دستیابی به ارتفاعات جدید: دستاوردهای اتریوم در فناوری بلاک چین

0 8

هر چند بازار ارز دیجیتال و فناوری بلاک چین با بیت کوین به دنیا معرفی شده، اما قطعا اتریوم در مسیر توسعه این فناوری نقش بسیار پررنگی داشته و شاید حتی بیشتر از بیت کوین. احتمالا اگر معدود ارزهای دیجیتالی در دنیا وجود داشته باشند که حتی در ریزش‌های قیمتی بازار کریپتوکارنسی هم چشم از آنها نمی‌توان برداشت، اتریوم در صدر لیست قرار داشته و خرید اتریوم همیشه برای تریدرهای بازار جذاب بوده است. شبکه بلاک چین اتریوم در طول سال‌های اخیر چه قبل از مرج اتریوم و چه بعد از آن، با دستاوردهای جالبی همراه بوده است. دستاوردهای که هر کدام شاید نیاز به یک ارز دیجیتال جدید و یک شبکه بلاکچین نو داشت.

در طول این سال‌ها رقبای بسیار سرسختی برای اتریوم و شبکه بلاکچین آن معرفی شده‌اند. از سولانا قاتل اتریوم گرفته تا فانتوم و کاردانو و حتی ترون، اما همچنان با وجود اینکه بلاک چین اتریوم نسل قبلی‌تر بلاکچین هاست، توانسته کاربردهای خود را بیشتر و فاصله خود را نیز با رقبا افزایش دهد. بر این اساس با شما همراه شدیم تا 5 دستاورد جذاب بلاکچین اتریوم را در طول این سال‌ها با هم مرور کنیم.

دستاوردهای بلاک چین اتریوم

بازار ارز دیجیتال و فناوری بلاک چین را از هر طرف که نگاه کنید، به اتریوم خواهید رسید. از پنجره میم کوین‌ها، اتریوم بستری مناسب برای توسعه است، از پنجره پروژه‌های غیرمتمرکز، اتریوم پیشگام صنعت وب 3 محسوب می‌شود. در پروژه‌های دیفای همیشه نام اتریوم بوده و حتی در استفاده از قراردادهای هوشمند هم همه به دنبال سازگاری با ماشین مجازی اتریوم هستند. در این بین 5 دستاورد زیر محبوب‌ترین دستاوردهای بلاکچین اتریوم محسوب می‌شوند.

1- توسعه پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)

توسعه پلتفرم‌های برنامه‌های مالی دیفای در بلاکچین اتریوم این روزها عادی‌ترین اتفاق بازار ارز دیجیتال است. برنامه‌های مالی شفاف، تغییرناپذیر، مقرون‌به‌صرفه و ایمن که از افراد حقیقی تا بزرگترین شرکت‌ها می‌توانند از مزیت‌های آنها استفاده کنند. از منبع باز بودن این پروژه‌ها گرفته تا تراکنش‌هایی با هزینه‌های کم همگی دست به دست هم داده تا این کاربرد فناوری بلاکچین در میان کاربران جهانی به شدت محبوب شود و بلاکچین اتریوم بستری عالی برای آن است.

2- توسعه توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)

تا همین چندی پیش از مفهوم متاورس و دنیای مجازی بیشتر برای توسعه سرگرمی‌های مفرح در پارک‌ها و شهر بازی‌ها استفاده میشد، اما حالا به لطف بلاکچین، تبدیل به زمین دوم زندگی بشر شده است. مفهومی که این روزها با مفهوم NFT هم گره خورده است. کلسیونرهای دیجیتالی می‌توانند در دنیای متاورس از کلکسیون‌های هنری یا بازی و حتی املاک خود به راحتی مراقبت نمایند. اتریوم در این زمنیه نیز سرآمد پروژه‌های موجود در بازار است.

3- قراردادهای هوشمند

سولانا، کاردانو، ایاس و حتی ترون نام‌هایی هستند که به سمت ارائه خدمات قراردادهای هوشمند تمایل داشته و کاربران زیادی را هم برای خود جمع کرده‌اند، اما تمام این پروژه‌ها حتی به نزدیکی‌های شرایط اتریوم در به‌کارگیری قراردادهای هوشمند هم نرسیده‌اند. چه برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) و چه برای سایر کاربردها، اتریوم بستری عالی از قراردادهای هوشمند است.

3- بازی‌های کریپتویی

صنعت بازی‌های کریپتویی نیز این روزها با جذابیت‌های بسیار بالا در بازار ارز دیجیتال دنبال می‌شود. مفهوم بازی‌های کامپیوتری همچنین با صنعت NFT و متاورس نیز گره خورده و تازگی‌ها با حوزه DeFi نیز ادغام شده است. حوزه‌هایی که در تمام آنها اتریوم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و همین موضوع باعث شده تا پروژه‌های قدرتمندی مانند مانا یا سندباکس به عنوان پلتفرم‌های بازی‌های کریپتویی روی بلاکچین اتریوم توسعه پیدا کنند.

4- توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز

برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز هم گزینه مورد اعتمادتری نسبت به اتریوم نمی‌توان پیدا کرد. با وجود راه‌حل‌های لایه 2 شکل گرفته روی اتریوم، کم‌کم شاهد سرعت بیشتر و کارمزدهای کمتری هم برای شبکه آن هستیم که این موضوع می‌تواند در آینده حتی شرایط بهتری برای توسعه دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز روی شبکه اتریوم ایجاد کند.

5- پرداخت‌ها و حواله‌های بین‌المللی

انتقال پول بین‌المللی معمولأ هزینه‌های بسیار زیادی روی دست افراد باقی می‌گذارد و توسعه فناوری بلاکچین تبدیل به بستری جذاب برای حل این چالش هم شده است. در فرایند انتقال دارایی از طریق بلاکچین، هم سرعت بالا و هم امنیت خوبی را در کنار کارمزدهای پایین می‌توان شاهد بود. اتفاقی که باعث شده تا در این حوزه نیز اتریوم به واسطه شبکه بلاکچین قدرتمند و منعطف خود، حرف‌های زیادی برای گرفتن داشته باشد.

 

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود