نقدها و نمرات فیلم Joker 2019 منتشر شد | تعریف و تمجید منتقدان از جوکر 2019

نقدها و نمرات فیلم Joker 2019 | متای فیلم جوکر 2019

10 7,490

متای فیلم سینمایی جوکر 2019

نقدها و نمرات فیلم Joker 2019: سال 2017 بود که کارگردان، نویسنده و تهیه کننده پروژه جوکر 2019، یعنی تاد فلیپس پیشنهاد بازی در نقش Joker را به واکین فینیکس داد، اما واکین مطمئن نبود که از عهده این کار بر بیاید و معتقد بود بهتر است این نقش را بازیگری دیگر نقش آفرینی کند، یک سال گذشت و واکین فینیکس در نهایت بازی در فیلم مستقل Joker 2019 را قبول کرد و برخلاف عقیده اول او، بابت توانایی نداشتن برای نقش آفرینی در نقش جوکر، وی بسیار عالی عمل کرد، به طوری که تمامی منتقدان علاوه بر تحسین فیلم جوکر 2019، نقش آفرینی وی در نقش جوکر را نیز تحسین کردند.
امروز قصد داریم به بررسی متای فیلم سینمایی جوکر 2019 بپردازیم، با ما همراه باشید.

متای کسب شده Joker 2019 در وبسایت های مختلف

 • فیلم جوکر 2019 بهترین نمره را در سایت Rotten Tomatoes دریافت کرده و از 33 نقد و بررسی ثبت شده در این سایت، توانسته امتیاز فوق العاده 88 از را کسب کند.

  متای فیلم سینمایی جوکر 2019 در سایت Rotten Tomatoes
  متای فیلم سینمایی جوکر 2019 در سایت Rotten Tomatoes
 • همچنین این فیلم در سایت IMDB که کاربران نمره می دهند، درحال حاضر از 4000 نمره ثبت شده، این فیلم توانسته امتیاز خارق العاده 9.7 از 10 را کسب کنید. البته به احتمال زیاد این نمره در روزهای آتی پایینتر از اینها بیاید، اما انتظار می رود این نمره حداکثر بالای 9 باقی بماند.

  نمره IMDB فیلم Joker 2019
  نمره IMDB فیلم Joker 2019
 • حال می رسیم به نقدها و نمرات فیلم Joker 2019 در وبسایت Metacritic، تا همین لحظه از 18 نقد ثبت شده، توانسته امتیاز خیلی خوب 75 را کسب کند که امکان دارد طی ساعات آینده این مقدار بیشتر از اینها نیز شود. (این مقدار امتیاز برای آثار سینمایی بالا محسوب می شود و مقایسه آن با بازی های ویدیویی به هیچ عنوان درست نیست)

  متای فیلم سینمایی جوکر 2019 در سایت Metacritic
  متای فیلم سینمایی جوکر 2019 در سایت Metacritic

نقدها و نمرات فیلم Joker 2019

در ادامه قصد داریم به برخی از نقدهای سایت های معروف، در رابطه با فیلم Joker 2019 بپردازیم.
لازم به ذکر است تمامی نقدها قرار داده نمی شود و نظرات مثبت و منفی گلچین می شود.
در نتیجه نقدها و نمراتی که در زیر مشاهده می کنید، ترتیب بندی خاصی ندارد و ما سه نقد مثبت
و دو نقد منفی را خواهیم گذاشت.

ژان بروکس از The Guardian

نمره داده شده: 100 از 100

فیلم جوکر 2019، زندگی جوکر را قبل از اینکه تبدیل به یک جوکر شود را نشان می دهد، از حوادث زندگی اش گرفته تا زمانی که یک کمدین بود. دیدن این فیلم باعث می شود کمی هم که شده با این هیولا همدردی کنید. Joker 2019 یک فیلم شجاعانه و جسورانه است، داستان این فیلم به اندازه شخصیت جوکر عمقی است.

جان بلسدیل از CINEVUE

نمره داده شده: 100 از 100

واکین فینیکس به خوبی از پس این نقش برآمد و یک عملکرد عالی، در یک فیلم فوق العاده از خود به جای گذاشت.

تری وایت از Empire

نمره داده شده: 100 از 100

شجاعانه، ویرانگر و بسیار زیبا، واکین فینیکس و تاد فیلیپس نه تنها یکی از نمادین ترین شخصیت های شرور سینما را دوباره به تصویر کشیدند، بلکه فیلمی با طعم کمیک را به مخاطبان ارائه دادند.

دیوید ارلیچ از Indiewire

امتیاز داده شده: 58 از 100

این فیلم به اندازه کافی خوب است که خطرناک باشد و همچنین به اندازه کافی بد است که جای بهتر شدن داشته باشد.

استفانی زاکارک از Time

امتیاز داده شده: 20 از 100

شما در حین تماشای فیلم Joker 2019 متوجه نقش آفرینی بسیار ضعیف واکین فینیکس می شوید، البته مشکلات فیلم جوکر 2019 را نمی توان تماما گردن واکین فینیکس انداخت، چرا که وی بازیگر بسیار فوق العاده ایست، البته نه در فیلم Joker 2019

 

آخرین اخبار سینما و تلویزیون را در سایت پلی مگ دنبال کنید:

نقدها و نمرات فیلم Joker 2019 به خوبی نشان می دهد که کیفیت این فیلم از چه قرار است.
متای فیلم سینمایی جوکر 2019 هم خوب از آب درآمده است و همه نگرانی ها بابت اینکه این فیلم
ضعیف باشد، برطرف شد.
نظر شما نسبت به نقدها و نمرات فیلم Joker 2019 چیست؟
خوشحال می شویم اگر نظر خود را ما به اشتراک بگذارید.

منبع: پلی مگ

10 دیدگاه
 1. سامانی می گوید

  نقد فیلم جوکر, Joker, کالبد شکافی روان و رفتار
  امتیاز منتقد به فیلم : ۹ از ۱۰
  جوکر فیلمی قابل تمجید در کارگردانی ،فیلمنامه و بخصوص بازی استثنایی واکین فینیکس ، فیلمی متفاوت با نگاهی اندیشمندانه به زندگی تحقیر شدگان و انسانهائیکه در پس چهره ای آرام ، درون متلاطم خویش را این سو و آن سو میکشانند ،کسی نمیداند ، شاید یکی از آن همان قربانیان خود ما باشیم.
  فیلم سینمایی جوکر ساخته سال ۲۰۱۹ به تهیه کنندگی تاد فلیپس و(بردلی کوپر) و نویسندگی تاد فلیپس و (اسکات سیلور) و کارگردانی تاد فلیپس است با بازی واکین فینیکس ، رابرت دنیرو ، فرانسیس کانروی و ….

  فیلم زندگی مردی جوان بنام آرتور فلک با بازی ( واکین فینیکس ) را روایت میکند که در حدود سال ۱۹۸۱ در شهر گاتهام سیتی در کنار مادر پیر خود زندگی میکند و در کار اجرای نمایشهای کمدی با نقش دلقک امورات میگذراند .

  آرتور شخصیتی کاملا حساس و آسیپ پذیر را یدک میکشد که با چندین نوع داروی مختلف سعی در کنترل و اداره روان و رفتار خود را دارد و این خود خط بطلانیست بر نگاه برخی که او را در تیپ های شخصیتی شرور و ضد اجتماعی قرار میدهند ، چرا که در آن تیپهای شخصیتی ، کسی بدنبال درمان از نوع آرتور نیست بلکه با پرخاشگری و تجاوز و کشتار و انواع حرکات سادیستیک سعی در فرونشاندن خشم خود و تصفیه حساب با دنیا را دارند ، فراموش نکنیم این هرگز به مفهوم ، سلامت روانی آرتور فلک نیست بلکه او هم قربانی و هم بیمار است ، اما نه آن بیماری که برخی به دلیل هم نام بودن جوکر در فیلمهای بتمنی ، نا آگاهانه و بلافاصله او را در کنار شخصیت ضد اجتماعی جوکر آن فیلم به مثابه موجودی ضد بشری قرار داده در برابر شخصیت عدالت طلب بتمن ، از نوع دی سی کامیکس آن قرار میدهند ، که کاملآ با ( آرتور فلک) متفاوت است.

  جوکر ، تاد فلیپس و واکین فینیکس ، فراتر از انتظارها خود را در کنار برترین فیلمهای شخصیت شناسی و روانشناختی ، تاریخ سینما ، از جمله پرواز بر فراز آشیانه فاخته (کن کیسی)که در ایران بنام دیوانه از قفس پرید به نمایش در آمد ، ساخته میلوش فورمن ۱۹۷۵ با بازی کم نظیر جک نیکلسون که فیلم در همان سال پنج اسکار را بدست آورد ، بله جوکر در کنار این نوع فیلم ، خود را به بوته محک تماشاگر میسپارد چرا که هردو ، در پس موضوع ظاهری فیلم ، به نوع خاص خود ، رفتار و آسیب های اجتماعی را به تصویر و بقول امروزینش به چالش کشیده اند .

  ارتور فلک در ابتدای فیلم در خیابانی با لباس کارش (دلقک) مشغول نمایش تابلو فروشگاهی جهت تبلیغ کار آنهاست ،چند جوان تابلو را از دستش میقاپند و او برای پس گرفتن آن بدنبال آنها میدود که در کوچه ای مورد ضرب و شتم آنان قرار میگیرد ، سپس نزد روانکاوی میرود که ظاهرآ مدتیست به او مراجعه میکند و تقاضای اضافه کردن قرص های آرامبخش خود را دارد ، در اینجاست که جمله ای میگوید که تمامی فیلم به باور نگارنده تحت تاثیر و الهام گرفته از این جمله است ، چه مستقیم چه غیر مستقیم [ امیدوارم که مرگم بیش از زندگیم با عقل جور در بیاد] و البته پیش از آن هم به مشاورش میگوید [من اینجور فکر میکنم یا واقعآ اون بیرون داره میشه یه دیوونه خونه] که با تآیید آن کلام از سوی مشاور در ارتباط با بیکاری و مشکلات اجتماعی در بیرون ، روبرو میشوبم که از جمله این مشکلات یکیشان جمع کردن همین جلسات مشاوره مجانیست ، برای افراد بی بضاعت .

  به هر رو الارقم خواستۀ آرتور اسلحه ای از سوی یکی از همکارانش ، برای دفاع از خود ، دراختیار او قرار میگیرد که جالب آنستکه ، همان شخص بعد از اتفاقی که در مترو میافتد ، که البته آن نیز در پس ضرب و شتم آرتور شکل میگیرد ، به پلیس میگوید که او اسلحه دارد ، و البته آنی بر او روا میشود که در فیلم میبینیم ، لازم به ذکر است که نگارنده ، در پی توجیح این مورد نیستم که هر کسی بایداسلحه ای بردارد و خود قوانین را وضع و اجرا نماید ، اما در اینجا ما با شخصی روبرو هستیم که در ادامه بدان اشاره خواهم کرد ، وگرنه بقولی سنگ روی سنگ بند نمیماند .

  پس از آن در خانه حین گفتگو با مادر نکته ای از سوی مادرش با او در میان گذاشته میشود در ارتباط با اینکه پدرش کیست ، آرتور پس از طرح این موضوع ،در صدد روبرو شدن با پدر است که پس از برخورد با او و گفته های آن مرد ، او بدنبال گذشته مادر و البته خودش میرود که پس از روبرو شدن آرتور با پرونده پزشکی بیمارستانی که مادرش در آن بستری بوده در حدود سی و اندکی سال قبل که مربوط به دورانی جوانی مادر است با بیماریهای مختلف آن زن روبرو میشود و رفتارهایی که با خود او داشته ، که شامل ، توهم ( ایلوژن ) و هذیان گویی ( هالوسینیشن ) و به داوری نگارنده در توضیح حال کلی روان پریشانه او(اسکیزوفرنی) مادر و تجاوز جنسی (سکچوال ابیوز) به خودش در دوران کودکی ، آن هم فراوان و زنجیر شدن اوست به درو دیوار ، حالاست که دانستن این مطلب ،نابودی باورهای هر چند ساخته ذهن او از گذشته را بدنبال دارد ، در اینجاست که به کار اندیشمندانه کارگردان فیلم تاد فلیپس پی میبریم که چگونه موشکافانه ، در سیر روانشناسی گونه اوضاع ، در ادامه ، موارد را بطوری خارق العاده و آگاهانه در کنار هم گذاشته و به بیننده خود ، نشان میدهد که چطور شخصی که بدنبال خویشتن و گذشته حقیقی خود است ، چه مصائبی را پشت سر گذاشته که بدن او را به موجودی بدون پوست روانی تبدیل کرده که به هر کجای آن بدن انگشت هم میگذاری ، نمکیست بر زخمهای او ،پس از اتفاق مترو که او را به سمبل مردم درمند جامعه و به سُخره کٍشندۀ ، پولداران و تحقیر کنندگان انسانهای عادی ، بخصوص شهرش در برابر مرفهین جامعه تبدیل کرده ، نگارنده بیاد فیلم خرمگس ساخته ۱۹۵۵ بر اساس کتابی به همین عنوان افتادم نوشته اتل لیلیان وینیچ . که البته قهرمان فیلم خرمگس ، در بسیاری جهات با او متفاوت ، اما در برخی جهات با روال فیلم و ادامه آن همسویی هایی دارد مثال بارز آن جمله آرتور است در باره مرگ و زندگی و خواست خرمگس از مردم که بروی سنگ قبرش بنویسند ( بر سنگ لغزنده خزه نمیروید ) . و البته فیلم راننده تاکسی مارتین اسکورسیزی ۱۹۷۶ ، که در این دو فیلم آنان خود بدنبال تغییر شرایطند ، اما در اینجا ، فشار های اجتماعی بر روی مردم ، او به سنبلی با نقاب دلقک که به نوعی ، پنهان کردن فلاکتیست که در گذشته بر او رفته تبدیل میکند. که چگونه مردم عادی شهر با زدن آن نقاب (دلقک) خود را جزعی از آرتور فلک و هم آوا با او میکنند و یکدست میشوند ، بی آنکه خود آرتور بداند در ذهن مردمی که در هیاهوی اعتراضات ، درگیرند ، چه میگذر ، اما مگر فرقی هم میکند که بداند یا نداند .

  بازی کم نطیر و استثنایی فینیکس در نقش آرتور که بعضآ با خنده های ساختگی و از سر درد و البته کمی آزاردهنده او ارائه میشود ، خنده هائیکه او آن را تبدیل به جوابی کرده در برابر ناتوانی و استیصال نه چندان غیر منطقی خود او و ویران کنندگانش و در بر خورد با مسائل حقیقی او و مردم .

  و چقدر زیبا میگوید نیچه :
  من و فقط من میدانم آنکس که بیش از همه میخندد ، او آنقدر رنج کشیده که چاره ای جز اختراع ، خنده نداشته .

  در اینجا ، این نکته قابل ذکر است که نگارنده بدلیل لو نرفتن داستان فیلم برای کسانیکه این فیلم را ندیده اند ، چرا که تنها چند روزی است که جوکر فلیپس و فینیکس بر پرده سینما به نمایش در آمده ، مجبور به نگارش مطلب کمی تا قسمتی ابری شدم ، مگر برخی جاها که نیاز است نگاه ،فیلمساز را با ارایه صحنه ای ،مطرح کرد . و در پایان این نکته را نیز ذکر کنم که به باور من فیلم جوکر ۲۰۱۹ از آن دست فیلمهائیست که هرگز از ذهن کسانیکه بدنبال فیلم و سینمای ارزشمند هستند چه در زمینه کارگردانی و فیلمنامه نویسی و بازی ، نخواهد رفت ، همانگونه که آرتور فلک ( واکین فینیکس ) از ذهن مردم حاضر در جای جای فیلم بخصوص ، انتهای فیلم زدوده نمیشود .

  سامان سامانی

  1. admin می گوید

   ممنون سامان جان

 2. سامانی می گوید

  با سلام
  در صورت تمایل ،با سرچ نفدهای فیلم سامان سامانی ، در گوگل برخی نقدهای مرا ببینید و بخوانید ، ضمنا اگر در سایت هم ارائه کنید ، از نظر من بلامانع است
  با سپاس از شما سامانی

 3. عماد می گوید

  دنیا باید به من دیوانه عادت بکند. جوکر شخصیتی داره که برای درک اون باید به عمقش برین کسیه که از همه کس و همه چیز بریده و مجبور بوده همیشه خودشو خوشحال نشون بده دریغ از اونکه خودش یه لحظه باشه .نه از خانواده خیر دیده نه از بقیه. این فیلم با این داستان به اخرین حد توانایی ساختش رسیده و چیزی جا نزاشته .عالی

 4. نگار می گوید

  متن آقای سامان سامانی خوب به ابعاد فیلم جوکر 2019 پرداخت. با سپاس از ایشان ،
  میتوان گفت نوع نگاه آرتور (شخصیت جوکر )به زندگی ، ویژه و بشدت عمیق است. این فیلم واکاوی علل فاجعه در زندگی فرد را به نمایش می گذارد. همان عواملی که باعث گسست بین طبقات دارا و ندار یا مرفه و آواره شده است و انسان ها را به انتقام از جامعه فرامی خواند. البته شکاف اقتصادی تنها عامل نیست، خودخواهی و ستم که انسانها در زمینه عاطفی به هم روا دارند به فاجعه دامن می زند: طرز برخورد مادر با آرتور و جایگاهی که نزد او دارد ، این فاجعه را هنرمندانه تصویر می کند. در نتیجه آرتور از مهربانی صرف نظر می کند و به ناچار انتقام می گیرد.
  انتقام جوکر از جامعه و دیگران در پایان فیلم، که در توهم او رخ می دهد در واقعیت جامعه به شکل ناهنجاری بروز می کند. پرداختن فرد به تبه کاری از سرِ درد است نه به دلیل انگیزه ی دیگرآزاری.
  جوکر با زبانِ بی زبانی فریاد می زند که قوانین اجتماع برای سعادت بشر شکست خورده هستند. انسانها شدیدا به هم ستم می کنند از نزدیکترین کسان خود تا بیگانه.
  حتی انسانهایی که در نقش منجی ظاهر می شوند، باطن آلوده ای دارند که نه تنها به نجات دیگران نمی پردازند بلکه دیگران را قربانی اهداف شخصی خود می کنند پس:
  عالمی دیگر بباید ساخت وز نو آدمی

  1. admin می گوید

   همچنین ممنون از شما بابت قلم زیباتون.

   1. نگار می گوید

    سپاس از لطف و توجه شما

 5. یکتا می گوید

  عالی بود عالییی..خصوصا اون خنده های عصبیش.. نقشش..زندگیش..کیفیت فیلم.. بازیگر توانایی که نقش جوکرو ایفا کرد.. کاملا حسشو فهمیدم.. اون غم اون زخم اون درد.. اون فشارعصبی..واقعا لذت بردم.. یکی از بهتریناس..

 6. نیلوفر می گوید

  نقد خوبی بود فقط کاش غلط های املایی و نگارشی رو حذف کنید که موجه بودن نقد کننده زیر سوال نره.

  1. admin می گوید

   سلام، از این به بعد سعی میشه با دقت بیشتری مطالب منتشر بشند.

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود