خشکی واژن چیست و چرا درمان سریع آن اهمیت زیادی دارد؟

0 490
خشکی واژن

خشکی واژن یکی از مشکلاتی است که خانم ها به دلایل زیادی در هر سنی ممکن است آن را تجربه کنند . خانم هایی که در سن گذر از یائسگی قرار دارند احتمالاً به این مشکل دچار خواهند شد . خشکی واژن نتیجه کاهش سطح استروژن است . استروژن هورمونی زنانه است که پوشش واژن را روان و انعطاف پذیر نگه می دارد . فقدان رطوبت واژن ممکن است برای برخی از افراد مهم نباشد ، اما با ایجاد درد و ناراحتی در طی رابطه جنسی می تواند تأثیر زیادی در زندگی جنسی زن داشته باشد . خوشبختانه برای تسکین علائم خشکی واژن چندین درمان مختلف وجود دارد که تیم تحقیقاتی ویکی سرا آن ها را از معتبر ترین وب سایت های سلامت زنان استخراج نموده است که در ادامه مقاله شرح داده خواهد شد .

دلایل خشکی واژن

مرطوب سازی واژن توسط غددی که در گردن رحم ( دهانه رحم ) وجود دارند انجام می شود . رطوبت به آرامی از طریق واژن حرکت می کند و آن را تمیز نگه می دارد و سلول های مرده را از بین می برد . رطوبت واژن کمی اسیدی است و این عامل به سالم نگه داشتن واژن کمک می کند و از عفونت هایی مانند برفک واژن جلوگیری می کند . در هنگام برانگیختگی جنسی غدد بارتولین ( دو غده در ورودی واژن ) برای کمک به مقاربت جنسی رطوبت اضافی ایجاد می کنند . با این حال ، یک چهارم از زنان ۵۰-۵۹ ساله در هنگام رابطه جنسی دچار خشکی واژن می شوند و ۱۶٪ درد را تجربه می کنند .

تغییرات هورمونی شایع ترین علت خشکی واژن است ، اما آن ها تنها علت نیستند . تخمدان ها استروژن را تولید می کنند که رشد ویژگی های بدن زن مانند سینه ها و شکل بدن را کنترل می کند . استروژن همچنین نقش مهمی در چرخه قاعدگی و بارداری دارد . با کاهش سطح استروژن ، خانم ها متوجه می شوند که پوشش واژن آنها نازک تر ، خشک تر و غیر منعطف تر شده و به رنگ صورتی روشن و آبی در می آید . این تغییرات به عنوان آتروفی واژن شناخته می شوند . میزان استروژن همچنین می تواند به دلایل دیگری غیر از یائسگی کاهش یابد مانند :

 • زایمان و شیر دهی
 • داروهای درمان سرطان ، از جمله شیمی درمانی و پرتو درمانی
 • یائسگی به دلیل جراحی ( هنگامی که تخمدان ها به هر دلیلی به وسیله جراحی برداشته می شوند )
 • داروهای ضد استروژن از جمله لوپرون یا زولادکس که برای سرطان پستان یا اندومتریوز استفاده می شوند
 • استرس بیش از حد
 • سیگار کشیدن
 • مهمترین مساله استفاده از دوش واژینال
 • کاندوم های دارای لاتکس و اسپرم کش علت خشکی واژن
 • انجام ورزش های سخت

دیگر دلایل خشکی واژن عبارت است از :

سندرم شوگرن

شوگرن نوعی اختلال التهابی مزمن و وابسته به دستگاه ایمنی است که با اختلال در عملکرد غدد برون ریز ( غدد اگزوکرین ) باعث التهاب آن ها می شود . بافت هایی که واژن را پوشانده اند نیز ممکن است در طی این بیماری ملتهب شوند که منجر به خشکی واژن می شود .

آنتی هیستامین ها

این داروها مانند دیفن هیدرامین برای علائم و نشانه های سرما خوردگی و آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند و وظیفه آن ها خشک کردن ترشحات است . عوارض جانبی این دارو ها می تواند دلیل خشکی واژن و مشکل در دفع ادرار باشد .

داروهای ضد افسردگی

افسردگی و مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی با عوارض جانبی جنسی مانند خشکی واژن ، کاهش میل جنسی و مشکل در رسیدن به ارگاسم همراه هستند .

خشکی واژن

 یائسگی و خشکی واژن

خشکی واژن خیلی اوقات به دلیل افت سطح استروژن که همراه با یائسگی اتفاق می افتد مربوط است . تحقیقات نشان می دهد که حدود ۲۰ درصد از زنان در دوران یائسگی به دنبال درمان خشکی واژن هستند . با این حال به نظر می رسد تعداد واقعی افرادی که علائم خشکی واژن در طی یائسگی را تجربه می کنند به طور کلی نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد . آتروفی واژن و خشکی واژن می تواند باعث درد و ناراحتی در هنگام رابطه جنسی شود و احتمال عفونت واژن را افزایش می دهد . خانم هایی که سیگار می کشند زودتر از سایر افرادی که این کار را انجام نمی دهند به یائسگی می رسند ، بنابراین خشکی واژن ممکن است در سنین پایین تر در این گروه رخ دهد .

کاهش سطح استروژن همچنین باعث نازک شدن دستگاه ادراری گردد که می تواند منجر به تکرر ادرار و عفونت مجاری ادراری شود . این علائم به عنوان سندرم دستگاه تناسلی یائسگی یا GSM شناخته شده اند . با GSM ، زنان ممکن است بعد از رابطه جنسی علاوه بر سوزش و خارش واژینال متوجه خونریزی نیز شوند . این علائم مطمئناً می تواند بر نحوه لذت بردن شما از رابطه جنسی و احساستان نسبت به خود تأثیر بگذارد . البته هر خانمی که یائسگی را پشت سر می گذارد علائم متفاوتی را تجربه می کند و  میزان علائم درجات مختلفی خواهد داشت و هیچ گاه در همه افراد یکسان نیست .

علائم دیگر خشکی واژن

علائم دیگر که معمولاً با آتروفی واژن و خشک شدن واژن همراه است شامل خارش واژن و سوزش واژن است . این تغییرات باعث می شود که واژن راحت تر دچار عفونت ها شود . همان طور که گفته شد ، کاهش میزان استروژن در طول دوران یائسگی باعث کاهش میزان ترشحات طبیعی واژن می شود . افت سطح استروژن همچنین می تواند منجر به سفت شدن دهانه واژن و باریک شدن خود واژن شود . زنان در دوره یائسگی ممکن است برخی از علائم زیر را نیز تجربه کنند : گرگرفتگی ، تعریق شبانه ، بی خوابی ، تغییرات رفتاری ، خستگی و بی حالی ، آکنه ، مشکلات ادراری و مشکلات حافظه

 

تشخیص خشکی واژن

هرگونه تغییر در سلامت واژن ارزش بررسی توسط پزشک را دارد . اگر هر یک از علائم زیر را دارید بهتر است به فکر درمان آن باشید :

 • سوزش واژن
 • مساله با علت خارش واژن
 • خشکی واژن
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • عدم تحریک پذیری و احساس ناراحتی

با توجه به علائم واژن و تغییرات قاعدگی ، پزشک احتمالاً برای شما معاینه لگن را انجام خواهد داد . معاینه لگن به پزشک کمک می کند تا تغییرات دیواره های واژن را بررسی کند و سایر علل ناراحتی مانند عفونت را بررسی کند . ممکن است پزشک نمونه هایی از سلول یا ترشحات واژینال را برای آزمایش عفونت جمع آوری کند و به آزمایشگاه بفرستد ( پاپ اسمیر ) . انجام آزمایشات هورمونی و ادراری نیر در صورت نیاز تجویز می شود .

هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص آتروفی واژن و خشکی واژن وجود ندارد و پزشکان به طور معمول از علائم برای تشخیص این مشکل استفاده می کنند . ممکن است بحث درباره چنین جزئیات شخصی و جنسی برای شما شرم آور و ناراحت کننده باشد ، اما پزشکان عادت دارند که این نوع مکالمات را انجام دهند . این مهم است که شما به دنبال درمان های پزشکی باشید تا بتوانید علائم خود را تحت کنترل بگیرید . خشکی واژن به ندرت نشان دهنده یک وضعیت جدی پزشکی است . اما اگر ناراحتی بیش از چند روز ادامه داشت یا در هنگام مقاربت احساس ناراحتی می کنید ، به پزشک مراجعه کنید . در صورت عدم درمان ، خشکی واژن می تواند باعث ایجاد زخم یا پارگی در بافت واژن شود . اگر این بیماری با خونریزی شدید واژن همراه باشد ، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید .

 

 

واژن خشک

درمان خشکی واژن

برای درمان خشکي واژن گزینه های مختلف درمانی زیادی وجود دارد . بعضی از درمان های دارویی توسط پزشک تجویز می شوند و یک سری درمان های خانگی نیز وجود دارد که تمامی آن ها توسط تیم تحقیقات ویکی سرا در ادامه مقاله برای شما بیان خواهد شد .

 

درمان موضعی با استروژن

درمان متداول مشکل خشکی واژن ناشی از سطح پایین استروژن ، درمان موضعی آن با استروژن است . یعنی استفاده از داروهایی که برای تسکین علائم مستقیماً در ناحیه واژن استفاده می شود . این روش در مقایسه با مصرف قرص استروژن خوراکی ، جذب بسیار کمتری از استروژن دارد . به همین دلیل ، به نظر می رسد این داروها نسبتاً کم خطر تر هستند . نمونه هایی از روشهای درمانی موضعی استروژن عبارتند از :

حلقه واژینال ( استرینگ ) :  این حلقه انعطاف پذیر در داخل واژن قرار داده می شود و به طور مداوم مقادیر کمی استروژن را در بافت ها آزاد می کند . این حلقه هر ۳ هفته یکبار تعویض می شود .
کرم واژینال ( Estrace ، Premarin ) : اغلب برای اعمال کرم در واژن از اپلیکاتور استفاده می شود . تحقیقات جدید نشان داده است که کرم استروژن در مقایسه با دارونما یک درمان مؤثر و قابل تحمل برای آتروفی و ​​خشکی واژن است .
قرص واژینال ( واژیفم ) : این قرص به وسیله یک اپلیکاتور درون واژن قرار داده می شود .

تحقیقاتی که در مورد اثرات طولانی مدت استروژن موضعی انجام شده است ، در حال حاضر ناقص است . با این حال ، روش های ارائه شده در اینجا بی خطر است ، به ویژه هنگامی که آن ها را با درمان سنتی جایگزینی هورمونی مقایسه می کنیم این روش ها بسیار بی ضررتر هستند . زنانی که علائم و نشانه های سرطان پستان دارند یا در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارند ، باید در مورد ایمنی درمان موضعی استروژن با پزشک خود صحبت کنند . گزینه های درمانی غیر هورمونی نیز در دسترس هستند .

پیشگیری از خشکی واژن

روش های مختلفی برای مقابله با خشکی واژن وجود دارد که تغییرات ساده در شیوه زندگی را شامل می شود . برخی از این روش ها عبارت است از :

داشتن رابطه جنسی منظم

داشتن رابطه جنسی به طور مرتب می تواند به خشکی واژن کمک کند . خودارضایی نیز می تواند باعث تحریک و مرطوب شدن واژن شود و در بهبود خشکی واژن تاثیر گذار باشد . برانگیختگی خوب قبل از رابطه جنسی به خشکی واژن کمک می کند و رابطه جنسی را لذت بخش تر می کند . هنگام برانگیختگی جریان خون به بافت های واژن افزایش می یابد و به تولید رطوبت در واژن کمک می کند .می توانید از روان کننده ها در زمان مقاربت برای افزایش رطوبت و ایجاد درد کمتر جنسی استفاده کنید . روان کننده های مبتنی بر آب بیش از روان کننده های حاوی روغن توصیه می شوند ، زیرا روان کننده های حاوی روغن می توانند منجر به تخریب و پاره شدن کاندوم شوند . از مرطوب کننده های واژن می توان هر روز و یا هر دو روز یک بار برای کمک به حفظ رطوبت طبیعی واژن استفاده کرد .

عدم استفاده از محصولات بهداشتی معطر

بسیاری از محصولات بهداشت شخصی حاوی رایحه و رنگ هایی هستند که می توانند بافت واژن را تحریک یا خشک کنند . واژن تعادل ظریف باکتریایی دارد و خودش را تمیز نگه می دارد . از این رو دیگر نیازی به شستشو یا استفاده از صابون های معطر در اطراف منطقه حساس واژن نیست .

مصرف غذاهایی که حاوی فیتواستروژن هستند

فیتواستروژن ها ترکیباتی هستند که به طور مشابه با استروژن در بدن عمل می کنند . فیتواستروژن ها در محصولاتی مانند سویا ، دانه چیا ، روغن سویا ، دانه کنجد ، روغن کنجد ، بذر کتان ، زیره ، عدس ، هویج و رازیانه یافت می شوند . البته میزان فیتواستروژن موجود در هویج و عدس ، کمتر از سایر موارد است . تحقیقات نشان می دهد که فیتواستروژن ها در رفع خشکی واژن و گرگرفتگی موثر هستند .

لباس زیر مناسب

لباس زیر ساخته شده از مواد مصنوعی می تواند چسبان باشد و باعث تحریک واژن شود و حرکت هوا را محدود کند . بهتر است از لباس زیر های پنبه ای که باعث گردش خوب هوا می شود و به واژن اجازه می دهد نفس بکشد استفاده کنید . سعی کنید اگر ممکن است زمانی که در خانه هستید و یا هنگام خواب لباس زیر خود را در بیاورید تا واژن چند ساعتی در معرض هوای تازه قرار بگیرد .

مصرف برخی ویتامین ها

مصرف برخی ویتامین ها از جمله ویتامین A و B و E در کاهش استرس موثر هستند در نتیجه باعث بهبود خشکی واژنی که بر اثر استرس به وجود آمده است می شوند .

داشتن یک سبک زندگی سالم

توجه به برخی کار های روزمره مانند نوشیدن آب به اندازه کافی ، استراحت کافی در طول شبانه روز و انجام ورزش منظم مانند پیاده روی به بهبود وضعیت جسمانی و همچنین خشکی واژن کمک می کند .

درمان خانگی خشکی واژن

درمان های خانگی که در ادامه برای شما بیان می کنیم بر اساس تحقیقات علمی معتبر تایید شده نیستند و صرفاً جهت آشنایی شما با این روش ها توسط تیم تحقیقات ویکی سرا گرد آوری شده است . تصمیم گیری در مورد استفاده از این درمان های خانگی فقط با مشورت پزشک بر عهده خوانندگان گرامی می باشد .

۱- درمان خشکی واژن با روغن درخت چای

یک قاشق چای خوری روغن نارگیل را با سه قطره روغن درخت چای به خوبی مخلوط کنید و به وسیله پنبه استریل آن را درون واژن اعمال کنید . این درمان را دو بار در روز تکرار کنید .

۲- بهبود خشکی واژن با آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا را به وسیله چاقو از برگ آن خارج نمایید و با مقداری شیر ترکیب کنید و خوب به هم بزنید . هر روز واژن خود را با این ترکیب شستشو دهید . از ترکیب آب گریپ فروت با ژل آلوئه ورا نیز می توانید برای شستشوی واژن استفاده کنید .

 

 

خشک شدن واژن

۳- استفاده از روغن نارگیل برای درمان خشکی واژن

روغن نارگیل را می توانید یک قاشق چای خوری در روز به صورت خوراکی مصرف نمایید و یا این که هر روز واژن را به صورت موضعی با بهره گیری از خواص روغن نارگیل ماساژ دهید و بعد آن را با آب گرم شستشو دهید .

۴- خشکی واژن و استفاده از بابونه

مقداری گل بابونه خشک شده ( یک فنجان ) را به همراه مقداری آب درون ظرف بریزید و ۱۵ دقیقه بجوشانید و سپس آن را دو بار در روز میل نمایید .

۵- رفع خشکی واژن با تخم کتان

می توانید مقداری تخم کتان را آسیاب کنید و آن را به وعده های غذایی خود اضافه کنید .

۶- درمان خشکی واژن با روغن زیتون

ابتدا واژن را با آب شستشو دهید و کاملاً خشک نمایید . سپس مقداری  روغن زیتون را بر روی واژن اعمال کنید و بگذارید حدود نیم ساعت بماند و پس از آن مجدد واژن را شستشو دهید . این درمان را میتوانید یک روز در میان انجام دهید .

۷- گزنه و ریشه سمفیتون برای درمان خشکي واژن

مقداری برگ گزنه و یا یک قاشق غذا خوری از ریشه گیاه سمفیتون ( حتماً شسته شده باشد ) را درون آب جوش بریزید و به مدت یک ربع آن را حرارت دهید و پس از سرد شدن واژن خود را دو بار در روز با آن شستشو دهید .

۸- خواص سویا و شیر در رفع خشکي واژن

استفاده از سویا و شیر برای مدت سه ماه و روزانه به میزان سه لیوان برای درمان خشکی واژن مناسب است . همچنین می توانید چند قطره گلاب به یک فنجان شیر سرد اضافه کنید و سپس یک حوله تمیز را درون این مخلوط قرار دهید و بعد آن را بر روی واژن قرار دهید و به مدت ده دقیقه ماساژ دهید . این کار را می توانید هر روز تکرار کنید .

۹- استفاده از عسل برای درمان خشکي واژن

یک قاشق عسل را با آب ترکیب کنید و هر روز واژن خود را با آن شستشو دهید و بعد با آب ولرم محل را بشویید .

۱۰- زغال اخته برای بهبود خشکي واژن

زغال اخته را درون آب شب تا صبح بخیسانید و صبح روز بعد آب آن را بنوشید . این درمان را هر روز تکرار کنید . همچنین می توانید زغال اخته را به مدت بیست دقیقه بجوشانید و روزی یکبار آن را بنوشید . این نوشیدنی برای خانم های باردار و خانم هایی که به سرطان سینه مبتلا هستند توصیه نمی شود .

۱۱- جوش شیرین برای خشکي واژن

دو قاشق چای خوری جوش شیرین را با یک فنجان آب ترکیب کنید و روزی یک بار واژن را با آن شستشو دهید .

۱۲- خواص سیر و روغن سیر برای خشکي واژن

از فواید و خواص سیر جهت درمان عفونت واژن و خشکی واژن نمیتوان غاقل شد .یک حبه سیر تازه پوست کنده را شب تا صبح درون واژن خود قرار دهید . همچنین می توانید چند قطره روغن سیر را را با یک قاشق چای خوری ویتامین E مخلوط کنید و سپس بر روی واژن اعمال نمایید . بیست دقیقه بعد با آب ولرم شستشو دهید .

۱۳- نمک دریا برای خشکي واژن

یک قاشق چای خوری نمک دریا را با دو فنجان آب ترکیب کنید و پس از حل شدن نمک ها روزی یک بار واژن را با آن شستشو دهید . همچنین می توانید نمک دریا را به وان حمام خود اضافه کنید و مدت ۱۵ دقیقه درون آن بنشینید .

۱۴- روغن کنجد برای درمان خشکی واژن

یک تکه پنبه تمیز استریل را درون روغن کنجد قرار دهید و سپس آن را درون واژن اعمال کنید . این درمان را به مدت یک هفته و هر روز تکرار کنید .

۱۵- سرکه سیب و رفع خشکي واژن

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک فنجان آب مخلوط کنید و بگذارید بجوشد و پس از سرد شدن واژن را دو بار در روز با این ترکیب شستشو دهید .

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود