نشست های طولانی را با مدیران تیم حریف برگزار کنید تا شاید نتیجه گرفتید. از دیگر تغییرات و ویژگی های مهم اضافه شده به مستر لیگ بازی پی اس 2020 می توان به اضافه شدن مربی های معروف (مثل کرایوف و مارادونا) در این بخش و یا رختکن واقع گرایانه اشاره کرد.

ویژگی های مثل رختکن و ... را تنها در مستر لیگ می توانید ببینید! | نقد و بررسی بازی PES 2020
ویژگی های مثل رختکن و … را تنها در مستر لیگ می توانید ببینید! | نقد و بررسی بازی PES 2020

ویژگی های جدید مستر لیگ (Master League)، یک تقلید کورکورانه یا …؟

البته خیلی از ویژگی هایی که در این بخش اضافه شده، به نظر من کلیشه ای شده اند، به طور مثال ما مصاحبه مربیان و بازیکنان بعد از بازی، واکنش مربیان کنار زمین به موقعیت ها با توجه به شرایط بازی و علی الخصوص جو عالی مسابقات مهم و دربی ها را پیشتر در سری های قبلی FIFA نیز دیده بودیم و به نوعی کونامی چیز جدیدی را به جامعه گیمر اضافه نکرده است، چون همانطور که گفتم، همه این ویژگی ها را ما قبلا در FIFA دیده و تجربه کرده ایم. به معنای دیگر به شخصه برای منی که هم PES بازی می کنم و هم FIFA، ویژگی های اضافه شده در بخش مستر لیگ (Master League) بازی پی اس 2020 تازگی ندارد، چرا که آنها را قبلا در FIFA دیده ام.
البته طرفداران سری PES از این تغییرات و ویژگی های اضافه شده کاملا لذت می برند.

مستر لیگ (Master League) بازی پی اس 2020، تنها به طرفداران این سری چیز جدیدی ارائه می کند!
مستر لیگ (Master League) بازی پی اس 2020، تنها به طرفداران این سری چیز جدیدی ارائه می کند!

گزارشگری که قصد بیرون کشیدن ندارد!

اینکه صدای گزارشگر را به صورت مصنوعی و رباتی، با یک سبک و بدون کمترین تغییر بشنوید، هرچقدر هم که معروف باشد و یا صدایش قشنگ باشد، خسته کننده است. جدا از اینها مشکلاتی که در صداگذاری گزارشگر وجود دارد، بیشتر از همه رباتی بودن آن مرا آزار می دهد. فکر نمی کنم این بخش نیاز به توضیحات بیشتری داشته باشد، چرا که گزارشگر بازی هیچ تغییری نکرده است و هر عیب و ایرادی که قبلا در این زمینه وجود داشته، الان هم وجود دارد.
به شخصه امیدوارم کونامی (Konami) فکری به حال گزارشگر خود کند.

تنوع، تنوع و باز هم تنوع!

یک بازی هرچقدر هم که گیم پلی جذاب و غنی داشته باشد، اگر تنوع و محتوای کافی نداشته باشد، خسته کننده می شود. این قائده برای بازی پی اس 2020 مستثنی نیست و علی رغم پیشرفت هایی که در بخش مستر لیگ (Master League) و Myclub صورت گرفته و بخش جدیدی تحت عنوان Matchday اضافه شده است، اما متاسفانه ما باز هم مثل همیشه با چیزی به نام فقدان تنوع روبرو هستیم. فکر می کنم PES هنوز هم برای رقابت با FIFA، علی الخصوص در بخش آنلاین جای کار دارد.
اگر کونامی فکری به حال تنوع و محتوای بازی کند، بدون شک رقیب وی کار سخت تری نسبت به گذشته
خواهد داشت.

Matchday تنها بخشی که به PES 2020 اضافه شده است | نقد و بررسی بازی PES 2020
Matchday تنها بخشی که به PES 2020 اضافه شده است | نقد و بررسی بازی PES 2020

نگاهی به جو استادیوم ها و تماشاگران

اگر بگوییم جو استادیوم ها و تماشاگران تغییر نکرده، دروغ گفته ایم، اما نه آنقدری که بتواند من منتقد و گیمر را راضی نگه دارد، چرا که ناخودآگاه به فکر فرو می روم و آن را با رقیب سنتی، یعنی فیفا مقایسه می کنم و می بینم PES هنوز هم جای کار دارد. به طور مثال اگر شما گل پیروزی بخش را در دقایق پایانی بازی، وارد دروازه حریف کنید، خیلی با گل دقیقه اولی فرقی ندارد (یا اصلا فرقی ندارد). اگر کونامی واقعا قصد دارد که یک بازی فوتبال کاملا واقع گرایانه به طرفداران خود ارائه دهد، باید این مورد را خیلی جدی بگیرد.

علی رغم پیشرفت فوق العاده در طراحی استادیوم ها، اما جو تماشاگران همانند قبل است.
علی رغم پیشرفت فوق العاده در طراحی استادیوم ها، اما جو تماشاگران همانند قبل است.

بازیکنان و داوران فرقی با یک چوب خشک ندارند!

یکی از انتقاداتی که همیشه به PES وارد بوده، ری اکشن داور و علی الخصوص بازیکن، در مواقع حساس بوده است. البته این مشکل در هنگامی خوشحالی بعد از گل (مثلا در دقیقه 91) کمی حل شده، اما بیش از حد جای کار دارد. به طور مثال درگیری ها پس از تکل خشن، خطا در موقعیت های حساس، دریافت کارت قرمز و … هیچ فرقی نسبت به گذشته نکرده اند و همین آسیب جدی به لذت بازیکن از بازی وارد می کند.
جدا از اینها، انیمیشن ها کمی پیشرفت کرده اند.

گرافیک فوق العاده

یکی از ویژگی هایی که در بازی پی اس 2020 می توان درباره آن بدون شک و شبهه صحبت کرد، گرافیک خیلی خوب آن است که هر سال پیشرفت می کند. نورپردازی، کیفیت چهره ها و جزئیات آن (نظیر عرق کردن بازیکنان) چمن ها و علی الخصوص کیت ها (لباس تیم ها) بسیار عالی صورت گرفته است. البته بیشتر از این انتظار نمی رفت، چرا که کونامی (Konami) همیشه در این امر موفق عمل کرده است.
به شخصه پیشرفت بسیار زیادی را در نورپردازی، نسبت به PES 2019 مشاهده کردم.

گرافیک بازی پی اس 2020 (eFootball PES 2020) در یک نگاه
گرافیک بازی پی اس 2020 (eFootball PES 2020) در یک نگاه

نتیجه گیری نهایی از نقد و بررسی بازی PES 2020

چیزی که بیشتر از همه در بازی پی اس 2020 به چشم می خورد و ما در نقد و بررسی بازی PES 2020 نیز به آن اشاره کردیم، کمبود محتوا و تنوع بود. شاید تغییرات خوبی در مستر لیگ اعمال شده باشد و یا بخش Matchday اضافه شده باشد، اما نکات ریز و درشتی مثل گزارشگر وجود دارند که اگر در کنار هم قرار بگیرند، باعث ناراحتی طرفدار می شود. اما به صورت کلی PES 2020 در بخش هایی که مربوط به گیم پلی می شود (از هوش مصنوعی گرفته تا گرافیک بازی و …) تقریبا بدون عیب و نقص کار کرده و یا نسبت به PES 2019 پیشرفته کرده است.
امیدوارم نقد و بررسی بازی PES 2020 منصفانه بوده باشد.

 

نقد و بررسی بازی های جدید را از سایت پلی مگ دنبال کنید:

به شخصه سعی کردم تک تک برداشت ها و لحظات خود را از تجربه بازی در نقد و بررسی بازی PES 2020 بگنجانم و شاید نکات ریز و درشتی وجود داشته باشد که من به آن اشاره نکرده باشم، به هرحال سعی کردم اساسی ترین مشکلات و نکات مثبت را در این نقد و بررسی ثبت کنم.
نظر شما نسبت به نقد و بررسی بازی PES 2020 چیست؟

منبع: پلی مگ

80%

نتیجه گیری نهایی از نقد و بررسی بازی eFootball PES 2020

PES 2020 علی رغم اینکه در مبحث تغییر و تجاری بسیار ضعیف عمل کرده، اما در بخش هایی که به مبحث گیم پلی است، بسیار عالی کار کرده و طرفداران خود را راضی نگه می دارد.
 • نمره نهایی از 10 نمره انتخاب شده است
20 دیدگاه
 1. Reza می گوید

  خیلی خوشحالم که بالاخره نقد و بررسی بازی PES 2020 رو تموم کردید، بسیار عالی نوشتید و به تمامی نکات ریز و درشت اشاره کردید.

  1. admin می گوید

   رضا جان، خیلی خوشحالم که این نقد و بررسی مورد رضایت شما واقع شده.
   موفق باشی دوست من.

 2. مهدی می گوید

  سلام به شما ادمین زحمت کش عزیز
  تو دمو که بازی کردم از لحاظ گیم پلیپیشرفت خوبی داشته
  ولی تو بخش آنلاین نمیدونم چرا اصلا حریف پیدا نمیکنه یعنی باید نیم ساعت صبر کنی تا بالاخره یه نفر رو بتونی پیدا کنی
  این مشکل برای همس یا فقط برای من؟
  نت من هم سرعتش خوبه و مشکلی نداره

  1. admin می گوید

   سلام مهدی جان، متاسفانه این مشکل برای همست و توی سری های قبلی PES هم همچین مشکلی وجود داشته.

 3. حسین می گوید

  سلام خسته نباشید
  یه سوال داشتم برای انلاین بازی کردن باید اینترنت پر سرعتی داشته باشیم یا با نت گوشی هم میشه؟
  با ۴G ایرانسل کانکت شیم مشکلی پیش نمیاد؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. admin می گوید

   سلام حسین جان، خیر نیاز به اینترنت خیلی قوی نیست و با 4G هم میتونید بازی کنید.

 4. سید می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  من بازیو آپدیت کردم ولی تو خود منوی بازی نمیتونم apply کنم
  چیکار کنم؟

  1. admin می گوید

   سلام، اول باید قوانین رو بخونید تا گزینه تایید شرایط براتون فعال بشه.

   1. سید می گوید

    چیزی واسم نمیاد که بخوام بخونم
    xbox one تو قسمت setting رفتم update کردم بعد تو قسمت setting بازی که میخوام apply کنم error میده که به pes2020 server وصل نمیشی
    چاره چیه؟
    در ضمن بسیار ممنونم بابت پاسخگویی

    1. admin می گوید

     سید جان، تغییر DNS رو امتحان کنید یا با لپ تاپ خودتون فیلترشکن رو شیر کنید.

 5. عرفان می گوید

  این بازی برای ایکس باکس ۳۶۰ هم هست یا نه ممنون میشم جواب بدید

  1. admin می گوید

   خیر

 6. محمد علی می گوید

  سلام خوب هستید خسته نباشید از فوتبال Pes 19 ب اینور چرا اخه تو مستر لیگ مثلا فینال جام قهرمانان اروپا کاپ اصلیو نشون نمیده یا مثلا اون یکی لیگ اروپا الان pes 20 هم همینطوره چرا اخه

  1. admin می گوید

   سلام محمد علی جان، PES امتیاز لیگ قهرمانان و لیگ اروپا رو از دست داده و به اصطلاح لایسنس نیست.

 7. مهدssh می گوید

  سلام میتونم با درایو انلاین بازی کنم ممنون

  1. admin می گوید

   سلام متاسفانه اطلاع ندارم.

 8. امین می گوید

  سلام این بازی روی pc هم اجرا میشه دیگه؟

  1. admin می گوید

   سلام، بله

 9. علی می گوید

  عالی بود، یادمه روزای اول که بازی به بازار اومده بود دقیقا ایراد گزارشگر و ری اکشن بازیکن ها و همچنین لایسنس تیم ها رو بهش اشاره کردم که هوشمندانه امروز شما بهش پرداختید

  1. admin می گوید

   خواهش می کنم علی جان، ممنون بابت نظرت

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود